bakır çubuklarla maden tesbiti nasıl yapılabilir, | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

bakır çubuklarla maden tesbiti nasıl yapılabilir,

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Cevap: bakır çubuklarla maden tesbiti nasıl yapılabilir,

merhaba ikizceli uistam olabilirse bir bosluk testi ceksene bakalim sende ne cesit tepki veriyor cubuklar.

ersan ustam bakırlarımı sordun anlayamadım. eğer kastın onlarsa ,uzak mesafeden tuttuğum zaman, çarpı halinde hedefi verir.iki ucun kesişip çarpı yaptığı yerin tam ara istikameti hedefi verir. uzak mesafede çarpı olan ön uc kısım,kısadır. yaklaştıkça genişler. boşluğunda tam üzerine gelindiğinde ,her ikiside göğse doğru parelel kapanır. sen evin önünde video çekerken bir ara sendede ayni tepkiyi verdiğini gördüm. harbici ustamızdada.
boşluk bitimine kadar ayni kalır tam çıkma noktasında ilk tutuş haline döner. ama içerde duvar varsa ayırır daha önemlisi maden varsa bir uyarı yapar anlayabilene. bu konuyuda zaten onun için açtım. çok önemlibir detay,imkanı olanında bu ayrıntıyı deneyerek anladığını paylaşmasını istiyorum.
gümüşleri soruyorsan,içerde aradığımız maden varsa ,tam olduğu noktaya çarpı yaparak yöneliyor. tam üzerine geldiğim zaman,bakırlar gibi kapatıyor.
altın ve gümüşün olmadığı boşlukta ise ayni bakırlar gibi üzerine gelindiğinde tepki veriyor.ama uzaktan boşluk almıyor.
sağlıcakla sevgiyle...

ibrahim181

Kullanıcı

ikzceli ustam içi dolu L şekli bakır cubuklarla ayrıca gümüş cubuklarla işaretli bir alanda denemeler yaptım. iki çubukta farklı noktaları gösterdi bakır çubukların çektiği noktayı gümüş alamdı gümüşün çektiği noktayı bakırlar almadı. iki nokta arasıda yaklaşık 3 m gibi bir mesafe vardı. ustam sizce bakırlar metale yeterince tepkimi vermiyormu bu konuda fikriniz ne

ikizceli

Vip Üye

ali kardeşim,nasıl bir yerde baktığını yazmış olsaydın olayı daha iyi analiz edebilirdim.
bakırlar gümüşlerden farklı olarak madenden önce boşluğa gider. bir yerde boşluk varsa direk onu algılar. gümüşse maden olan yerde direk madenin üzerine gider. bu farkı öncelikle bilirsek çalışmalarımızı netleştirme şansımız olur. bir oda düşününüz, bakır boşluğa,eğer içinde maden varsa gümüşlerde boşluğa değil,sadece madenin olduğu kısma tepki verir. buda arada bir kaç metre mesafe atacaktır. acaba böyle bir durumlamı karşılaştınız.
yoksa gümüşün algılamadığı diğer madenleri bile bakırlar çok rahat algılar.
bakarken elinde altın veya gümüşle tutuyorsan oda işin şeklini değiştirir.benim burda anlatmak istediğim inceliklerde bu detaylardı.belki tepki vermeleri bile küçükte olsa farklıydı.
biri çarpı yaparken bir diğeri kapatmış olabilirmi.? sağlıcakla..

cassabalee

Kullanıcı

L tipi ikili çubuklarla boşluk testi iyi yapılıyor kayanın altı az boşluk dahi olsa veriyor ama mineralleri çözemedim minerale çok iyi çekiyor bir türlü çözemedim.. bunun üzerinde çalışmalar yapacağım. çözüme ulaştığımda bilgi vereceğim.. saygılar..

TEVFiK

Vip Üye

L tipi ikili çubuklarla boşluk testi iyi yapılıyor kayanın altı az boşluk dahi olsa veriyor ama mineralleri çözemedim minerale çok iyi çekiyor bir türlü çözemedim.. bunun üzerinde çalışmalar yapacağım. çözüme ulaştığımda bilgi vereceğim.. saygılar..
S.a. Sayın Ustam İnşallah ersan Ustam ile İkizceli Ustalarım Muhakkak bir çözüm sunacaklardır.sizede kolay gelsin Allah yardımcınız olsun derken Muhavfak olursunuz derim
Saygılar.;)

ASİAVCI

Kullanıcı

l tipi ikili çubuklarla boşluk testi iyi yapılıyor kayanın altı az boşluk dahi olsa veriyor ama mineralleri çözemedim minerale çok iyi çekiyor bir türlü çözemedim.. Bunun üzerinde çalışmalar yapacağım. çözüme ulaştığımda bilgi vereceğim.. Saygılar..

1. Kayanın altı katman boşluğuysa bunu aşmanın tek yolu üzerinde yavaş yuruyerek köşeleri iyi cıkarmanız lazım eğer köşeler duzensiz şekil veriyorsa evt aşağıda dalgalı kaya katmanı vardır.

