Tümülüs Tehlikeleri | Define Mekanı- Define işaretleri

Tümülüs Tehlikeleri

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
8,721
Beğeni
13,574
Konum
İstanbul
Tümülüs yapılarda beklenen tehlikelerin başında zehirlenme olayı gelir. Mezar odası o kadar sağlam ki içeride yanan metal, çürüyen cesette ait gazlar kendiliğinden temizlenmez ve oda içinde kalır. Açarken buna dikkat edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir.Oda açılırken mutlaka kazla karşılaşılacağı unutulmamalı, az maskesi kullanılmalı az bir aralık açılınca hemen o alanda hızlıca uzaklaşalı, ani heyecan ölüm getirir. Odada birken gaz çeşitli yöntemlerle temizlenebilir. nasıl bir yöntem kullanırsanız kullanınız gaz maskesi plastik eldivensiz olmadan mezar odasında objeler toplanmamalıdır.
Frig Tümülüslerinde su tuzakları vardır yamaç yüzeyine inşa edilen Tümülüslerden buna dikkat edilmeli, ölüm getirmez ancak çalışmayı durdurur.Su gözü çıkma ihtimaline karşı bir çok yöntem kullanılır. Bunlardan biri kazı tümülüsün boyuna göre dik yapılmalı,
Tümülüslerdeki objeler mutlaka ve mutlaka plastik eldiven kullanılarak toplanmalı, aksi halde zamanla tedavisi mümkün olmayan hastalıklara yol açmaktadır.
Tümülüslerde açılan tünelin çökme tehlikesine karın, şu tedbirler uygulanmalıdır. tünel açılacaksa çökme tehlikesini aza indirmek üzere taban geniş tavan tabana göre dar olmalı örneğin: temel 2 metre ise tavanı 1.5 metre olmalı yüksekliği bir insanın içinde rahat edebilecek kadar geniş olmalı gerektiğinde ağaç dayamalar kullanılmalıdır.
Yukarıda anlattıklarımızın haricinde Tümülüslerde tehlike yoktur. Unutmayınız tılsım gibi bir safsata yoktur.
 
Üst