Açılmış kasa mı?Acil yorumlara ihtiyacım var.

Gitti

Kullanıcı
Cevap: Açılmış kasa mı?Acil yorumlara ihtiyacım var.

taşın rengi sarımsı demişsin zaten neden sarardığını da bilmen lazım. Bence havalandırma deliği burası altında oda ve ya odalar var.
ilk eklediğin resimde gözüme takılan yerleri işaretledim. Selametle

37327902013-05-11_190817.jpg

Cıbıklama yaptım üstadım ve cukurun sol kısmına iç çapraz verdi meret.
Senin işaretledigin kısmada cıbıklama yaptım lakin vermedi çapraz.

Cıbıgada cok güvenmiyorum.Hiç yanılmadı denildigi halde.

Ayrıca yarın nasip olursa bir video cekip konuya eklicem inş.
O zaman herkes net görebilir arazi yapısını ve zemin odaları var veya yok diyebilirsinizde.

Ben anlam veremiyorum 1 yıldır bu araziye.

Artık son bir iki gezi sonrası burayı defterden silicem nasipse.
Boşa kürek çekmek istemiyorum.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

çok kısa olmayan ve alanı hem gezerken tarif edeceğin hemde net çekimle bize orayı tanıtacağın videonu sabırsızlık ile bekliyorum hititli kardeşim. çıkmadık candan ümit kesilmez. birde videosundan hem çevreyi hemde bu alanı birde bahsettiğin haçı ve çevresini görelim bakalım. hakkında hayırlısı neyse o olsun diyorum. saygılar.

Gitti

Kullanıcı

çok kısa olmayan ve alanı hem gezerken tarif edeceğin hemde net çekimle bize orayı tanıtacağın videonu sabırsızlık ile bekliyorum hititli kardeşim. çıkmadık candan ümit kesilmez. birde videosundan hem çevreyi hemde bu alanı birde bahsettiğin haçı ve çevresini görelim bakalım. hakkında hayırlısı neyse o olsun diyorum. saygılar.

Ustam teşekkür ederim alakan için.

Nasipse bugün gidip video cekmeyi planlıyorum nasipte varsa eger.

Artık usandım bu araziden cünkü.
İlk ciddi arazi deneyimim bu bölge ile basladı ve tam 1 yıldır beni canımdan bezdirdi.
Artık agacı kayası bol olan yüksekte ve bakir alanlar bulupp gezinti yapmaya karar verdim bu yaz itibariyle inş.

Şu videoyu bi cekeyim inş bugün.

Gitti

Kullanıcı

Videolar geldi.

İlk video büyük haç ın hemen üstünden cekildi.
KArşıdaki yamacın ötesinde acılmıs kasa dedigim nokta var.

Sol kısımdaki yolun hemen yanı dere yatagıdır.
Yine sol kısım batı yönüdür.Sag dogu yönüdür.

Sag tarafta ilerde yarım ay ve yuvarlak oyma buldugumuz 3 basamakalı ve kapak oldugundan süphelendigimiz nokta var.
diger konularımdan bilen bilir oraları.
Ayrıca bugün cıbık sahipleri gelip ölçüm yaptılar.
Büyük haçın hemen üstü yani videoyu cektigim noktada altın ve gümüş olduunu söyledi cıbıklar.KArşıda ve yine geri kısımlarda altın verdi cıbıklar bazı noktalarda.

Ayrıca gördügünüz yol yukarıda catal yapmakta ve bu catal yollardan biri üzerinde kervansaray kalıntısı mevcuttur.Bunuda daha önceki konularımı görenler bilir.

-----------------------------------------------------------------------------------------

2. videoda ; Büyük haç veya artı işaretinin tam karşı yamactan videoya aldım.
Oradaki toprak yolu belediye kepçe ile gecen yıl acmıs sanırım.
Sanırım yukarıda ilerlerde tarlası olanlar icin kolaylık olsun diye.
Videonun sonunda tam arka tarafımda kalan cektigim nokta ise acılan kasa dedigim noktaya dogrudur.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

3. video ise ; acılmıs kasa diye şüphelendigim yer mevcut.Kasa gibi görünen bu cukur batıya bakmaktadır.
Videonun sonunna dogru zoom yaptıgım kısım ise (agacların oldugu kısım) uzun kanal oymanın oldugu noktalar.
Oranın daha sag kısmında yolun yakınında ise kervansaray mevcuttur daha önceki konularımda bulunan.

