Bu Mezarlardaki Gömü Sistemi Nedir..?

Kader25

Admin
Selamün Aleyküm,
Dün temiz hava alayım diye yola çıktım. Büyük Keşifler tesadüfle (tevafukla) olurmuş ya, bende bir tepeye geldiğim de gözlerim faltaşı gibi açıldı (çok sakat bir taştır, ele almak bile itikadı bozar):
Biraz az söyleyeyim; yüzlerce mezara rastladım. İyi ki makinam yanındaymış. Çok güzel manzara resimleri çektim.
Kıymetli Ustalarım...!
Resimde gördüğünüz kayaçlar, otomobil büyüklüğünden 2 katlı ev büyüklüğüne kadar var.
Anladığım kadarıyla, geçmişte burada "kaya oyuğu yerleşim şekli" varmış.
Şu an baktığınızda tamamen doğal bir görünüme sahip.
Kayaların içleri oyulmuş. Çubuklar kafayı bozdu (keyif).
Aydınlatma ve havalandırmayı bulmak uzman usta işi. Net tespit edemedim.
Bir bilen sordum, mazgallarla sağlanıyordur dedi amma mazgalı da bulamadım.
Sizlerden istirhamım: Giriş nerededir..? Hangi yöndedir..? Buradaki sistem nedir...?
Bu şehri yapan aynı sistemle yapmış, 2 oda. İnşaat Mühendislerine sordum, oraya kadar okumadık dediler.
Tahminim, kapı toprak üstü kısmında değil, Nerededir..?
Çoğunun içi dolu: sarı-beyaz vs. hepsi var.
Bu kayaların en az %50 sinin üzerinde ciddi sunaklar ve kareler var, 3-5 in de de çocuk ayak izi.
Hacmi büyük Kaya üzerine rahat çıkılsın diye de "ayakçaklık" yapılıp, horasan harçla tutturulmuş.
Bu konuda bilgi ve tahmini olanların yardımını istirham ediyorum;
Sistemi Nedir?
Girişi nerelerdedir?
Şimdiden teşekkürlerimi arz eder, hürmetlerimi sunarım.

m01.JPG

m01-01.JPG

m01-1.JPG

m01-02.JPG

m01-03.JPG

m02.JPG

m03.JPG

m04.JPG

m06.JPG

m07.JPG

m08.JPG

m09.JPG

m10.JPG

m11.JPG

m12.JPG

m13.JPG

m14.JPG

m15.JPG

m16.JPG

Tepeden aşağıya inerken karşıma birde Kaplumbağa çıktı.
Sağını solunu biraz budamışlar amma yanlış yerde dolaşmışlar.
Sol çaprazında boşluk tespit ettim, lakin çok kalamadım yanında, başka zaman inşallah.
Kaplumbağanın karşısında da bu varlıklar vardı. Ne olduğunu çözemedim.

k01-kamlumbağ.JPG

k02-kaplumbağ.JPG

k03-kaplumbağa-karşisi.JPG

k04-kaplumbağ-karşisi.JPG

Son düzenleme:

meinblauesleben

Kullanıcı
Kader25 ustam senin yorumlarin sonuna yazdiğin dörtlüğü okumaya alişmişim affına sığınarak bu sefer ben yazayım.

Mevlam sana yüzü kara,
Nasıl geldi şimdi bura?
Sağ kulağın kuru yere
Koyduğun gün inanırsın.

Kader25

Admin
Kader25 ustam senin yorumlarin sonuna yazdiğin dörtlüğü okumaya alişmişim affına sığınarak bu sefer ben yazayım.

Mevlam sana yüzü kara,
Nasıl geldi şimdi bura?
Sağ kulağın kuru yere
Koyduğun gün inanırsın.
Estağfirullah.
Halveti Tarikatına mensup Hafız (gözleri görmeyen) Kemal merhum varmış. Zamanın Nakşi büyüklerinden Gavsı-ı Kasrevi K.S. Hz.lerinin dergahını her yıl bir kez ziyaret edermiş (1971 yılından önceleri) Namaz sonu elini kulağına atar Kaside söylermiş. Bazıları kayda almış, o zamanları.
Allah cc bu Hafıza bir ses vermiş, tüyleri diken diken ediyor.
Bu dörtlük de onun kasidesinin bir parçası.
" sağ kulağın kuru yere, koyduğun gün inanırsın" ....
Ölümü ve kabiri bu şekilde anlatan bir söz, henüz, okumadım ben. Çok seviyorum bu kasideyi.
Becerebilirsem bulmayı, özelden sana göndereyim inşallah.

cantar

Vip Üye
KARLAR ORTADAN KALKSIN SABAH SIRTINI GÜNEŞE DÖN VE O YERLERİ BİR KEZ DAHA FOTOĞRAFLA AKŞAM ÜSTÜ 4 GİBİ YİNE AYNI YERE GİT SIRTINI GÜNEŞE DÖN O YERLERİ BİR KEZ DAHA FOTOĞRAFLA YERİN GÜZEL......

Kader25

Admin
KARLAR ORTADAN KALKSIN SABAH SIRTINI GÜNEŞE DÖN VE O YERLERİ BİR KEZ DAHA FOTOĞRAFLA AKŞAM ÜSTÜ 4 GİBİ YİNE AYNI YERE GİT SIRTINI GÜNEŞE DÖN O YERLERİ BİR KEZ DAHA FOTOĞRAFLA YERİN GÜZEL......

İnşallah 10-15 güne karlar erir Muhterem @Cantar Ustam. Gider resimlerim inşallah.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sevgili ustam,hepsini incelemeye çalıştım.işçilikler çok iç içe geçmiş görünümde.normal mezarlar ve oda tipleri çıkacaktır. hemen her kaya işlenmiş görünümde.gideceğine göre benim tavsiyemde,kendinden eminsen aldığın kokuların olduğu yerleri bir kaç yönden almandır. genellikle işaretli kayaların düşük seviyelerinden, kanalların bitiminden,hayvan betimlemelerinin baktığı yerlerden giriş ve oda belirlemeye çalış. yüzeyden havalandırma olmalı diye bir kuralda yoktur.toprağın hava sirkilasyonu yapabilen bir zayıf noktası yeterde artar bile ,kimisinde hiç olmayabilir.kar kalktığı zaman çok daha net görüntülerle net yorumlar gelecektir inşaallah.gerekirse bir birlerine karıştırmadan önemsediğin bir kaç yerin görüntülerini ayrı ayrı açabilirsin. selametle.