Beni Zorlayan Bir Işaret.ustalardan Yardım. | Define işaretleri ve anlamları

Beni Zorlayan Bir Işaret.ustalardan Yardım.

benek

Kullanıcı
sayın ustalarım hayırlı akşamlar.bu taştaki oyuğun anlamı nedir.bir kaç yerinde kanallar mevcut.çapı 40cm e yakın derinliği 10cm civarı.işaretmidir?kullanım amacı ile mi yapılmıştır?

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
KULLANIM AMAÇLI OLSA;
bir civcive benzemesine, sağdaki kayanın üzerindeki başa ve kanallara ne gerek olurdu. ayrıca düz ve insanların rahat edebileceği bir zeminde değilki.

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı
kullanım amacına benzemiyor fakat 3. resimde bi delik görünüyor bu delik derinmi çünkü oyuğun kanalı buraya gidiyor oranın mezara ulaşması içten bile değil burada oda mezar var bence yakınlarında bir giriş olmalı

A21MEDLi

Admin
bence bu geniş oyma patlatılmış kasadır.resimde de görüldüğü üzre kapak yuvasına benziyor.
ama altaki oymaya gelince; havalandırma veya girişe benziyor.değindiğim bu iki noktayı iyi inceleyin..

benek

Kullanıcı
teşekkür ederim ustalarım.fotolar şimdilik bu kadar. video var ayrıntılı ama yükleyemedim.başka siteye yükleyip linkini buraya taşımam gerekliymiş.şunu izah etmek isterim.oyuğun altındaki delik gibi görünen yer yan yana birbirinden farklı oluk şeklinde geniş bir çatlak gibi.birde ustalarım buranın zamanında simyacılık yapmış bir kişinin olduğu söyleniyor.doğruluk payı nedir acaba.ikizceli ustam sen çizene kadar civciv figürünü hiç fark etmemiştim.hayret okadarda baktım ama boş bakmışım demek.ustam sizden sizlerden bilgi rica ediyorum.kum taşı hangi dönem kullanılıyordu?teşekkürler.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
kum ve mil taşı,
kapatılmak istenilen ,mezar odası girişleri ,kaya mezar kapısı ve normal mezar üst kapağı olarak ,antik dönemlerden itibaren,içlerine bildiğimiz çimento ile harç yapar gibi, bir çok malzeme katılarak kuvvetlendirilerek kullanılırdı.
tarihi binalarda kayaların harç yerine ,horasanla yapıştırıldığını veya sıvanmış olduğunu görürüz. anlattığımız tarz ise içinde kaya olmayan çok küçük taneciklerin horasan dediğimiz malzemelerin harç haline dönüştürülmesi olayıdır. bazılarının i,çersine o kadar kuvvetlendirici katkı koyarlar ki,bildiğimiz betondan daha sert de olabilir.
oyuğun da havalandırma ihtimali olabilir. sağlıcakla.

DeLiCebey

Vip Üye
Ustalarimiz gerekenleri söylemiş

Düşünce Düşüneni Düşündükce Düşündürmüyorsa Düşünen Gerçek Manada Düşünmüyor Demektir.

benek

Kullanıcı
kum ve mil taşı,
kapatılmak istenilen ,mezar odası girişleri ,kaya mezar kapısı ve normal mezar üst kapağı olarak ,antik dönemlerden itibaren,içlerine bildiğimiz çimento ile harç yapar gibi, bir çok malzeme katılarak kuvvetlendirilerek kullanılırdı.
tarihi binalarda kayaların harç yerine ,horasanla yapıştırıldığını veya sıvanmış olduğunu görürüz. anlattığımız tarz ise içinde kaya olmayan çok küçük taneciklerin horasan dediğimiz malzemelerin harç haline dönüştürülmesi olayıdır. bazılarının i,çersine o kadar kuvvetlendirici katkı koyarlar ki,bildiğimiz betondan daha sert de olabilir.
oyuğun da havalandırma ihtimali olabilir. sağlıcakla.
sağol ustam çok tekkür ederim paylaşımların için.hayırlı formlar dilerim.