Sivri Tepe Tümülüs Olabilir Mi? | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Sivri Tepe Tümülüs Olabilir Mi?

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
değerli kardeşim,önce küçük bir yanlış algılamayı düzeltelim.
hayvan betimlemesi dediğim tepe değil Wolf ustamızın çizdiği kayadır.
6-e7262-fd3de.jpg

bu görünüm mezar odasını verir. girişide boyun altındaki traşlanmış yerin bakış istikameti,resme göre sola doğru olan yerdedir.
alanı geniş göremediğimiz için -yaklaşık 3m -5 m. midir söyleyemeyiz. o istikamette boşluk sistemi ile girişin ve odaların belirlenmesi gerekir. zaten başlangıçtan odaya üç m. veya biraz üzeri bir derinlikle tünel şeklinde gider.
3333-902b2.jpg

yine burada zemin altı mahzen mevcut. kayayı bir kaç yönden geniş açılı görme şansımız olsa çok iyi idi. ama bu görünen cepheden işaretin yönünde girişin olduğu kuvvetli ihtimaldir.
bunlar tepenin etrafına yapılmış odaların habercileridir.
tepeyi ise yakın göremedik. uzaktan tümülüse çok benziyor. çalışılmış yerden yakın bir görüntü olsa idi toprağın dolgu ilemi yapıldığı veya doğalmı olduğu daha net anlaşılabilirdi. etrafında bu derece oda türü yerler olan böylesi bir yığma görünümlü yerin kullanılmamış olduğuna da ihtimal vermem. bu tür yerler kullanım açısından bulunmaz bir yapıda ve tercih edilen bir değerdedir. bu doğal bile olsa bu tür yeri yapmak için insanlar yıllarını vermişler. tamamı değilse bile ,en azından bazı yönlerinden kullanılmış olmalı. emin olmak için boşluk tespiti yapılırsa yanılma riski olmaz.selametle kardeşim.

ziraatci

Kullanıcı
ikizceli ustamın işaret etdiği gibi şüpeli nokda,mubarek bu resimden bakınca resim albümü gibi çıkmış buyrun bakın, turanj çizgili yerde boşluk bakın...
3333-6352a.jpg
önündeki agaçda orda boşuna yetişmiş olamaz !! alta bulunan taş veya mezarın kumlu yapısı ile fazla su tuttugundan dolayı üstündeki bitkiyi susuz bırkmaz ve üzerine gelen herhngi bir ot veya agac tohumunun orda çimlenip büyümesine yol acar diye düşünüyorum.

erkurt19

Kullanıcı
Değerli üstadlar verdiğiniz bilgiler ışığında bugün biraz daha araştırma ve gezme fırsatım oldu. Bölge ile ilgili fotoğraflar aşağıda, açıklamaları altındadır...Saygılarımla.

2-5688d.jpg

Mitolojik yaratığa benzeyen kaya

3-d1c93.jpg

4-4762d.jpg

5-9389a.jpg

Tümülüsün daha önce kazılan yeri...Çıkan toprakta hiç taş göremedim.

6-2ff83.jpg

Mitolojik yaratığa benzeyen kaya...Yalnız söylediğiniz gibi bu arada boşluk tespit edemedik

7-b0237.jpg

Tümülüsün üzerinden çevre fotoğrafları

8-cdcff.jpg

9-b3ea8.jpg

10-f1ba4.jpg

101-97946.jpg

102-edccd.jpg

Tümülüsün üzerinden çevre fotoğrafları...Mitolojik yaratığa benzeyen kaya
103-c3653.jpg

104-8fc5f.jpg

105-25d12.jpg

Tümülüsün üzerinden çevre fotoğrafları...Boşuk tespit edilen alan
106-859ed.jpg

107.jpg

108.jpg

109.jpg

11-d296a.jpg

Tümülüsten yaklaşık 3 km tepede bulunan kayalar

22-91e5e.jpg

Tümülüsten yaklaşık 3 km tepede bulunan kayalar

33-8fc7c.jpg

Tümülüsten yaklaşık 3 km tepede bulunan kayalar...Kuş ayağı izine benziyor

111.jpg

222.jpg

Aynı bölgede buldum

333.jpg

Doğal mı? Kitabe mi? anlayamadım.

1111.jpg

Yine aynı bölgeye yakın, tümülüsün yanından geçen dere yatağının başlangıcı...Tümülüse 3-4 km mesafede

2222-c746c.jpg

Ucu alttan çıkan delik...Derinliği yaklaşık 40 - 50 cm.

3333-29a10.jpg

Son düzenleme: