Yuvarlak Oymalar Ve Kare Oymalar Ustalar Yorumlarınızı Bekliyorumm. | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Yuvarlak Oymalar Ve Kare Oymalar Ustalar Yorumlarınızı Bekliyorumm.

uğurkarahan

Kullanıcı
Selamun Aleyküm ustalar. fotoğraftaki bölge hakkında bilgi vermek istiyorum. dağın orta kesiminde bulunuyor. rampadan çıkınca 4 metre genişliğinde bir düz zemine çıkılıyor. Düz zeminde belli aralıklarda yuvarlak oymalar mevcut. zemininde yuvarlak oyma var fakat hemen yuvarlak oymaların yanındaki dik kayada 3 köşeli kare oymalar var. kare oymaların üst kısımları açık bir şekilde bulunuyorum. yer hakkında bilgisi olan ustaların yorumlarını bekliyorum. şüpheli yerleri fotoğraf üzerinde işaretleme yaparak yorumlarsanız daha net olur.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
aramıza hoş geldin uğur kardeşim. yalnız çok ağır gelmişsin.
duvardaki oymalar niş denilen ,tapınak veya mezar odalarını veren bulgulardır. kare veya dikdörgen olur. çok statülü kral vb. kişilere ait olanlar da daha büyük ve içlerinde çeşitli kabartma figürler bulunur.

bu oymalar da mezar odasını veriyor.
tamamını topladığımız zaman,bu kayalıkta bir çok odaların olduğunu görüyoruz.

ikizceli

Vip Üye

aldığım izlenim,oda girişlerinin,alt kademeden olduğudur.

bu kırılmış kayalar da ,odaların açılmasında çıkan ve düşüncemizi teyit eden görünümü veriyor.
şimdilik bu kadar sağlıcakla.
iki konu açmışsın,yorumların bir konuda oluşması ve dağınıklığa mahal vermemek için diğerini siliyorum.

Kurt bey

Kullanıcı
benim dikkatimi burası çekti neden kalıp halinde
vede yerleştirilmiş kapak gibi taşlar var bence detaylı araştırılmalı.

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı
l9AqLQ.jpg

bunun aynısından bendede var girişi hemen zeminin 2 metre altında ufak tek kişilik bir mezar yerde yaşam yeri @ikizceli ustam güzel yakalamış buranın kuzey batı tarfında tapınak vardır sen batı kısmına gideceksin yaşam yerinden çıktıktan sonra tabana inen bir oyuk var kapalıdır ama başında büyükçe bir kayada üçgen işaretini görürsün işte o taban papazın mezarı tamgasıda biraz toprak altında çıkar işçiliği oldukça ağır ve tehlikeli kaya tuzağı oluyor iç dolgusu oradaki arazinin toprağından çok farklıdır kuma benzeyen farklı bir toprak

babahalit

Usta
Kullanıcı
zebun,ustaıyı,anlatmıs,aynısını,bılecıkte,acmıslari,ısaretın,,hafıf,sag,tarafından,2m,sag,2m,derınlık,mezar,odası,cıkmıstı,,yer,mımlı,oldugu,ıcınibaska,ıslerı,yapamamıstık,,senınkıde,,aynısı,,hemen,

uğurkarahan

Kullanıcı

aldığım izlenim,oda girişlerinin,alt kademeden olduğudur.

bu kırılmış kayalar da ,odaların açılmasında çıkan ve düşüncemizi teyit eden görünümü veriyor.
şimdilik bu kadar sağlıcakla.
iki konu açmışsın,yorumların bir konuda oluşması ve dağınıklığa mahal vermemek için diğerini siliyorum.
hoşbulduk usta. yorumların için teşekkür ederim. alt kademe hizasında olabileceği düşüncesindeyim. oraya gonnic tarzı zemin etüt cihazıyla kontrolünü yapmayı düşünüyorum. net bariz görünürde giriş yok.

uğurkarahan

Kullanıcı
burayı konturol ettinizmi ustam üzerinde
kare bir oyma var sanırım.
hayır kontrol etmedim çok fazla oyma var. net görünürde giriş yok. cihazsız giriş bulunması çok zor. yer mersin bölgesinde. zemin etüt cihazı olan arkadaşlara kapım açık. gelsinler beraber kazanalım

ikizceli

Vip Üye
hoşbulduk usta. yorumların için teşekkür ederim. alt kademe hizasında olabileceği düşüncesindeyim. oraya gonnic tarzı zemin etüt cihazıyla kontrolünü yapmayı düşünüyorum. net bariz görünürde giriş yok.
böyle bir imkanın olursa belirlersin.
ikinci alternatif,boşluk tespiti ile belirlemek.
alt kademeye inmeden kayalığın önünde düzlükten yatay geçilerek,boşluk tespiti ile odalara geçişler tek tek belirlenebilir. sonrada tam önlerinden bir alt kademeye inerek başlangıçların kolayca bulunması sağlanır. iyi bir çubuk kullanan için on dakika bir zaman yeter.
bazı cihazlar istenilen neticeyi vermeyebilir.bu cihazın yetersizliğinden veya kullanıcıdan kaynaklanabilir. umarım böyle bir durum yaşamazsınız. çokları söylenen derinliğe hitap edemiyor. burasıda bir hayli derinde. böyle bir durum da doğarsa asla itibar etme.