belgeden çözümleme yapabilirmiyiz ustalar?

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
muhterem ustalar marmara bölgesinde aradığımız bir yer hakkında elimizdeki belgede bu şekilde yazmakta.. konuya sayısal sistemler, kilise kaynaklı gömüler, eşkiya belgelerine hakim ve konuya ufacıkta olsa katkısı olabilecek yorumu olan tüm ustalarımızın katkısını mutlaka bekliyorum.
BUYURUN BURAYI BERABER ÇÖZELİM​
36-
....semti, ......... caddesi, ..... deresi, 3 mezar; türbe namı almıştır. İki yol arası pirenlik (çakıllık). Gürgen, palamut, taflan büyük ağaçlardır. Büyük taşlar, pınar 80 adım. Ağaçlar 20 adım mezarlar da iki yol arasındadır. Ortadaki mezarın gürgen ağacının dibindeki taşlar 7-8 adım gelir. 1 su bakırı.
..... deresi, ..... köprüsü karşısı doğu yüzü çalı ve kayalıktır. Burada çeşme vardır. Tek oluk, Ceneviz taşı, köprüsünün doğu başı yapı taşı, delik, put, bir küçük bakır 600 adet altın.
Dikili taş köprü göz önünde tuğla ocağı, taşta harf görülür. Sökülecek taş; dikili taşın dibindeki dört köşe taştır. Üzerinde harf ve hatveler vardır. (Rumca) nokta budur.
Çeşme bir müddet kapı kaya, değirmen göz önüne gelir. Kapı kayanında üstünde çiriş, üst tarafında sivri kaya taşı, kızılcık ağacı, sivri taş çekilecek, delik görülecektir. 10 adım mesafede istiham yeri göçüntülük tesadüf edecektir. Bir müddet sonra top yeri bir yığıntı görülecektir. Paranın yekün kısmı buradadır.

KANAS_USTA

Admin
Cevap: belgeden çözümleme yapabilirmiyiz ustalar?

kardeş
belgeyi cumle bozuklugu yapmadan bır daha gozden gecır at anlatım bozuklugu olmamalı, nokta vermeksızın eksık yerlerını de tamamla
ayrıca
bu anlattıkların hep bırbırıyle ırtıbatlı olmalı yoksa degısık belgelerden kısım kısım alıntı mı yaptın ?

harbıcı adam akıllı konu ac emi gözüm. canını yerim.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

kardeş
belgeyi cumle bozuklugu yapmadan bır daha gozden gecır at anlatım bozuklugu olmamalı, nokta vermeksızın eksık yerlerını de tamamla
ayrıca
bu anlattıkların hep bırbırıyle ırtıbatlı olmalı yoksa degısık belgelerden kısım kısım alıntı mı yaptın ?

harbıcı adam akıllı konu ac emi gözüm. canını yerim.

kanas ustam ne yazıyorsa nasıl yazıyorsa öyle aktardım zaten belgenin amacı bu. biraz karmaşık olacakki, biz gibi yeniyetmeler çözemesin. :) işin ehli uzmanları çözsün diye karmaşıklaştırmışlar. belgedeki tek değişiklik sadece üç kez noktalama yaptığım yerlerde açıkça yer ismi yazıyordu. biz gitmeden köprüyü perişan ederler kaygısıyla adını gizledim. size bunları özel mesajla atabilirim. isteyen arkadaşlarıma da özel mesajla aynen yazdığı gibi atabilirim.

KANAS_USTA

Admin

tek belge degılmı bu katışık degıl yani cunku belgede anlatılanlar ıc ıce olmalı aynı aynı mıntıkada...
ve yeri gordunmu
bu anlatımı krokıde de belrtebılırmısın

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

tek belge degılmı bu katışık degıl yani cunku belgede anlatılanlar ıc ıce olmalı aynı aynı mıntıkada...
ve yeri gordunmu
bu anlatımı krokıde de belrtebılırmısın

evet muhterem usta. bunların hepsi tek belge.
burada ... semtinde ve yakınındaki emareler ve gömü yerlerinden bahsediyor.

mesela burda 4 ayrı satır oluşu aynı mevkide 4 ayrı yerde gömü olduğuna delalet ediyor. bunlar birbirine yakın yerler. yani konuda anlatıma başlıyor , bizi bir yere getiriyor, ardından o civarı tarif ediyor, sonrada gömü oktalarını veriyor. bu belgede bu şekilde 100 lerce konu var neredeyse tamamı hep aynı anlatım dili ile yazılmışlar.
istediğiniz krokiyi şimdi çok net çizemeyeceğim çünkü ben değilde bir arkadaşım bu köye bakacak (o civarda oturan birisi). ,, ben ise ancak buraya gittikten sonra net çizimini gerçekleştirebilirim(henüz gitmedim ustam).

kanas ustam burada kafa karıştırıcı bazı hususlar var. bakın herşey çok net iken , yani tüm sayıları sabitken bir adım hesabında 7-8 adım diye geçiyor.

