Bu Zeus gerçek mi? | Define Mekanı- Define işaretleri

Bu Zeus gerçek mi?

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
8,789
Beğeni
13,851
Konum
İstanbul
balıkesir de bir eve jandarma ve polis tarafından düzenlenen operasyonda bahçedeki kümeste mermer Zeus heykeli ele geçirildi. Evin sahibi gözaltına alınırken, Balıkesir Müze Müdürlüğü yetkilileri heykelin sahte olduğunu belirtti. Bunun üzerine savcı, heykelin ikinci bir bilirkişi tarafından da incelenmesini istedi.

Bir ihbarı değerlendiren Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kuvay-i Milliye Mahallesi’ndeki bir evde tarihi eser saklandığını belirledi. Jandarma, Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de katılımıyla M.M.E.’ye ait olan eve geçen Pazartesi günü operasyon düzenlenmesi planlandı. Operasyonun yapılacağı sırada polise gelen ikinci bir ihbarda, şüphelinin satmak için biri müşteri ile pazarlığa başladığı Zeus heykelini evinin kümesinde sakladığı belirtildi. Bunun üzerine saat 17.00 sıralarında operasyon düzenlendi. Bahçedeki kümeste yapılan aramada, toprağa gömülü, üzeri tahtalarla kapatılmış, bezlere salı 75 santimetre boyunda, çok ince işçilik ile yapıldığı belirlenen mermer Zeus heykeli ele geçirildi. Heykeli 200 bin dolara satmaya çalıştığı öne sürülen M.M.E., gözaltına alındı.


Mitolojide ’tanrılar tanrısı’ olarak bilinen Zeus’un heykeli, savcının talimatı üzerine Balıkesir Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Müze yetkilileri, heykelin ilk belirlemelere göre sahte olduğunu bildirdi. Bunun üzerine savcılık, heykelin ikinci bir bilirkişi tarafından incelenmesini istedi.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı M.M.E. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


0yPpCkAAAAAElFTkSuQmCC
 
Üst