peygamberler | Define işaretleri ve anlamları

peygamberler

BatıBeyi

Yasaklı
Yasaklı
hz ali

Peygamberimizin hiçbir yerde resmi yok ve bulunmaz. Hz. Ali'nin resmi de bütünüyle bir hayal ürünüdür. Peygamberimizin zamanında insanların resmini çizme gibi bir alışkanlık yoktu. Sadece Peygamberimizin değil, Müşrik ileri gelenlerinin de resmi yoktu.

Peygamberimiz resim çizmeye izin vermiyordu. Çünkü Mekke toplumu tapınmak için put yapıyor, onların resimlerini çiziyor, onları tanrı olarak kabul ediyorlardı.

Yüzyıllar boyu süren bu batıl inancı, İslam, Tevhid inancıyla kaldırdı. İnsanların kötü alışkanlıklara tekrar dönmemeleri için Peygamberimiz her tür resim, heykel, put ve benzeri "gölgeli-gölgesiz" resimlemeleri yasakladı. Bu açıdan "Peygamberimizin resmi olsaydı, bazı insanlara daha inandırıcı gelirdi" ifadesine bir gerek kalmamış oluyor.

Bir defa iman bir gayb ve kalb meselesidir, gözünüzle görmediğinize/göremediğinize inanmaktır. Allah'a, meleklere, peygamberlere, âhirete resimleri var da mı inanıyoruz?
Diğer yandan Peygamberimizi resmetmek mümkün değildir. Çünkü o ne resimlere sığar, ne de hayallere, tuvallere. O mü'minin kalbinde resmedilir, imanımızın zirvesinde yer alır.

Yalnız, başta Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Ebu Hale ve Ümmü Mabed gibi sahabiler Peygamberimizin simasını, şemâlini, fiziki güzelliğini öyle güzel anlatmışlar ki, bu anlatımlardan her birerimiz mükemmel bir Peygamber portresini aklımıza, kalbimize ve imanımıza kaydedebiliriz.
İslam tarihinde "Hilye-i Saadet" olarak geçen Hz. Ali'nin Peygamberimizin simasını anlatımı birer güzel tablo şeklinde evlerimizi süslüyor.
Yazımızın kendi sınırları içinde o güzeller güzelinin "Hilye-i Saadeti"nin sîma güzelliğine bir bakalım:
Peygamberimiz, görenlerin nefesini kesecek kadar güzel yüzlüydü.
Başı büyükçeydi, çok kibardı. Yüzü dolgun veya şişman olmadığı gibi kuru ve zayıf da değildi. Yanakları ne etli, ne de çöküktü. Yüzünün aklığı içinde yanaklarının kırmızılığı belli olurdu. Terlediği zaman üzerine çiğ taneleri düşmüş gülü andırırdı.
Rengi açıktı; ne kireç gibi beyazdı, ne de kara yağızdı, ikisi ortası gül gibi kırmızıya çalar şekilde beyaz, nurlu ve berraktı. Yüzünden sürekli nur yayılırdı. Güneş gibi aydınlık, ay gibi parlaktı.
Alnı açık ve genişti. Kirpikleri sık ve uzundu. Gözleri siyahtı, çok güzeldi ve büyükçeydi. Hilâl kaşlıydı. İki kaşının arası açıktı, fakat kaşları birbirine yakındı.
Gözleri yaratılıştan sürmeliydi. Gözünün beyazı tam beyaz; siyahı da tam siyahtı. Gece vakti gündüz gibi görürdü. İlahî aşkın eseri, bazen gözlerinde kızarıklık oluştururdu.
Dişleri inci gibi parlaktı, beyaz bulut gibi aktı, hafif seyrekçeydi, çok sık, üst üste değildi. Konuşurken ön dişlerinden nur saçılır, gülerken mübarek ağzı hafif bir şimşek gibi ışıklar yayarak açılırdı.
Ağzı ne çok büyük, ne de çok küçüktü. Her iki dudağı benzersiz biçimde güzeldi.
Saçları hafifçe dalgalıydı, sert değildi, ne kıvırcık, ne de dümdüzdü, kendiliğinden ikiye bölünebilirdi.
Boynu uzun ve düzgündü, gümüş gibi saftı. Beden olarak ince yapılıydı ve bir benzeri daha yaratılmamıştı.
Bulunduğu topluluğun orta boylusuydu. Göze çarpacak kadar kısa olmadığı gibi, dikkat çekecek kadar da uzun değildi.
Yüce Allah onda bütün insan güzelliğini toplamıştı.
Ona milyonlar salât ve milyonlar selâm olsun...

TEVFiK

Vip Üye
Cevap: peygamberler

EsSelamunAleyküm ;
Allah (C.C.) Razı Olsun Sayın Korkut Ustam Çok,çok Güzel Bir Konu İşlemişsiniz Ellerinize ve Emeklerinize Sağlık derim.
Saygılarımla.:eek: :eek: :eek:

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

selamunaleykum,

korkut dostum vallahi çok güzel bir konuya deyindin.bu konuda malesef insanlarımıza sürekli olarak yanlış bilgi veriliyor.

özellikle tanınmış simalar bu konuda doğruyu söylemekten kaçınır olmuş.

örneğin isim vermiyim neyse,ama şuan atv de program yapıyor bu hoca,gecen günki iftar programında bir kişi;hocam benım babam öldü bende resmini odama astım,onu cok sevıyordum dedi.ama bazı kişiler resim olan yerde namaz kılınmaz diyorlar bu konuda beni rahatlatırmısınız dedi.hocada siz babanızı ilah olarakmı görüyorsunuz diye sordu kızda hayır onu cok sevıom sadece dedi.

tamam ozaman problem yok dedi namazını kılın dedi.ön tarafınıza gelmesin yeter dedi.

resim olan yerde kesinlikle namaz kılınmaz,resim her nerede olursa olsun namaz kılınmaz,resulu ekrem s.a.v bunu yasaklamıştır.

Ebu Talha (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İçerisinde köpek ve resimler bulunan herhangi bir eve melekler girmez!’ buyurdu.”
Buhari 5954, Müslim 2106/83, 84

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Cebrail (Aleyhisselam), Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gelmek üzere va’d etti. Müteakiben Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gelmeyi geciktirdi. Hatta bu Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e ağır geldi de evinden çıktı. Cebrail (Aleyhisselam) ile karşılaştı, ona gecikmesinden dolayı sıkıntı duyduğunu şikâyet etti.
Cebrail (Aleyhisselam), Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:
−Bizler, içerisinde köpek ve resim bulunan eve girmeyiz! dedi.”
Buhari 5961

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İçerisinde heykeller yahut resimler bulunan her hangi bir eve melekler girmezler!’ buyurdu.”
Müslim 2112/102

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“…Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Bu resimlerin sahipleri kıyamet gününde muhakkak azab edilirler’ buyurdu.”
Buhari 1946, 3038, 5959, Müslim 96

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“…Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Kıyamet gününde insanların en şiddetli azaplıları, Allah’ın yaratmasına benzetmeye çalışan kimselerdir’ buyurdu.”
Müslim 2109/98, Buhari 5957 Nesei 5320

Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herkim bir suret yaparsa şüphesiz Allah o kimseye yaptığı surete can üfleyinceye kadar azab edecektir. Hâlbuki sureti yapan o kişi, yaptığı surete ebediyen ruh üfleyip can veremeyecektir’ buyurdu.”
Buhari 2060, 5964, Müslim 2110/99, Nesei 5323, Tirmizi 1804

görüldüğü üzere kesınlıkle evlerde bulunması yasak olan resımleri gunumuz hocaları kabul eder olmuş,ve bu konuda yine birçok kişinin güvendiği hocalardan olan şuan kanal 7 de program yapıyor,resim olayına müsade etmiştir.
yanlış demesı gerekn yerde teşfik ederek bol bol resim cekın demiştir.

bir izleyici sordu,hocam babam annemle olan resımlerı yırttı bizde cok kızdık ve kavga ettık,ne yapmalıydık dıe sordu,hoca ise bunun için kavga edilirmi ? tekrar resim çekin die teşfik etti.

bu insanlar bu hoca kisvesine bürünmüş kişiler bilmiyormu bu hadisleri,adlarını bildikleri gibi biliyorlar,ama koltuk ve makam sevdası bunlara doğruları söyletmıyor.

Allah c.c doğruyu en iyi bilendir.cümlemizi affetsin inş.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Güzel bilgi:eek:
Güzel paylaşım:cool:

naftabar

Kullanıcı

Şimdi ben namaz kılarken duvarda asılı resmi kapatıyorum veya kaldırıyorum namaz dışında dahi duvarda ve her neyse evin içinde olmıyacakmı

BatıBeyi

Yasaklı
Yasaklı

Şimdi ben namaz kılarken duvarda asılı resmi kapatıyorum veya kaldırıyorum namaz dışında dahi duvarda ve her neyse evin içinde olmıyacakmı

evde resim günahtır mesala kişi ölür bizler kişyi resmini odaya asıyoruz buda günah ben karışıyım hz ali resmini çizenler ise tamemen hayel gücü bu