Açılmış Kaya Mezarları | Define işaretleri ve anlamları

Açılmış Kaya Mezarları

ECE07

Kullanıcı
Herhangi bir işaretine rastlayamadım, Giriş KUZEY yöne bakıyor.

Mezar içindeki oyma ne amaçla yapılmış olabilir acaba?

150 Metre yakınında bir başka açılmış kaya mezarı, giriş DOĞU yöne bakıyor. İçerisinde 3 adet mezar noktası var. Oda içindeki mezarlar DOĞU-BATI yönünde yapılmış. Mezarlar arası Blok kesme kayalarla ayrılmış. Buradan da anlaşılıyor ki; taş kesimi yapılan bir yüzey bulgusu sonunda yakınlarının dikkatli araştırılması gerekmektedir.
Sağdaki kabartma işareti ne olabilir?

Odanın Kuzey tarafında bir mezar

Aşağıdaki resimde işaretlediğim yer bana ilginç geldi!

Odanın Güney tarafı.

ECE07

Kullanıcı
Ben de çözemedim. Bu mezarın hemen üstü küçük bir düzlük. Mezarın ve işaretin olduğu alan tahminen toprak altındaymış ve soygun anında açılmıştır diye düşünüyorum.
Hemen 3-5 metre yan tarafında açılmış bir başka mezar var.
Bu mezar da ise hiç unutamayacağım bir anı yaşadım. Bu noktaya yaklaştığım anda mezarın hemen ön kısmında büyük bir uğultu oldu ve köpek hırçın bir şekilde havlamaya başladı. Dikkat ederseniz köpek FERMADA. Köpek profesyonel bir avcı ve sadece mezarın hemen önünde arama yaptı. Dakikalarca buradan ayrılmadım ve hiçbir av kuşu ile karşılaşmadım. Sonunda köpeği tasmasıyla ancak uzaklaştırabildim.

osi

Kullanıcı
ustam gırısdekı kıtaba genelde o sekılde sıkça gorulmustur zamanla netlıgını kaybetmıs guzel yer baskalarıda olabılır ustam yer musaıt elınıze saglık paylasım ıçın sagol

zaman34

Kullanıcı
Bu kaya mezarlari açılmış eski zamanlarda yagmalanmis

ECE07

Kullanıcı
Bu kaya mezarlari açılmış eski zamanlarda yagmalanmis
Paylaşımın "GÖRSEL"amaçlıdır. Görsellerden yola çıkarak buna benzer kaya mezar yerleriyle karşılaştığımızda, açılmış mezarları göz önünde bulundurup faydalanabiliriz.

zaman34

Kullanıcı
Kaya ici mezar kapı girişinde kuş motifleri var ve yanında kapıyı ele veren kaya üzerindeki yuvarlak oyma isareti yani mezar sunagi