Rukuda Yapılan Dualar | Define işaretleri ve anlamları

Rukuda Yapılan Dualar

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

سُبْحَانَ رَبِّيَ الْعَظِيمِ

1) “Azim Rabbimi tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”
Buhari, Müslim, Ebu Davud, İbni Mace, Ahmed, Albâni Sahihi Tirmizi
سُبْحاَنَ رَبِّيَ الْعَظِيمِ وَبِحَمْدِهِ

2) “Azim Rabbimi, hamdi ile tesbih ederim.”
Buhari, Müslim
لِرَبِّيَ الْحَمْدُ، لِرَبِّيَ الْحَمْدُ

3) “Hamd Rabbime mahsustur, Hamd Rabbime mahsustur.”
Buhari, Müslim
سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا وَبِحَمْدِكَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ

4) “Rabbimiz olan Allah’ım! Sana hamdederek, Seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Allah’ım! Beni bağışla”
Buhari, Müslim
سُبُّوحٌ، قُدُّوسٌ، رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَالرُّوحِ

5) “(O Allah) çokça tesbih edilen ve tahdis edilendir. (Allah) Meleklerin ve Rûhun Rabbidir.”
Müslim, Ebu Davud
سُبْحَـانَ ذِي الْجَبَرُوتِ،وَالْمَلَكُوتِ،وَالْكِبْرِيَاءِ،وَالْعَظَمَةِ

6) “Kudret, hükümranlık, büyüklük ve yücelik sahibini tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”
Ebu Davud, Nesei, Ahmed
اَللَّهُمَّ لَكَ رَكَعْتُ، وَبِكَ آمَنْتُ، وَلَكَ أَسْلَمْتُ، خَشَعَ لَكَ سَمْعِي وَبَصَرِي وَمُخِّي وَعَظْمِـي وَعَصَبِي، وَ مَا اسْتَقَلَّ بِهِ قَدَمِي

7) “Allah’ım! Sana rükû ettim. Sana îmân ettim ve Sana teslim oldum. Kulağım, gözüm, beynim, kemiğim, sinirim ve ayağımın taşıdığı (bedenim) Sana boyun eğdi.”
Müslim, Tirmizi, Ebu Davud, Nesei
اَللَّهُمَّ لَكَ رَكَعْتُ وَبِكَ آمَنْتُ، ولَكَ أَسْلَمْتُ، وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ، أَنْتَ رَبِّي خَشَعَ سَمْعِي وَبَصَرِي، وَدَمِي، وَلَحْمِي، وَعَظْمِي وَعَصَبِي لِلَّهِ رَبِّ الْعاَلَمِينَ

8) “Allah’ım! Senin için rukuya eğildim, Sana iman ettim. Sana teslim oldum. Sana dayanıp güvendim. Sen benim Rabbimsin. Kulağım, gözüm, kanım, etim, kemiğim ve sinirim alemlerin Rabbi Allah için boyun eğdi.”
اَللَّهُمَّ لَكَ رَكَعْتُ وَبِكَ آمَنْتُ، ولَكَ أَسْلَمْتُ أَنْتَ رَبِّي خَشَعَ لَكَ سَمْعِي وَبَصَرِي وَمُخِّي وَعَظْمِي وَعَصَبِي وَماَ اَسْتَقَلَّتْ بِهِ قَدَمِي لِلَّهِ رَبِّ الْعاِلَمِينَ

9) “Allah’ım! Senin için rukuya eğildim, Sana iman ettim. Sana teslim oldum. Sen benim Rabbimsin. Kulağım, gözüm, beynim, kemiğim, sinirim ve ayaklarımın taşıdığı alemlerin Rabbi Allah için boyun eğdi.”