.....gürgen ağacının dibindeki taşlar 7-8 adım gelir. 1 su bakırı....

biraz garip değilmi? neden 7 değil neden 8 değil 7-8 şeklinde. yani bence kriptolanmış bir mesaj var. sanki bir şifresi var gibime geliyor.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

36-
....semti, ......... caddesi, ..... deresi, 3 mezar; türbe namı almıştır. İki yol arası pirenlik (çakıllık). Gürgen, palamut, taflan büyük ağaçlardır. Büyük taşlar, pınar 80 adım. Ağaçlar 20 adım mezarlar da iki yol arasındadır. Ortadaki mezarın gürgen ağacının dibindeki taşlar 7-8 adım gelir. 1 su bakırı.
..... deresi, ..... köprüsü karşısı doğu yüzü çalı ve kayalıktır. Burada çeşme vardır. Tek oluk, Ceneviz taşı, köprüsünün doğu başı yapı taşı, delik, put, bir küçük bakır 600 adet altın.
Dikili taş köprü göz önünde tuğla ocağı, taşta harf görülür. Sökülecek taş; dikili taşın dibindeki dört köşe taştır. Üzerinde harf ve hatveler vardır. (Rumca) nokta budur.
Çeşme bir müddet kapı kaya, değirmen göz önüne gelir. Kapı kayanında üstünde çiriş, üst tarafında sivri kaya taşı, kızılcık ağacı, sivri taş çekilecek, delik görülecektir. 10 adım mesafede istiham yeri göçüntülük tesadüf edecektir. Bir müddet sonra top yeri bir yığıntı görülecektir. Paranın yekün kısmı buradadır.[/QUOTE]

arkadaşımın aktardığı kadarı ile 3 tane mezar varmış, adları türbe diye geçmiyormuş ama kimse de ellememiş o araziyi. yakında 2 yol varmış, arasında ove civarında orman gibi ağaçlar varmış, pınar varmış (adımını bilmiyorum) dikili taşlar çok az sayıdaymış, değirmen yakınmış, köprüde varmış. adı da ... köprüsüymöüş aynen belgedeki gibi. bu semtin adı da aynı belgedeki mevkii adıymış. ismi değişmiş ama köylüler eski adını da biliyorlarmış.

METİN

Kullanıcı

belgende üçgen mağara geçiyormu
cenk kayası geçiyormu
kuyudan bahsediyormu?

tuarec

Kullanıcı

yer mevki isimleri köprü adı da şifre içerebilir diye düşünüyorum o yüzden mekan isimleri ile beraber düşünelim

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

belgende üçgen mağara geçiyormu
cenk kayası geçiyormu
kuyudan bahsediyormu?

metin ustam. ben bu belgeyi ofis word formatına cevirdim. yani gittiğimde elimde her an elimin altında olsun, telefondan okuyayım diye kağıttan bilgisayarın başına geçip noktasına virgülüne dahi dikkat ederek aynı şekil yazdım. sonrada telefona mail atmıştım.

word de sorduklarınızı kelime kelime tarattırdım.
belgede üçgen mağarayı bırakalım üçgen kelimesi bile hiç geçmiyor. enteresan.

cenk kelimesi de hiç geçmiyor.

kuyu derken birsürü kuyudan bahsewdiyor. lakin bu sorduğum 36 numarasını verdikleri konuda kuyu da yok.

belgedeki 36 nolu konuda olanların tamamını zaten yukarıda yazdım. sonra başka bir semti anlatmaya başlıyor.

PEKİ MUTEREM USTAM. SİZİN SORDUKLARINIZIN SEMTİNİ YERİNİ YAZIYORMU YANİ BU ÜÇGEN MAĞARANIN CENK KAYASININ FALAN YERİ BELLİMİDİR?

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

yer mevki isimleri köprü adı da şifre içerebilir diye düşünüyorum o yüzden mekan isimleri ile beraber düşünelim

HAKLI OLABİLİRSİN. sana özelden atayım istersen konuyu. fırsat bulursan bir bakıp irdeleyelim konuyu usta? ne dersiniz?

burasını birileri kurcalamış yakın zamanda. bahsettiğim mevkiler değil, ama oraya yakın yerlerin üzerinde duranlar varmış. 3 boş kazı yapmışlar kaçak olarak.