bir keci ayak izi birde boğa ayak izi bir yerde

ersan

Admin
merhabalar ustalarim baya bir sene oluyor bir kaya mezarlik alaninda bu izleri gurdum -keci ayak izi -batiya bakiyor birde yununde kaya mezarlari var ama en yakin bu yere bir kizilcik aci var bu keci ayak izine yakin 10 mt kadar bir yerde.
bova ayak izi yine kuzeye bakiyor birde yunu tepelik ve alcandan zamaninda eski yol geciyor bu yundede mezaerlar var ama deyil kaya mezarlari .

guneyinde tam bu iki izin 150 mt yukarsinda cok buyuk grek yasam yeri var.
bu iki izin alcanda zamaninda dere yata var bu dere bir buyuk bir gulete akarmis ,,guletin adi ,,kanli gul,,cok buyuk bir yer .

impossibleman

Kullanıcı
Cevap: bir keci ayak izi birde boğa ayak izi bir yerde

Ersan ustam kesin olmamakla birlikte bilgim şu yönde ; Keçi ayak izi para işaretidir. Manda ayak izide mezarı verir. ama mezarında gümüş para olur diye biliyorum. manda izinin olduğu kayanın dibinde genelde aranır ama sizinki yere paralel sanırım o konuda pek yorum yapamadım. Saygılarımla.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

ersan ustam konuyla biraz alakası var biraz da yok aslında ama ben vakti olup dinlemek isteyenler için anlatmaya çalışayım. çünkü yazım baya uzun sürecek. :)

bahsettiğiniz kanlı göl gibi sülük gölü gibi isimlendirmeler bunlar çok eski zamanlara dayanıyor olabilir. bunu çok iyi irdeler isek altından da farklı şeyler çıkabiliyor. ben bizim yaylamızda bulunan kanlı göl hakkında ilk evvela şunu duydum. burada çok kişi göle girmiş de çıkamamış. giren neredeyse herkes ölmüş. aslında şimdi bunu duyunca bende bir ürperdim. yaylada bu gölde yüzmeye karar vermiştim. duyduklarımdan sonra vazgeçtim. :D. sonra bir defineci olarak üzerime düşen vazifeyi hatırladım. tamam gerekiyorsa göle yine girme ama irdele. başladım araştırmaya. neymiş bu işin aslı? neden kanlı göl? kim ölmüş.? mesela bizim memlekette sene 1952 yılında çok köylümüz akrabamız bir yaz günü öz çayında sele kapılmış. yazın aniden çok aşırı şiddette bir sel başlamış ve bu selde baya bir insanımızı kaybetmişiz. ama kim ölmüş kimin akrabasıymış. hepsi de bellidir. bazılarının cenazeleri bulunamadığı halde ölenler yitenler belli. ama iş kanlı göle geldin mi? o çok kişi ölenlerden kimler ölmüş? kimin yakınıymış? kaç senesinde ölümler olmuş? bu soruyu cevaplayan kimseyi buulamadım. dolayısı ile kanlı gölün aslında bir rivayet olduğunu anladım. peki bir gölü neden insanlar kanlı göl diye namlandırsın? neden buna çabalasınlar? ne var arkadaş bu gölde ki giren çıkamıyor? dibi balçık mı? çekiyor mu? ne özelliği vardı ki? kanlı göl diye nam yapacak kadar kişiyi yuttu? sonra burada yüzüp de hiç bişey olmayan akrabalarımla konuştum. diğer göllerden hiç bir farkı olmadığını. suyun çekmesi yada dipte balçık ve dibe deyince batma olmadığını söylediler.

mesela bu gölün bir kaç km altında gelincik kayası adı verilen, tipi ise aynı bir gelini andıran kaya. hikayesini sorduğumda ki zaten bu meşhurdur anlatılır köyde. hikayesi şöyle. bir gelin kız uzaktan birine gelin ediliyor, sevdiğine verilmiyor. gelin kızın ise bu duruma rızası hiç yok ama ailesi vermiş kızı bir kez geri dönüş yok. neyse kızın düğün alayı kuruluyor. kız köyden çıkarken. (gelin kayasının olduğu noktada köyün çıkış yolu yok.) bir mevkiii de taş kesiliyor. uzaktan baksan aynı bir gelin yakından da benziyor. belden altı bir gelinlik gibi. üstü de gelinin vucudu tek kolları eksik. ama gel gelelim boyu 7-8 metre var. zavallı kızcagız nasıl bir kedere kapılmış ki taş kesilirken hem boyu 5 kat artmış. hem de horasandan bir kayaya dönüvermiş. bende üzüldüm kızın haline. :D

ermeniler bu işi çoookkk iyi becermişler. ve bence köy halkının içinde de ermeniler vardı ki bu hikayeyi bu kadar kolay dilden dile dolandırabildiler.

bu tip rivayetler çok güzel bir başlangıç noktasıdır. kimse durup dururken namlandırmadı buraları. namlı olması gerekiyordu. öyle yapıldı. bizlerde uyanık olacağız. namlı yerlerde gözümüzü dört açacağız. tek dez avantajı namı varsa çok sığda para bulmayı beklememek. derinlerde bulacağımızı unutmayacağız.