Arazi yapısını azda olsa tahmin edebiliyorsunuz sanırım.
Hiçbir işaret yok.Kaya blokları veya mahzen girişleri gibi hiçbir nokta yok.

Cıbıkla bircok noktada mezar oldugunu düşündügümüz taş öbekleri vs de altın gümüş tespit edildi.
2. videoda büyük hacın karsısında toprak yolun dibinde bulunan calılık gibi bir armut agacı var.Dibinde ufak kaya parcası var.Cıbıklar oraya altın uyarısı verdi yine.
Diger yamctaki büyük armut agacına 2 mt mesafedeki ufak taş öbekli noktayada altın uyarısı verdi.

Ben bu cıcıklamadanda bu cıbıklama işlemini yapanlardanda bişi anlamadım :))

MAMİ

Kullanıcı

S.A...Ben şu ana kadar zeminde yani ayak altında hiç kasa görmedim duymadım,mevki ,manzara güzel,oda yapıp serin serin yatmak için elverişli...Ayrıca oval yada yuvarlak bir kasa yapıp kapağını da yumurta gibi yapmanın bir anlamı olmasa gerek,hem kayayı oyacaksın hemde oyduğun yeri aynı ebatta kapakla örteceksin kasanın hacmini daraltacaksın...Pek mantıklı değil bence...Oyuğun doğal olmadığından eminsen havalandırma deliği olasılığını göz ardı etme bence...
O da mezarlarını kapıları illa ki yamaç ta olacak diye bir kanun yok,düz zeminden aşağı çukur açarak giriş verilebilir...Bunun tespiti de toprak yapısındaki yada bitki örtüsündeki belirgin farklılıkları tespit etmek ile mümkün olabilir...(Elim de birkaç örnek foto vardı bulamadım)...
http://www.definemekani.com/kaya-mezarlari-rock-tombs/8776-kaya-mezarlari-gorsel.html#post25924
Forumda yukarıdaki link i takip edersen bir kaç örnek görebilirsin...

Son düzenleme:

Gitti

Kullanıcı

S.A...Ben şu ana kadar zeminde yani ayak altında hiç kasa görmedim duymadım,mevki ,manzara güzel,oda yapıp serin serin yatmak için elverişli...Ayrıca oval yada yuvarlak bir kasa yapıp kapağını da yumurta gibi yapmanın bir anlamı olmasa gerek,hem kayayı oyacaksın hemde oyduğun yeri aynı ebatta kapakla örteceksin kasanın hacmini daraltacaksın...Pek mantıklı değil bence...Oyuğun doğal olmadığından eminsen havalandırma deliği olasılığını göz ardı etme bence...
O da mezarlarını kapıları illa ki yamaç ta olacak diye bir kanun yok,düz zeminden aşağı çukur açarak giriş verilebilir...Bunun tespiti de toprak yapısındaki yada bitki örtüsündeki belirgin farklılıkları tespit etmek ile mümkün olabilir...(Elim de birkaç örnek foto vardı bulamadım)...
http://www.definemekani.com/kaya-mezarlari-rock-tombs/8776-kaya-mezarlari-gorsel.html#post25924
Forumda yukarıdaki link i takip edersen bir kaç örnek görebilirsin...

Bu verdigin linkteki 5. resim neredeyse birebir bu arazideki kayalara benziyor şefim.
Kastettigin gibi biryer olabilir şimdi kanaat getirdim.
Lakin uzun iş olur bu sanırım.
O kayaları kaldırmak vs.

Arazi yapısı beni tiksindiriyor.
Keşke burada olsada birkaç usta götürüp gezdirsem.

İyice usandım bu araziden zaten.

Olmadı bu sayfayı kapatırım yoruldum.