2.cubuk minerale gidiyorsa burayı dört yönden cubuk tutarak gezin en ufak olasılıkta bu noktayı birakın.
Kuzeyden güneye yuruyun ve cubukları her zamankinden birbirine uzak tutun

ersan

Admin

ersan ustam bakırlarımı sordun anlayamadım. eğer kastın onlarsa ,uzak mesafeden tuttuğum zaman, çarpı halinde hedefi verir.iki ucun kesişip çarpı yaptığı yerin tam ara istikameti hedefi verir. uzak mesafede çarpı olan ön uc kısım,kısadır. yaklaştıkça genişler. boşluğunda tam üzerine gelindiğinde ,her ikiside göğse doğru parelel kapanır. sen evin önünde video çekerken bir ara sendede ayni tepkiyi verdiğini gördüm. harbici ustamızdada.
boşluk bitimine kadar ayni kalır tam çıkma noktasında ilk tutuş haline döner. ama içerde duvar varsa ayırır daha önemlisi maden varsa bir uyarı yapar anlayabilene. bu konuyuda zaten onun için açtım. çok önemlibir detay,imkanı olanında bu ayrıntıyı deneyerek anladığını paylaşmasını istiyorum.
gümüşleri soruyorsan,içerde aradığımız maden varsa ,tam olduğu noktaya çarpı yaparak yöneliyor. tam üzerine geldiğim zaman,bakırlar gibi kapatıyor.
altın ve gümüşün olmadığı boşlukta ise ayni bakırlar gibi üzerine gelindiğinde tepki veriyor.ama uzaktan boşluk almıyor.
sağlıcakla sevgiyle...

ustam bakir cubuklari sordum ve copk da guzel net cevap yazmisin saol ustam.

ersan

Admin

Tevfik ustam ben cok seneden beri bakir cubuk kulanmiyorum onustan tepkilerine bisey deyemem bu bakir cubuklar icin.

ikizceli

Vip Üye

öncelikle katılan arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.
değerli arkadaşlar,biz boşluk tesbiti ve derinlik ölçmeyi konu olarak neden ele aldık.
asi ustamızın izah ettiği gibi ,zemin altı yapılan her çalışmada bir simetri vardır.
mezar ,oda kare veya daire vs.gibi. mineralli yerlerde bu şekilsizdier.
tepki aldığınız bir yerde önce bir boşluk tespiti yaparak neye benzediğini bir görünüz. sonra derinliğine.bu size aradığınız cevabı verecektir. sadece bir metre bir derinliğe bir saklı koymak için,ne kadar bir yer açmanız gerekir.hesap bu kadar açık. bu kadar bir hesabı anlamak zor gelenler eline hiç almasın,kendinide yormasın.
ben mineral harici ,her türlü madenin zemin altındaki varlığını,cinsine kadar almamış olsam bu konuyuda açmazdım.
birilerinin sonradan konuya,hiç katkısı olmadan ,direk ukalaca bilgiçlik yapmaya kalkmaması için,bilenlerin önceden katkısını bekledim. hatta özellikle haberdar edilmelerini bile istedim.
ama maalesef hiç yapıcı bir yorum gelmedi.
yeminle söylüyorum,odada mahzende vs . yerde hangi noktasında olduğunu bile tesbit etmek su içmek kadar artık kolay.
benim bilhassa diğer konumda ,sürekli isimsiz takip edenlerin bir kısmınıda ,misafirlerden ziyade kendini gizleme gereği duyanlar olduğunu biliyoruz.
hem bizleri karalamaya yetersiz göstermeye çalışacak,aklıncada yazdıklarımızdan istifade edeceksin sağolsun bozkurt kardeşimiz iiyi niyetle yazıların herkesçe takibini kolaylaştırmış.
bu noktadan sonra yazacaklarımın,üyeler harici ve isimsiz girenlerce okunmasını asla istemiyorum.
casabbelle kardeşim zaman ayırabilirsen sana küçük bir deney yaptırmak isterim. sağlıcakla kalınız.

ibrahim181

Kullanıcı

ikizceli ustam daha önçe açılmış bir mahsen vardı bizde tekrar girişini kapatık üzerini toprakla örtük burada çubuklar için güzel bir pratik yapma alanı yaptık. çevrede bulunan çubukçu arkadaşlarımı buraya götürdüm hiç birinede yeri göstermedim sadece boşluk olup olmadığını tespit etmelerini istedim inan ustam çok ilginç durumlarla karşılaştım. örnek olarak arkadaşın biri boşluğun olduğu noktayı değilde boşluğun 2m gibi kenarında aynı ebata boşluğu gösteriyordu dahası mevcut boşluğun dör kenarındada aynı boşluğu alıyordu asıl boşluksa ortada kalıyordu bu arkadaş kendince burada 4 adet oda olduğunu söylüyordü dikatimi çekense boşluğun dört kenarında aldığı boşluk merkezi boşlukla aynı mesafede yani dört tarafda 2 metreden sonra boşluk veriyordu. diğer bir arkadaşsa boşluğu doğru noktada alıyordu yanlız 1.5 x 2 ebatında olan asıl boşluğu nerdeyse 3x3.5 gibi geniş bir alan gösteriyordu. bunlar bakır çubuk kulananlardı. sizce ustam budurumda olan arkadaşlar nasıl ve ne şekil doğru tespit yapabilirler. saygılar