Van'da bulunan PERS mezarı | Define işaretleri ve anlamları

Van'da bulunan PERS mezarı

kocyigit01

Usta
Super Moderatör
Van'ın Edremit ilçesi Şabaniye Mahallesi'nde kaçak kazı sonrası 10 ay önce ekiplerin bölgede başlattığı kurtarma kazısında kentte ilk defa Pers Mezarlığı bulundu. Birinci derece sit alanı ilan edilen alanda önümüzdeki yıl da çalışma yürütüleceğini belirten Van Müze Müdürü Erol Uslu, "Bölgede yaptığımız çalışmalarda Müslüman mezarlığı, altta Pers, biraz daha altında ise belgelediğimiz tümülüs olduğuna işaret eden bazı veriler var. Burada Van özelinde bir tümülüsün varlığının ortaya çıkarılması durumunda şunu açık ve net söylemek gerekirse bölge açısından çok büyük bir ses getirecek" dedi.

DHA'nın haberine göre, Edremit'e bağlı Şabaniye Mahallesi'nde 10 ay önce tarihi mezarlık olduğu iddia edilen alanda kaçak kazı yapıldığına dair ihbar alındı. Polisin bölgede yaptığı incelemede definecilerin hemen evlerinin yanı başında bulunan alanda tünel kazıp, kaçak kazı yaptığı tespit edildi. Defineciler hakkında soruşturma başlatılırken, polis zırhlı araçlarla geldiği bölgede nöbet tutmaya başladı. Ardından da Van Müze Müdürlüğü ekipleri bölgede inceleme başlattı. Yapılan yüzey araştırmasında üst tabakada İslami döneme ait mezarlar bulundu. Bunun üzerine Van Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nca tepenin bulunduğu parsel 1'nci derece arkeoloji sit alanı olarak tescillendi. Daha sonra da Van Müze Müdürlüğü'ne bağlı 13 kişilik ekip bölgede kazı çalışması yürüttü.

TUNÇ BİLEZİKLER VE MÜHÜR BULUNDU​

Van Müze Müdürü Erol Uslu, "Başlattığımız 10 günlük kurtarma kazısında Müslüman mezarlığının hemen alt kısmında Van'da hâkimiyeti bilinen ancak fazlaca kültürel kalıntısı olmayan Pers İmparatorluğu'na ait bir mezar bulundu. Bu iki mezar arasında 2 bin 500 yıllık zaman farkı bulunuyor. Bu tür bir mezar yapısına ilk defa burada karşılaştık. Mezar içinde yer alan kemiklerin üstünde tunç bilezikler, boncuklar ve mühür bulundu. Mühür üzerinde yer alan simge daha çözülemedi. Ancak mühür, lapis lazuli diye bilinen kıymetli bir taştan yapılmış. Bu taş cinsi ağırlıklı olarak Afganistan, Pakistan ve İskandinav bölgelerinden getirilen bir taştır" dedi

Ekli dosyalar

• img_4_1639936351445.jpg
    img_4_1639936351445.jpg
    46.4 KB · Görüntüleme: 32
  • img_2_1639936341504.jpg
    img_2_1639936341504.jpg
    50.5 KB · Görüntüleme: 31
  • img_1_1639936330241.jpg
    img_1_1639936330241.jpg
    44 KB · Görüntüleme: 32

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Defineciler sayesinde
Yeni bir tarih ortaya çıkarmışlar

Resmi kazı iznini
Bu kadar zor ve çerkefilli yapmanın
Ne manası var
Kolaylaştır
Bak daha hanki medeniyetler de
İlki gösterir defineciler

kocyigit01

Usta
Super Moderatör
anlamadigim neye gore orayi kazdiklari. tumulus olabilir diye yazmislar. hadi tumulus diyelim. ustten musluman mezari cikmis. altinda bir mezar oldugunu nasil anladiniz?
defineciler devam etselerdi musluman mezarini bulup birakabilirlerdi. aklimda deli sorular.

gıral

Vip Üye
Defineciler sayesinde
Yeni bir tarih ortaya çıkarmışlar

Resmi kazı iznini
Bu kadar zor ve çerkefilli yapmanın
Ne manası var
Kolaylaştır
Bak daha hanki medeniyetler de
İlki gösterir defineciler
doğru diyorsun usta
ayrıca böyle pers mezarınıda ilkdefa görüyorum
hayretler içindeyim şuan
buişte bi terslik var abi

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
İzinsiz kazıya her zaman karşı değilimdir. Sadece izin alınması gereken yerde yapılan izinsiz kazıya karşıyımdır. Bazı noktalar izne dahil değildir arkadaşlar. Bir ormanda dahi eğer alan orman vasfını yitirmişse kazı yapılabilir ama onunda bir usulü vardır. Fakat gel görki biz türkiye kimliğine sahip insanlar buna riayet etmeyen ve dozunu kaçıran tek milletiz. Devlet babada bu sebeple kızıp katı önlem alıyor. 🙃

A21MEDLi

Admin
Yanlış bisey yazmiim diye,Konuyu 2 defa okudum,mevzuyu yine anlamadım, 🤔
Resimde görünen Mezarın tabanına kadar olan derinlik 50 cm.Bu Müslüman Mezarımı?
Hangi Müslümanın Mezarı 50 cm kazılır....Cenin dışında..

kocyigit01

Usta
Super Moderatör
Resimde görünen Mezarın tabanına kadar olan derinlik 50 cm.Bu Müslüman Mezarımı?
ben akşam 50 sefer okudum çözemedim. 🤓 olayda tünel var, müslüman mezarı var ve pers mezarı var.
pers mezarı ile müslüman mezarının arasında çok az bir mesafe varmış.:confused:
bizim defineciler tünel açarak müslüman mezarı teğet geçip Perslilere ulaşmayı amaçlamış sanırım 🙃 kafamda deli sorular🤔

A21MEDLi

Admin
ben akşam 50 sefer okudum çözemedim. 🤓 olayda tünel var, müslüman mezarı var ve pers mezarı var.
pers mezarı ile müslüman mezarının arasında çok az bir mesafe varmış.:confused:
bizim defineciler tünel açarak müslüman mezarı teğet geçip Perslilere ulaşmayı amaçlamış sanırım 🙃 kafamda deli sorular
Kayış yaktırdın :)
Anlamadığım persin mezarı Tünel degil gectim onları...
Şu en üsteki Müslüman mezarımı oluyor.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Eee sen kafayı @Deli Fırat ‘ın kekliğine takarsan tabi anlamazsın abe heyran 😂😂

toprakta uzun zaman önce aşınma olmuş. Yoksa böyle birşey mümkün değil. Yüksek selin toprak çalması erezyon ve benzeri afetler sebep vermiş muhtemelen. Ama bana sanki işin alakasız kısmı gösterildi gibi geldi. Geri kalanları nerde bunun 😂