Yeni ve kayalıklı alanlara yönelmeyi zaten uzun zamandır düşünüyodum.
Bu arazi biz caylakları aşıyor maalsef.
Cünkü hiçbir emare ve tuhaflık yok :S

MAMİ

Kullanıcı

Bu verdigin linkteki 5. resim neredeyse birebir bu arazideki kayalara benziyor şefim.
Kastettigin gibi biryer olabilir şimdi kanaat getirdim.
Lakin uzun iş olur bu sanırım.
O kayaları kaldırmak vs.

Arazi yapısı beni tiksindiriyor.
Keşke burada olsada birkaç usta götürüp gezdirsem.

İyice usandım bu araziden zaten.

Olmadı bu sayfayı kapatırım yoruldum.

Yeni ve kayalıklı alanlara yönelmeyi zaten uzun zamandır düşünüyodum.
Bu arazi biz caylakları aşıyor maalsef.
Cünkü hiçbir emare ve tuhaflık yok :S
S.A...Biraz daha dikkatli inceleme yaparsan farklılık olup olmadığını görebilirsin...Bir püf nokta daha;Eğer alan genel olarak kayalık bir zemine sahip semuhtemel giriş civarında azda olsa mıcır kalıntıları olabilir,tabi zaman içersinde rüzgarla taşınan toz sayesinde yüzeyin biraz altında kalmış olabilir,burada bitki örtüsüne daha fazla dikkat gerekir,ayrıca giriş kapatıldıktan sonra toprak ta konulacağı için şişleme metodu girişin yeri konusunda fikir verebilir...Tabii ilk şart bu oyukta aşağı inen bir küçük delik varsa,öncelikle bunu teyit etmen gerekir...Aksi halde tüm bu yorumlar ansiklopedik bilgi olmaktan öteye gitmez,ve o havalandırma deliğini --varsa ---tespit edersen zaten giriş aramana gerek te kalmaz,burası senin yeni girişin olur...

Gitti

Kullanıcı

S.A...Biraz daha dikkatli inceleme yaparsan farklılık olup olmadığını görebilirsin...Bir püf nokta daha;Eğer alan genel olarak kayalık bir zemine sahip semuhtemel giriş civarında azda olsa mıcır kalıntıları olabilir,tabi zaman içersinde rüzgarla taşınan toz sayesinde yüzeyin biraz altında kalmış olabilir,burada bitki örtüsüne daha fazla dikkat gerekir,ayrıca giriş kapatıldıktan sonra toprak ta konulacağı için şişleme metodu girişin yeri konusunda fikir verebilir...Tabii ilk şart bu oyukta aşağı inen bir küçük delik varsa,öncelikle bunu teyit etmen gerekir...Aksi halde tüm bu yorumlar ansiklopedik bilgi olmaktan öteye gitmez,ve o havalandırma deliğini --varsa ---tespit edersen zaten giriş aramana gerek te kalmaz,burası senin yeni girişin olur...

Zaten şefim mıcır aradım ve buldumda ileriki yamacta.
Yeteri kadar var.
Şöyleki ; sanki orta boy kaya parcalarıyla dairesel bir dizilim yapılmıs cok net olmamakla birlikte.
Ve ortasında da mıcır mevcut.
Aynı zamanda lale yaprakları tarzında mezar bitkisi var bu taslıklarda fazlaca.

MEzar konusunda şüphem yok lakin zemin altı ise ona giriş tespit etmek lazım dedigin gibi.

Bugün kasa dedigim delige gittim lakin el sürmedim etraf leş gibi camur cünkü.
Toprak kurudugunda delik varmı kontrol edicem nasip olursa.

Yalnız bu fotograftaki arazi yapısı cok cok benziyor gercekten.
Kafamda şimşek caktırdı şefim bu foto.

MAMİ

Kullanıcı

S.A...Bitki örtüsünden kastım bitkinin türünden ziyade bitkinin boyu, yaprak rengi...Genel bitki örtüsüne göre daha bodur ve daha cansız renkte olmalı yada tam tersi olmalı...Saksıda bir bitki ile doğal topraktaki bitkiyi düşün,saksıya aynı yerden toprak al aynı bitkinin tohumundan saksıya ve yere ek,ikisi arasındaki farkı görürsün...

TRUVA

Admin

Kardeş bu çektiğin yerin çevresini çekmedinmi? sizin farketmediğiniz bir arazi yapısı gözümüze takılabilir.