OTURAK TAŞI VE ANLAMI. | Define işaretleri ve anlamları

OTURAK TAŞI VE ANLAMI.

nik

USTA
Super Moderatör
Oturak taşı eşkiya yaptıysa bu genelde değirmende olur. değirmene girdiğinde sağ kösesinde oturak taşı varsa burada birde ocak vardır, ocak yanında kesme taş olup 22 okka meblağ taş içerisindedir ayrıca krokiler mevcuttur.

Binek taşı ile oturak taşı aynıdır, oturak taşına oturun ve başınızı hafif kaldırarak bakın karşıda kayalık alan varsa oraya gidin kaya aralarına iyi bakın, düz alan varsa bu düzlükteki hafif şişkin olan yerlere yoğunlaşın.

• Oturak taşının üzerine oturduğumuz zaman alnı kesik kayayı görürsen git ve oradaki rengi değişik kayayı kaldır altında mahzen bulursun.

3. ve son nokta işaretidir eğer işaretiyle aynıdır bir çoğunun parası eşkiya parasıdır, ön tarafa bak bakalım atların konakladığı düzlük nerede buralara iyi bak eşkiya parasını alırsın.

oturak taşı yolculuk demektir bindim ve gidiyorum burada birde patika yol var o yolu takip et para yol kıvrımın dadır.

Binek taşının genel anlamı, taşa otur karşına bak ve ikinci işareti aramalısın olarak bilinmektedir. Yaptığım araştırmalara göre, binek taşı zirve bir noktada yapılmış ise, işaretin yapılmış olduğu zirve tepeden daha yüksek zirve tepede araştırma sürdürülmelidir. Bilinen eşkiya işaretlerindendir.

Eğer binek taşı işareti, engebeli bir arazide yapılmış ise, kesinlikle cihaz yardımı almalısınız. Doğal görünen etraftaki kayaların altında gömü saklanmış olabilir. İşaretin etrafıda kontrol edilmeli ve binek taşı işaretinin yakınlarında düz bir taş varsa gömü bu taşın altındada olabilir.

balkaya34

Kullanıcı
@nik selâm Usdam,,
Oturak Taşı konunuzun tamamı ,Ayakta suyu içilen çeşme, Gözlük kaya, Oturak Taşı, Baş değirmen, Alnı kesik kaya burası zaten bitişik tek parçadır ve Sizin bu anlatımınız'ın tamamı burayı anlatıyor, Akşam yazacaktım, @Necat. Usdam Konuyu sabitledim diye yazınca yanlış bir iş yapmayın bekleyim dedim. tüm arkadaşlara selamlar,

• Beğen
Tepkiler: nik

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
@nik selâm Usdam,,
Oturak Taşı konunuzun tamamı ,Ayakta suyu içilen çeşme, Gözlük kaya, Oturak Taşı, Baş değirmen, Alnı kesik kaya burası zaten bitişik tek parçadır ve Sizin bu anlatımınız'ın tamamı burayı anlatıyor, Akşam yazacaktım, @Necat. Usdam Konuyu sabitledim diye yazınca yanlış bir iş yapmayın bekleyim dedim. tüm arkadaşlara selamlar,
Ve aleyküm selam ustam

balkaya34

Kullanıcı
Sadece @nik usdadımızın yazdığı bu kısmı kopyaladım,,
""Oturak taşının üzerine oturduğumuz zaman alnı kesik kayayı görürsen git ve oradaki RENGİ değişik kayayı kaldır altında mahzen bulursun""

@Deli Fırat ustamız ""
Dar boğazdan cılız dereye inilir güney doğu yönünde kömür KARASI kaya olmalı halkalar sadece bu kömür kayadan net görülür başka bir yerden yada açıdan görünmez hakikat KÖMÜR karası kayadır Zaten gerisini almaya bizim gücümüz yetmez,,
Diyor,,
Bahsedilen bu kaya Kapalıdır, Sal taş dedigi taş budur ve Mahzenin üstünde 1 metre kadar bir toprak var,
Yani Aynı yei tarif ediyor,,

MAVRAN

Super Moderatör
@nik Ustam izninle+ ilave etmek isterim (tecrübeyle sabit) oturak taşına oturunca ayağının altını ve arkanda kalan sabit kayayı kontrol etmekte fayda var. Arkada kayada kanalı görmelisin, aksı durumda boşa zaman kaybı olur.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun.

nik

USTA
Super Moderatör
@nik Ustam izninle+ ilave etmek isterim (tecrübeyle sabit) oturak taşına oturunca ayağının altını ve arkanda kalan sabit kayayı kontrol etmekte fayda var. Arkada kayada kanalı görmelisin, aksı durumda boşa zaman kaybı olur.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun.
Eyvallah üstad güzel bilgiler için teşekkürler eline sağlık

balkaya34

Kullanıcı
@nik usdadimuzdan alıntıdır,,
"""" Oturak taşının üzerine oturduğumuz zaman alnı kesik kayayı görürsen git ve oradaki rengi değişik kayayı kaldır altında mahzen bulursun.

3. ve son nokta işaretidir eğer işaretiyle aynıdır bir çoğunun parası eşkiya parasıdır, ön tarafa bak bakalım atların konakladığı düzlük nerede buralara iyi bak eşkiya parasını alırsın"""

Usdam selamlar ,,
Atlarin bağlandığı yerin Üsdü Kaya olarak Ileri çıkıntıydı , orası atlarin baglandigi yerdi, Yaklaşik olarak tahmini 2 metre çıkıntı vardı , Bu çıkıntı zamanla kırılıp yere düşdü, kökden tek parca kırıldı ve düştü, Sonrada bu kırılan parcayı icindr bisey var diye tüm parçaladılar, Selamlar usdam,ALNI KESİK KAYA budur usdam,
20230727_121812.jpg

Son düzenleme: