Yemeklerin Içine Demir Balık Atın!çünkü... | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Yemeklerin Içine Demir Balık Atın!çünkü...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
@Abdullah313 Kardeşimizin demir suyu terkibini teyit eder nitelikte...

Yemeklerin içine demir balık atın!Çünkü...
Anemi(kansızlık) en sık görülen kan hastalığıdır.Çoğunlukla doğum yapabilecek yaştaki kadınlar,ergenlikteki gençler ve küçük çocuklarda etki eden anemi hastalığı için Kanadalı bilim adamı Christopher Charles'ın oldukça ilginç bir yöntemi var. Charles'a göre yemek tencerelerine demir balık atılmalı.

anemiye_cozum_demir_balik_olabilir_mi_1459755499_7723.jpg

Kanadalı bilim adamı Christopher Charles, altı yıl önce Kamboçya’yı ziyaret ettiğinde, nin büyük bir kamu sağlığı sorunu olduğunu fark etti. Dr Charles, Kandal bölgesindeki köylerde, canlı, sağlıklı çocuklar yerine zihin gelişimleri yavaş, zayıf ve küçük çocuklarla karşılaştı. lar, yorgunluk ve baş ağrıları ile uğraşıyordu, çalışacak durumda değillerdi.
Hamile kadınlar, doğumdan önce ve sonra ciddi sağlık komplikasyonları ile karşı karşıya kalıyorlardı.

O zamandan beri , Dr Charles için takıntı haline geldi.

Anemi, çoğunlukla doğum yapabilecek yaştaki kadınları, ergenlikteki gençleri ve küçük çocukları etkileyen dünyanın en yaygın beslenme sorunudur. Bu durum, Kamboçya gibi gelişme aşamasındaki ülkelerde kadın ve çocuk nüfusunun yaklaşık %50’sini etkiliyor; sebep ise çoğunlukla demir eksikliği.

Standart çözümler, yani demir alımını artırmak için kullanılan demir takviyeleri ya da tabletler pek işe yaramıyor. Çünkü tablet fiyatları makul değil ve tabletler yaygın şekilde mevcut değiller. Görülen yan etkiler de insanları tabletlerden uzak tutuyor.

Bir parça demir

Dr Charles alışılmışın dışında bir yöntem önerdi. Dökme demir gereçlerde yemek pişirmenin yiyeceğin demir içeriğini artırdığını gösteren önceki araştırmalardan esinlenen Dr Charles, tencereye eritilmiş metalden yapılan bir demir parçası koymaya karar verdi.

Kamboçya kültüründe şansın sembolü olan şeklindeki icadı, ülkedeki birçok kadının ve çocuğunun eksikliğini çektiği besleyici maddelerin tüketimine olanak sağlamak amacıyla doğru oranda demir salınımı yapacak şekilde tasarlandı.

Tarif basit, diyor Dr Charles. “Suyu ya da çorbayı, içinde demir balık ile en az 10 dakika kaynatın. Böylelikle balıktan sızan demir artacaktır. Sonra demiri çıkarabilirsiniz. Şimdi de biraz limon suyu ekleyin; demir emilimi açısından önemlidir."

sP38r_1459755613_6786.jpg

Yapmanız gereken tek şey demir balığı yemek pişirmede kullanmak
Pişirme tavsiyesi: En iyi sonuçlar için, balığı tencereye koyduğunuzda, bir çağ kaşığı limon suyu ekleyin.

Unutmayın – balığı tam 10 dakika boyunca tencerede tutun ve sonra alın.

Adım 1: Balığı temizleyin.

Adım 2: Balığı kaynayan suya koyun. 10 dakika sonra alın.

Adım 3: Malzemeleri tencereye koyun.

Adım 4: Demir zengini yemeğinizin keyfini çıkarın.

Demir Balığın etkisi

Lucky Iron Fish dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın hayatını değiştirebilir. 46.000’den fazla erkek, kadın ve çocuk'tan oluşan 10.000’den fazla aileye yardım etti bile. Bu insanlar artık hayatlarını daha sağlıklı ve daha verimli yaşamaya başladı.

Demir seviyesi artan kişiler

• Hastalıklara karşı daha dirençli oluyor,

• Daha enerjik oluyor, baş dönmesi ve bayılma vakaları çok azalıyor,

• Daha kolay odaklanabiliyor ve idrak etme sorunları azalıyor.

Demir seviyesi artan kadınlar

• Düşük kiloda bebek dünyaya getirme olasılıkları azalıyor,

• Prematüre bebek doğurma riskleri azalıyor.

Demir seviyesi artan çocukların

• Fiziksel ve zihinsel gelişimlerini engelleyen unsur ortadan kalkmış oluyor,
• Derslerine daha kolay odaklanabiliyorlar.

Dr Charles, demir balığın her gün doğru şekilde kullanılması durumunda, bir yetişkinin tavsiye edilen günlük demir ihtiyacının yaklaşık %75’ini, çocuklarda ise daha fazlasını sağlayabileceğini söylüyor.

Kamboçya’nın bir bölgesinde birkaç yüz köy kapsamında yapılan deneyler, katılımcıların yaklaşık yarısının 12 ay sonunda anemiden kurtulduğunu gösterdi.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Anemi, çoğunlukla doğum yapabilecek yaştaki kadınları, ergenlikteki gençleri ve küçük çocukları etkileyen dünyanın en yaygın beslenme sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü, dünya nüfusunun %30’dan fazlasının anemik olduğunu belirtiyor; çoğunlukla demir eksikliği sebebiyle...

MAVRAN

Super Moderatör
Yüreğinize sağlık Dostum aynı konuyu gündemde tutmak adına çok iyi yapmışsınız ALLAH razı olsun.