Türbe çevresinde haç merdiven | Define işaretleri ve anlamları

Türbe çevresinde haç merdiven

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Selamünaleyküm,

Başlığı böyle attım çünkü merdivene benzettim. Kendi çevresinde yükseltide olan bir türbe ve türbenin kuzeyindeki bu işaretlerin anlamını merak ediyorum. İşaret üzerindeki yön gösterir tarza oluşan kabartmalar türbeyi göstermektedir. Türbe ile işaretin yakınlığı 200 mt dir tahmini.
Bu 2 işaret birbirine çok yakın. Ben bunları ayrı zamanlarda çektim, o nedenle 2 işareti aynı fotoya denk getiremedim.

Ekli dosyalar

• DSC06320.jpg
    DSC06320.jpg
    966.9 KB · Görüntüleme: 49
  • DSC06318.jpg
    DSC06318.jpg
    859 KB · Görüntüleme: 44
  • DSC06317.jpg
    DSC06317.jpg
    750.3 KB · Görüntüleme: 43
  • DSC06316.jpg
    DSC06316.jpg
    934.5 KB · Görüntüleme: 44
  • 20220729_135447.jpg
    20220729_135447.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 53

TRUVA

Admin
üsdat işaret ettiğim kayaların ortasında boşluk ve metal testi yap. giriş sağdan 3.5-4 m olabilir. Uzakta olan noktayı yakın resimle göreyim. hedefin birisi orası. ;) ;)

Ekli dosyalar

• DSC06317.jpg
    DSC06317.jpg
    693.3 KB · Görüntüleme: 41

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
biz seni bayram tatili diye yolladık sen Hangi bayrama gittin böyle 😂
Neyse artık hangi bayramsa o bayramın mübarek olsun. 🙈🙂🙂😂
Yeri biraz inceledim kalıntı roma tabanlı ama bölge tamamen ermeni bölgesi. Bizanslılara ait alana denk geldin mi hiç? Merdivenin baktığı yöndeki yapı harabe olmuş eğer taş kesimleri fark edilir haldeyse tabanda muhakkak mozaik olur. Buda çevredeki eski ermeni köylerinin sayısına bağlıdır ki noktanın nasıl bir yerden geldiğinin önemi açısından detay verir. Mermerlere uzakta değilsin zaten. Bu alana en sık denk gelenileceğin yerler malatya diyarbakır bitlis urfa kars ığdır erzurum ve muş bölgesidir. Bunun dışında denk geleceğin yer muhakkak saydıklarımdan daha çok ilgi ister. Truva ustam belli başlı yerleri belirtmiş istediği nokta da benim de istediğim noktadır.

R00T

Vip Üye
Bu bir tür iştir ki iki uçludur.Basamaklaştırması biraz statü katmıştır. Buna biz yatık ufacık çatal kaya deriz .Birisi düzde az ön düzünde parayı birisi az geride ki taş giydirme çakma sığınağı verir.Sığanakta vardır. Ön düzde de vardır.Uzakta ki mavi çizgiler hatlar boyu anlayan gözlemci gözlem yapar ise bir şeyler görür. Türbeyi bilmem ama türbe çap gerisi üst düzlük eski mezar ve daha geride harebelik kalıntılar olabilir.Bu harebe kalıntılar eski kavimlere ait yapılanmalar olur ekseri.

Ekli dosyalar

• DSC06317.jpg
    DSC06317.jpg
    1,006.6 KB · Görüntüleme: 34

KANAS_USTA

Admin
Hacin sol kolu istikametinde kuzeye bakan oda mezarı var. Giris aynı zamanda eski yola bakar vaziyette olacak odayi veren ya bir oyma yahut koltuk, kaplumbağa benzeri bir taş olacaktı çevreyi yeterince gezmemissin anlaşılan. Oda büyük bir kayanın ön tarafında ve bu kayanın bir ucu yukarı doğru kalkik olmalı. Genelde fazla uzağında olmaz gardasim.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Hacin sol kolu istikametinde kuzeye bakan oda mezarı var. Giris aynı zamanda eski yola bakar vaziyette olacak odayi veren ya bir oyma yahut koltuk, kaplumbağa benzeri bir taş olacaktı çevreyi yeterince gezmemissin anlaşılan. Oda büyük bir kayanın ön tarafında ve bu kayanın bir ucu yukarı doğru kalkik olmalı. Genelde fazla uzağında olmaz gardasim.

Şöyle bir yer mümkün olabilirmi kanas ustam.

Ekli dosyalar

• 20220729_140124.jpg
    20220729_140124.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 31

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Bu bir tür iştir ki iki uçludur.Basamaklaştırması biraz statü katmıştır. Buna biz yatık ufacık çatal kaya deriz .Birisi düzde az ön düzünde parayı birisi az geride ki taş giydirme çakma sığınağı verir.Sığanakta vardır. Ön düzde de vardır.Uzakta ki mavi çizgiler hatlar boyu anlayan gözlemci gözlem yapar ise bir şeyler görür. Türbeyi bilmem ama türbe çap gerisi üst düzlük eski mezar ve daha geride harebelik kalıntılar olabilir.Bu harebe kalıntılar eski kavimlere ait yapılanmalar olur ekseri.

Sağolasın ustam. Tekrar gittiğimde yeniden gözlem yaparım inşallah.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
biz seni bayram tatili diye yolladık sen Hangi bayrama gittin böyle 😂
Neyse artık hangi bayramsa o bayramın mübarek olsun. 🙈🙂🙂😂
Yeri biraz inceledim kalıntı roma tabanlı ama bölge tamamen ermeni bölgesi. Bizanslılara ait alana denk geldin mi hiç? Merdivenin baktığı yöndeki yapı harabe olmuş eğer taş kesimleri fark edilir haldeyse tabanda muhakkak mozaik olur. Buda çevredeki eski ermeni köylerinin sayısına bağlıdır ki noktanın nasıl bir yerden geldiğinin önemi açısından detay verir. Mermerlere uzakta değilsin zaten. Bu alana en sık denk gelenileceğin yerler malatya diyarbakır bitlis urfa kars ığdır erzurum ve muş bölgesidir. Bunun dışında denk geleceğin yer muhakkak saydıklarımdan daha çok ilgi ister. Truva ustam belli başlı yerleri belirtmiş istediği nokta da benim de istediğim noktadır.

Sanada hayırlı bayramlar. Kovid olmuştum geçtiğimiz haftalarda, karantina mı köyümde geçirdim. Ankara ya 2 saat. Köy bencede ermeni Köyüymüş. Mozaik falan bulmak oldukça zor gibi.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
üsdat işaret ettiğim kayaların ortasında boşluk ve metal testi yap. giriş sağdan 3.5-4 m olabilir. Uzakta olan noktayı yakın resimle göreyim. hedefin birisi orası. ;) ;)

Yakın resimleri vardı ustam, fakat bulamadım. Cektigimden eminim. Telefonun azizliğine uğradım. Kontrol ederim inşallah

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Sanada hayırlı bayramlar. Kovid olmuştum geçtiğimiz haftalarda, karantina mı köyümde geçirdim. Ankara ya 2 saat. Köy bencede ermeni Köyüymüş. Mozaik falan bulmak oldukça zor gibi.
Çok geçmiş olsun abi evet söylemiştin. Latife amaçlı öyle dedim maksat tebessüm ettirmek :) Abi O alan boş bir alan değil. Bundan şüphem yok. Heleki kayadaki yüksek mineral orda bir zanaatkarında geçtiğini gösterir. Alan kısmen tahrip edilmiş ama değişim olmamış. Sen de hele nerden söküp getirdin burayı 😂