Rüyada Görülen Gömü | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Rüyada Görülen Gömü

DeLiCebey

Vip Üye
Mrb arkadaşlar birsey sormak istiyorum ben birinin rüyada define bulduğunu görüyorum böyle birsey gerçek olabilir mi.. rüyayı gören kisi ile diger kisi çıkarılan yere gidiyorlar rüyayı gören kisi nokta uzerinde tüyleri diken diken oluyor yer burasi diyor. Böyle birsey doğru olabilir mi

hattuşalı

Kullanıcı
İslâm'a göre üç çeşittir:

1. Salih rüya,
2. Şeytanî rüya,
3. İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

Salih rüya, vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel, fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (asm) bununla ilgili şöyle buyurur:

"Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür."

Şeytanî rüya, şeytanın, insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için, uyku halinde insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (asm) şöyle buyurur:

"Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse, o Allah'tandır. Bunun için Allah'a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse, o şeytandandır. Şerrinden Allah'a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir."

İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise, insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (asm) bir hadiste şöyle buyurur:

"Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya."

Yûsuf sûresinde zikredilen Hz. Yusuf (as)'ın rüyasıyla ilgili âyet ve yukarıda zikredilen hadisler, bunu ifade ediyorlar. Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak "her rüya haktır ve her tabir de doğrudur" denilmez.

Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar: Şeytan her ne kadar Peygamber (asm)'in suretine giremezse de şabanın yirmi dokuzunda Peygamber (asm) herhangi bir kimsenin rüyasında "Yarın ramazanın birinci günüdür, oruç tutunuz." diye emretse, bu rüya ile amel edilmez. Çünkü rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez.

(bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/300)

Rüya ve İlham ile Amel Etmek

Rüyalar ve ilhamlar, Rabbanî ve Rahmanî; şeytanî ve nefsanî olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler:

1. Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.

2. Rüya veya ilham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişiler olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.

3. Rüya ve ilhamla elde edilen bilgiler, dinin bir emri gibi kabul edilmemeli; sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve ilhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.
(Kaynak: sorularlaislamiyet)

hattuşalı

Kullanıcı
Bendede var rüya ile tesbit edilmiş bir yer ama bundan 50-60 yıl önce 2 nesil evvelimden aktarılma... Ancak bazı bulgulara ulaşmam lazım öncelikle, işaret, çubukla kontrol ve bi şey daha... Bunları birleştirip hepsi olumlu sonuçlanırsa olabilir deyip Bismillah diycem. Saydıklarımdan olumlu sonuç alamazsam hiç dönüp arkamam bakmam. Yoksa aç tavuğun hesap bende sürekli buğday ambarı görüyorum... Yerinizde olsam somut bulgulara ulaşmadan çalışmam. Ama aklımda kalacak dersen kolay gelsin.

disikedi

Crazy Cat Lady
Kullanıcı
40 deve yükü altın ekonomik krize takıldı

16 Mart 2016 10:32
Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde su altındaki mağarada olduğu iddia edilen ve 5 gün önce arama çalışmaları başlatılan 40 deve yükü altın efsanesi ekonomik krize takıldı.

Defineyi arayan Halim Maviş, arama çalışmaları için parasının bittiğini söylerken, Yörücek köyü sakinleri altın konusunda kararsız.

Balıkesir'in Bigadiç ilçesine bağlı Yörücekler köyünde bir rüya ile başlayan altın arama çalışmaları ekonomik kriz ile sona erdi. Rüyasında Yörücekler Barajı'nda bulunan kayanın dibinde altın olduğunu gören Halim Maviş'in aldığı resmi izinler sonrasında başlayan ve iş makineleri ile 5 gün süren kazı çalışmaları maddi imkansızlıklar nedeni ile bitti. İHA muhabirinin telefon ile ulaştığı Maviş, "Çalışmaları tamamladık. İş makineleri gitti. Ben de şu anda şehir dışındayım. Bu çalışmalar tamamen parasızlıktan bitti. Kazı yapan ekiple görüştük, oradaki çalışmaların tamamlanması için 80 bin TL civarında bir masraf olacak. Biz de çalışmaları tamamladık. Belki bir gün yeniden başlarız" dedi.

Şu ana kadar 3 bin TL masraf ettiğini söyleyen Maviş, maddi destek beklediğini söyledi.

KEPÇELER GİTTİ, ALTINLAR KALDI

Çalışmaların bittiği Yörücekler Barajı'nda ise uzun süreden sonra sessizlik hakim. İş makinelerinin alandan ayrılmasından sonra köy sakinleri yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Milli Eğitim Bakanlığı emekli müfettişlerinden ve aynı zamanda Yörücek sakini olan Halil Özgül, "Benim çocukluğum, gençliğim buralarda geçti. Biz buralarda yüzdük, balık avladık. Buranın eski halini ben çok iyi biliyorum. Biz burada hiç mağaradır, kapıdır görmedik, işitmedik. Biz görmediğimiz gibi, bizden önce burada yaşayan dedelerimizden de duymadık böyle bir şey. Halim Bey, ben rüyamda gördüm diyor ama rüya ile ne kadar olur bilemiyorum. Kepçeler vardı onlar da gitti. Altınlar kaldı" dedi.

Köye dışarıdan çok insan geldiğini ve altın arama çalışmalarının kendileri için değişiklik olduğunu söyleyen Özgül, asıl çalışmaların daha ileride bulunan Sarıkaya mevkisinde yapılması gerektiğini söyledi. Özgül, "Çalışmalar Sarıkaya'da yapılmalıydı. Orada basamak şeklinde yer altına inen merdivenler var. Orada bazı basamakları çıkarttılar. Orada ufak tefek eşyaların bulunduğunu da duyduk. Altın terazi çıkardıklarını duyduk mesela" şeklinde konuştu.

Köy sakini Ramazan Çınar ise "5 gündür sürdü çalışmalar şimdi bitti. Burada altın var diyorlar ama var mı bilemiyoruz. Var mı yok mu bende bilemedim" dedi.
Ustam bugün okuduğum bi haberdi. Böyle rüya haberleri çok. bulan da var bulamayan da. Benim başıma gelse peşine düşerdim. Aklımda kalacağına emeğim kalsın :)

esrarengiz2828

Kullanıcı
delicebey ustam bende 3 gece peş peşe gördüm böyle bi rüya gerçekmiş gibi uyandım her sabah 4 te gittim baktım ama yok bişey sonra cihazla bidaha bidaha takdiri ilahi allah isdediğine verir isdediğinden alır bize düşen nasibimizi aramak