Son düzenleme:

ersan

Admin

cok saol impossibleman usta ben bu keci izini coban az miktarda para deye biliyorum
bui manda ayak izi yine cok yuklu para anladliyor .
bu yeren etrafinda gecen seneler 2 ki arkadas birde hoca gelmis burada bu manda izini sormuslar bizim kuv cobanlarina urendime gure hep bu eski mezarlikta gerzmisler .
sude parayi buldumu hoca da okuacakmis onlar cinler carpmasin deye.

ersan

Admin

merhaba HARBİCİ ustam.
bende bu bizim kanli gulun efsanesini anladem.bu esa deyil yalan nereden kalmis bu gulun adi buyle.
benim yasam yerim sindilik eskiden bu yer de romanlar yasarmis bu yer romaniyaninmis
bu romanlar bu bulgarlardan hic azetezmisler bu kanli gul ozaman derin bir gulmus bu kanli gulun etrafinda 3 tane yasli mese varmis sindik sade 2 kitane var ama ihtiyarlar biliyor bu 3cu meseyide burada tutan bulgari bu rumanlar bu meseye asarlarmis sonra cesedini de gule atarlarmis bu anlatiklarim 1912-1918 seneye kadar bu buyle hep devam etmis .
sindik bilem bizim yasadimiz kuv eski bulgariya diyorlar demeki roman sinirininicinde kaliyor kuvumuz bizden 4 km dan sonra yeni bulgariya siniri var
ama bu romanlarlan muslumanlar birlik olmus bulgarlara karsi romanlar cok yardim etmisler burdaki muslumanlara 1936 senesi bu kuvden romanlar gitmis romaniyaya muslumanlar kalan kalmis giden Turkiye gitmis .
bu gulun hikaesi bu .
bundan 5 sene evel gulu temizlediler dozerlerlen baya yarayacak seyler bulduk icinde nekadar arkadas var etraf kuvlerrde ta coku geldi.

koptumbu gulun icinde biz olduk leylekler nasil bir yerde balik tutuyorlar ayni aftalarca temizlediler .koptum

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

merhaba HARBİCİ ustam.
bende bu bizim kanli gulun efsanesini anladem.bu esa deyil yalan nereden kalmis bu gulun adi buyle.
benim yasam yerim sindilik eskiden bu yer de romanlar yasarmis bu yer romaniyaninmis
bu romanlar bu bulgarlardan hic azetezmisler bu kanli gul ozaman derin bir gulmus bu kanli gulun etrafinda 3 tane yasli mese varmis sindik sade 2 kitane var ama ihtiyarlar biliyor bu 3cu meseyide burada tutan bulgari bu rumanlar bu meseye asarlarmis sonra cesedini de gule atarlarmis bu anlatiklarim 1912-1918 seneye kadar bu buyle hep devam etmis .
sindik bilem bizim yasadimiz kuv eski bulgariya diyorlar demeki roman sinirininicinde kaliyor kuvumuz bizden 4 km dan sonra yeni bulgariya siniri var
ama bu romanlarlan muslumanlar birlik olmus bulgarlara karsi romanlar cok yardim etmisler burdaki muslumanlara 1936 senesi bu kuvden romanlar gitmis romaniyaya muslumanlar kalan kalmis giden Turkiye gitmis .
bu gulun hikaesi bu .
bundan 5 sene evel gulu temizlediler dozerlerlen baya yarayacak seyler bulduk icinde nekadar arkadas var etraf kuvlerrde ta coku geldi.

koptumbu gulun icinde biz olduk leylekler nasil bir yerde balik tutuyorlar ayni aftalarca temizlediler .koptum

kanlı göl temizlenirken siz ve diğer arkadaşlar ne gibi buluntular ile karşılaştınız peki ersan ustam? kemik yığınları mı yoksa ? arkeolojik eserlerden bir yığıntı mı;? bize ne çeşit şeyler çıktığını bir anlatıverseniz ersan ustam.

ersan

Admin

merhaba HARBICI ustam cest hic uz gelmedi mermiler ciktio patlatilmis 1912 senesi yaziyor arkalarinda 4 tane ,,MAUZER,,silahi buldular eskilerinde curumusler arkasinda saplari kursun buldular sandiklan bu silahlar icin silahlar tek mermi koyunanlardi birisinin
silahin senesi bilem belydi az cok -1887 -yazardi o mauzerlerdendi arkasain biri roman asker bostusun altunda botusun gersi yinmesin deye kucuk nalar bulduk buyle seyler ufak tefek seyler aza aalacak seyler deyil .

Son düzenleme: