Paganizm üzerine bir çalışma | Define işaretleri ve anlamları

Paganizm üzerine bir çalışma

SEVALİ

Kullanıcı
Selam Ustam Pagaanizm Pagan inancı Pagan Yaşamı İSLAMIYET olan dinimiz haricinde her değiştirilmiş inanışlar yaşantısında PAVLUS un 7.kilisesi gibi düşünürsek Onların Inancinda Hz.Isa yoktur keza Pavlusta ROMA da agzından ALTIN eritikerek idam edikmistir

Not.BUNUN SONUCUNA ASLA VARAMAYIZ
SEBEBI YAZILAN TARIH KEEINLIKLE YALAN DIR ...!!!

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Ustam bu bir akademik çalışma. Farklı yerlerden ve zamanlardan alıntılarla paganizmi kendince açıklamış. Paganizmi ikiye ayırmak mümkün. Birincisi 4 semavi dinden önce kendine ait kültleri, ritülleri, inanışları vs olan kısım, ikincisi semavi dinlerden sonra bu dinlere mensup kişilerin ait oldukları dinin alt gruplarınca (kabaca örneğin katoliklerin ) buna uymayan herkesi pagan olarak nitelendirmesi. O yüzden pagan diye nitelendirilenlerin içinde Hz. İsa'ya inanda var inanmayanda. Şu alıntıda paganlığın bir kısmında da Hz. İsaya inanıldığını belirtiyor.
"paganizm,evrenin ve dünyanın üstel bir teklikle çoğaldığı ve bünyesinde barındırdığı inanç sistemleriningörünmez bir teklikte toplandığı bir çoklu mekanizmanın ikiliği çerçevesinde ele alınmış ve özellikle Kristolojik teslisin yani Hristiyanlığın temelindeki üçlemenin de yarattığı “Demonik-Tanrı” figürünün etrafında nasıl göksellikten dünyeviliğe eriştiğine ilişkin çok çeşitli görüşleride bünyesinde barındıran bir tekamül sürecinin merkezinde yer almaktadır. "

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Arkadaşlar bazan pagan kelimesi geçiyor konu arasında. Paganizm konusunda bilimsel bir araştırma linkini veriyorum okumayı sevenler için :)
Sanırım ben bir konuda bu hısusta tartışmıştım. Ve benim dediğim gibi anlatmış oda. Benim anlatmak istediğimde buydu. Yani pagan kelimesini ezber bir terimle özdeşleştirmek çok yanlış bir yaklaşım. Dinler arası farklı kabullenişler bir pagan oluşumuna ilk adımdır. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Okuduktan sonra ne dediğimi daha iyi anlarsınız. Bu arada emeğine sağlık ustam. 🙂👍

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Sanırım ben bir konuda bu hısusta tartışmıştım. Ve benim dediğim gibi anlatmış oda. Benim anlatmak istediğimde buydu. Yani pagan kelimesini ezber bir terimle özdeşleştirmek çok yanlış bir yaklaşım. Dinler arası farklı kabullenişler bir pagan oluşumuna ilk adımdır. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Okuduktan sonra ne dediğimi daha iyi anlarsınız. Bu arada emeğine sağlık ustam. 🙂👍
Aynen öyle ustam, yani paganlık deyince yahudilik gibi tek bir kavram değil, söyleyene göre değişiyor içeriği.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Aynen öyle ustam, yani paganlık deyince yahudilik gibi tek bir kavram değil, söyleyene göre değişiyor içeriği.
İşte ben bunu söylerken çok eleştiri almıştım. Sahada karşılaştıklarım bunları ıspatlıyordu. Birine yahudi isevi musevi vs tüm inançların farklı paganlık oluşturduğunu söylerken kimse inanmadı bir türlü. Metni ingilizce orjinal metin olarak okudum biraz her ne kadar yeterli oranda alt örnekler vermemişsede gayet iyi anlatmış.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
İşte ben bunu söylerken çok eleştiri almıştım. Sahada karşılaştıklarım bunları ıspatlıyordu. Birine yahudi isevi musevi vs tüm inançların farklı paganlık oluşturduğunu söylerken kimse inanmadı bir türlü. Metni ingilizce orjinal metin olarak okudum biraz her ne kadar yeterli oranda alt örnekler vermemişsede gayet iyi anlatmış.
Yüzeysel bir çalışma ama anlatmak istediği temelde bu ustam fakat benim kadar kısa açıklarsan bilimsel çalışma sayılmaz :)