Zeugmadan çalınan Mozaikler | Define Mekanı- Define işaretleri

Zeugmadan çalınan Mozaikler

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
8,790
Beğeni
13,852
Konum
İstanbul
zeugmacmb1yd7.jpg

Dionysos-Ariadne'nin Düğünü
Dionysos-Ariadne'nin Düğünü mozaiği 1992 yılında Zeugma'da bulunmuştu. Bulunduğu yerde üzerine seyir yeri yapılarak ziyaretçilerin görmesi sağlanmıştı. 1998 yılında ise mozaiğin 2/3'lük kısmı çalınmış olup, henüz nerede olduğu bilinmemektedir.
İki kırmızı dalga bandı arasında, üçlü örgü kuşağıyla çerçevelenen dikdörtgen panoda, Dionysos ve Ariadne'nin düğünü resmedilmiştir. Sahnede, Dionysos ve Ariadne divanda oturur, etraflarında üç adet hizmetci (Menadlar), müzisyen, düğün tanrısı ve iki silen vardır. Silen ve Satyr hariç, diğer figürlerin hareketi ve bakışları panonun merkezindeki çifte yöneliktir. Sahnede, müzik eşliğinde şarap içilerek, altın takılarla gösterilen zenginlik ve zerafet sergilenmiştir.

zeugmacmb2oi9.jpg

Dionysos-Ariadne'nin Düğünü
Definecilerin kaldırmaya zaman bulamayıp, yerinde bıraktıkları panonun sağ bölümünde ise, iki hizmetci (Menad), silen ve genç erkek resmedilmiştir. Ön plandaki hizmetçi, içi altın bilezik ve kolye dolu hediye kutusu tutar. Altta koyu yeşil khiton, üste aynı renkte peplos giyer. Sağda, dirseğiyle kaideye yaslanmış, iki elinde de flüt tutan genç erkek ayakta durur. Başı altın diademli ve sarmaşık çelenklidir. Solunda geri planda, kısa kollu gri gömlekli, başı sarmaşık yaprak çelenkli, sakallı silen ayakta durur. Mozaiğinin kaçakçılardan kalan bu kısmı Gaziantep Müzesinde II. Salonda teşhir edilmektedir. Soru işareti konularak çalınan parçaların arandığını mesajı izleyene verilmektedir.

zeugmacmb3id2.jpg

Poseidon Mozaiği
Çıplak Poseidon sağ elinde zıpkını dört Hippocamp'ın çektiği bir araba içinde tüm heybetiyle durmaktaydı. Bu mozaik, eyalet büstlerinin merkezinde yer almaktaydı . 1873 yılında Zeugma'da bulunan Eyaletleri tasvir eden mozaikler parça parça kesilip, çeşitli müzelere satılmıştır. Defineciler mozaikleri kaldırırken bazı figürleri kısmen tahrip etmişlerdir. Bu mozak 41 parça halinde 7 ülkenin 11 resmi ve özel koleksiyonlarına dağılmıştır.

zeugmacmb4iu5.jpg

Eyalet Büstleri
Eyaletleri simgeleyen kadın büstleri mozaiği. Galia eyaletini simgeleyen kule taçlı, başörtülü kadın büstü sola dönüktür. Altta ise, benzer bir kadın büstü Britania'nın sağa dönük büstü yer alır.


zeugmacmb5xk2.jpg

Tryphe
Tryphe mozaiği. Güzel ve alımlı bir kadın olan Tryphe lüks hayatı simgeler. Bolluk ve refah içinde yaşanılan Zeugma'da zenginliğinin göstergesi, Tryphe ile belirtilmiştir. Başı inci diademli ve çiçek çelenkli Tryphe sol dirseğini yastığa dayamış yan uzanmakta, sağ elinde kadeh tutmaktadır. Giysisi (Kiton) sol omuzunu açık bırakacak biçimde aşağı kaymıştır. Sağda tak resmi mevcuttur. Siyah çizgiyle çevçevelenen figürlü pano, basamaklı piramit kuşakları arasında ikili örgü kuşağıyla çevrelenmiştir. Bu mozaik 1869 yılında Belkıs/Zeugma'dan İngiltere'ye götürülmüştür. M.S. 2-3. Yüzyıla aittir.

zeugmacmb6av5.jpg

Mevsim Tanrıçası
Mevsim tanrıçası mozaiği. Başında çiçekler takılı kadın büstü ¾ sağa dönüktür. Bu mozaik'de 1869'da Zeugma'dan kaçırılmıştır
 

sakin adam

Üye
Kullanıcı
Katılım
15 Ekim 2011
Mesajlar
29
Beğeni
6
Cevap: Zeugmadan çalınan Mozaikler

slm anadolunun her yerindeki tarihi eserler dünyanın her bir köşesine kaçırılmış anadolu için boşuna denmiyorya medeniyetlerin beşiği diye
 
Üst