maden tesbiti hakkında, | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

maden tesbiti hakkında,

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sevgili ersan kardeşim bu konuda seni biraz terletebilirim,darılmaca yok.okeymi?
yorarım ama asla üzmeyeceğimide bilirsin.kardeşler bir birlerini üzmez.gerçi biz hiç kimseyi üzmeyiz inşaallah.
bu akşam aklıma bir karadenizlilik geldi. dil altına alınan bir altınla bakarak ,boşluk aldığıız yeri nasıl tesbit ediyor,gümüş veya altın olup olmadığını öğrenebiliyorsak;
acaba ayni işlemi gümüşlerle yaparsak netice ne olabilir düşüncesi içinde yaptığım çalışma sonucu;
dil altına gümüş bir bileklikle ,boşluğun üzerinde ,altında olduğu gibi hiç tepki vermediğini gördüm. boşluğun içinde bir köşeye ,ve yine boşluğun dışında bir alana altın koyarak baktığımda ,boşluğu hiç vermeden direk altına yöneldiğini müşahede ettim. anlatmak istediğim altınla yaptığımız testi gümüşlerlede yaparsak ayni neticeyi alacağımız düşüncem paylaşmak.
ersan ustam acaba sen bu tarzda hiç deneme yapmışmıydın.
bozkurt ustamız,ayrı konulara ayırdığı için burda paylaşmayı uyun gördüm.
sağlıcakla.

AYAN

Kullanıcı
Cevap: maden tesbiti hakkında,

slm. sayın ikizceli ustam güzel çalışma yapmışsınız teşekkür ederim.
şayet uygun görüp aklınıza yatarsa şöyle bir deneme yapar mısınız,2 veya 3 mt arayla yere 2 altın koyup arasından çubukla geçtiğinizde nasıl tepki verdiğini ve birinin gramajı farklı olduğunda nasıl tepki verdiğini,aralarından geçerken yürüme hızını değiştirip geçtiğinizde vede bir noktada altın tespiti yaptığınızda 2mt ilerisine yere altın koyup arasından geçildiğinde ordaki olayın sağlaması olabilirmi sizin nazarınızda diğer arkadaşlara seslenmiş olayım.
saygılar.

ikizceli

Vip Üye

slm. sayın ikizceli ustam güzel çalışma yapmışsınız teşekkür ederim.
şayet uygun görüp aklınıza yatarsa şöyle bir deneme yapar mısınız,2 veya 3 mt arayla yere 2 altın koyup arasından çubukla geçtiğinizde nasıl tepki verdiğini ve birinin gramajı farklı olduğunda nasıl tepki verdiğini,aralarından geçerken yürüme hızını değiştirip geçtiğinizde vede bir noktada altın tespiti yaptığınızda 2mt ilerisine yere altın koyup arasından geçildiğinde ordaki olayın sağlaması olabilirmi sizin nazarınızda diğer arkadaşlara seslenmiş olayım.
saygılar.
muhterem kardeşim, şu an senin arzuna cevap verebilecek bilgiye ulaşmadan geliyorum. önceki tecrübelerime göre tahmin ediyordum ama söz konusu gümüşler olunca bire bir yaşayarak aktarmayı uygun buldum.
5m arayla aldığım netice;
eşit miktarda baktığımda ;
tam ortalarında tuttuğumda ,yaşlı insanların ellerinin titremesine benzer ,sadece bir tepki titremesi ama hiçbir tarafa yönelemediğini gördüm.iki arada kalan insan misali.
bir tarafa 50 cm. kadar yaklaşıldığında yakın olanı direk veriyor.
bir tarafın az olması durumunda ;
eşit mesafede azı hiç görmeden fazla olana hemen tepkiveriyor.
ancak bir metre kadar yaklaşıldığında az olanı veriyor.
ben pratiğim gereği biraz hızlı yürüsemde tepkiyi kolay alabiliyorum. ama aslolan ağır yürümek ,arada tutuşu yenileyerek hatta durarak bakmak. bilhassa deneyimi az olanların uygulamasınıda bu tarzda yapmasınıda tavsiye ederim. umarım aradığınız cevaplardır. sağlıcakla.

AYAN

Kullanıcı

ustam teşekkür ederim,sana zahmet verdim hakkını helal et.
saygı ve sevgi ile esenlikler.

Son düzenleme:

ersan

Admin

merhaba AYAN usta ben kendi bildimi ve tecurbemi anatacam .
tam senin yukradki konu yu .
iki metre araylan ayni hizaya altin koyarsan ortadan da bu cubuklarlan gecersen eyer altinlarin ayari da bir olursa ikiside ayuni guclen ikisi de iki kenara aciliyor .
sanki asada bir bosluk var gibi .
eyer senin basetin gibi AYAN usta altinin birinin ayarii ta zayifsa .
o zayif olan tarafa bu cubuk ta zayif cekim verir ikisi bikerete ceketmez cekimi vermeye zayif olan az ta gerden basalar cekmeye ondan beli olur cubuklarlar .
bunlar sade gumus cubuklan denenmis ustya .
baska cubuklarlan ne tepki vereceni bilmiyorum.

ersan

Admin

merhaba AYAN usta ben kendi tecurbelerimi anatacam .
yukarda okudum senin konuyu.
bak sindik te iki yere 2 mt araylan ayni hizaya ekiside bir ayarda altin koydun.
ortalarindan gecirken bu iki cubuk ayni hizda ikiside iki kenara acilir.
aynen alta bosluk gusterir gibi.
eyer bir tarafa zayif ayarli altin koyursan o zayif olan tarafin cubuk cekimi ta zayif olur ikisi bikerete hizlanmaz cekmeye zayif ayalr altin ta gerde kalir cubuk ta zayif hareket eder.
bunlar sade gumus cubuklarlan denenmis baska cubuklalan denemedim usta.

AYAN

Kullanıcı

slm,sağol ersan kardeş.
Çubuklar kişiye göre değişik tepki veriyor demiştik,boşluğun üzerinde yanlara açılması veya çarpı yapması gibi,çubuklar bende çarpı yapıyor hangisi olursa olsun,benim denediğimde aynı ebet,aynı cins,aynı gramaj da yani kısaca 2 çeyrek altın arasın arasında geçtiğimde çarpı yapıyor,1 çeyrek 1 bilezik arasında da aynı, yaldız bur da yürüme hızını yavaşlattığımda bilezik tarafına dönüyor burdan yolla çıkarak arazide tespit yapılan yeri, bu şekilde de kontrol edilmesi gerekir diye düşünmüştüm,sağolsun ikizceli ustam hemen denemesini yapmış burdan tekrar kendisine teşekkür ederim gece demememiş yapmış.
demek istediğim bendeki tepkisi bu şekilde,bu denemlerimi alfa pirinç çubuk 3mm olan ile yaptım ve benmi hatalıyım diye ikizceli ustamdan denemesini rica etmiştim tabiki sizin ve diğer arkadaşlarında denemeleri önem arz edecek.

ikizceli

Vip Üye

slm,sağol ersan kardeş.
Çubuklar kişiye göre değişik tepki veriyor demiştik,boşluğun üzerinde yanlara açılması veya çarpı yapması gibi,çubuklar bende çarpı yapıyor hangisi olursa olsun,benim denediğimde aynı ebet,aynı cins,aynı gramaj da yani kısaca 2 çeyrek altın arasın arasında geçtiğimde çarpı yapıyor,1 çeyrek 1 bilezik arasında da aynı, yaldız bur da yürüme hızını yavaşlattığımda bilezik tarafına dönüyor burdan yolla çıkarak arazide tespit yapılan yeri, bu şekilde de kontrol edilmesi gerekir diye düşünmüştüm,sağolsun ikizceli ustam hemen denemesini yapmış burdan tekrar kendisine teşekkür ederim gece demememiş yapmış.
demek istediğim bendeki tepkisi bu şekilde,bu denemlerimi alfa pirinç çubuk 3mm olan ile yaptım ve benmi hatalıyım diye ikizceli ustamdan denemesini rica etmiştim tabiki sizin ve diğer arkadaşlarında denemeleri önem arz edecek.
cantar ustamız bilimsel bir açıklaması yok ama kişiden kişiye tepki değişkenlik gösterir der ve bazı görselerle süsler. bizde aynni düşünceyi paylaşanlardanız. ersan ustamızda hakeza. sizinde aldığınız netice bu düşünceyi doğruluyor. arazi üzerindeki yapılan pratikle en doğru tepkileri daha iyi anlayacaksınız. çalışmalaraınızda aklınızı bu şöyle veya böyle teki verecek veya aradığım şu veya bu noktada düşüncelerinden arındırarak yapınız. burda bir şey varmı bakbakim diye komut verin.ona bir canlı gibi hükmedin . veya gençlik yıllarınızdaki sevgililerin düşüncesiyle tutunuz.o alanda vermesi gerekenide,tepkisinin şeklinide en güzel şekilde verecektir.
muhterem kardeşim,amacımız en doğruyu bulmanıza yardımcı olabilmek,bir hak düşüncesi söz konusu olamaz. yeterki bir faydamız olabilsin. sağlıcakla.

ersan

Admin

merhaba ikizceli ustam acab neden tepki vermedi bu gumus cubuklar sade bir nedeni var asada boslukta .bence bilezikte karisim sinnk var yada alumin az bir miktar alumin karisimi olsun bu gumus cubuklar cekim vermiyor .
necin dersen ustam basima geldi var .
benim bir hisimin tarlasinda kup bulduk kirik danik osmanli sikeleri ,,akceler ,,8 tane cubuklarlan .
gumusler cubuklari saldim hic bir nokta alamadim
sonra pirinc cubuklarlan denedim tam 8 tane buldum danik .
ben bilem inbanamadim kendime bu sikeleri nasil cekim vermedini .
sonra gitim satmaya onlar kasabaya hepside gumus kaplama mislar ustam .
ghumus temiz oladimi cekim alamasan az bir karisim olsun yine tepki vermez .
koy bakalim bir -roma -drahma sikesi bak cekimi nekadardan alinacak ustam .
gumuste ta cok cekim veriyor ustam bende bu gumus cubuklar .
bu gumus cubuklar bir boslun altinda deyerli bir made yoksa istersen 5 sm boslun yandan gec duymaz boslu eyer usten de gecersen sm kadar bulabilirsin boslu.

ersan

Admin

merhaba AYAN usta cok doru demisin bi kisiye gure tepkisi deyisir.
benim bir arkadas var cubukcu yapiyor kendini .
onda bakirda bu pirinc cubuklar aciyor kendini sanki alta bosluk var gibi bende yine carpi yapiyor cubuklar onda yine boslukta carpi yapiyor bende yine aciyorlar cubuklar .