Burdur Müzesi | Define Mekanı- Define işaretleri

Burdur Müzesi

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
8,790
Beğeni
13,867
Konum
İstanbul
Burdur Müzesi, Burdur şehir merkezinde 57binden fazla arkeoolojik ve etnoğrafik eserin sergilendiği müzedir. 1969 yılında ziyarete açılmıştır. Bulguroğlu (Pirkulzade) Mederesesi'nin kütüphane binasında ve bu tarihi bina ile aynı mimari görünümü taşıyan yeni ek binalarda hizmet vermektedir. 2008 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi olmaya adaydır

Burdur Müzesi'nin çekirdeğini oluşturan eserler, 1956 yılında toplanmaya ve tarihi medresenin kütüphane binasında biriktirilmeye başlamıştı. 1969'da teşhir salonları açılan müze için binanın yetersiz kalması üzerine 1992 yılında yeni gelişim alanları kamulaştırılmıştır ve 2001 yılında başlayan çalışamlarla müzeye ek teşhir salonları, idare binası ve konferans salonları yapılmıştır.

Burdur Müzesi'ndeki eserlerin 20 bini arkeoloji, 34 bini Pers, klasik, Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait sikke ve 4 bine yakında etnografik eserlerdir. Eserler, Burdur halkının bağışlaması veya ücretle satması sonucu toplanmıştır.

Dionysos heykeli, Burdur Müzesi'nde sergilenen önemli eserlerden birisidir.Antik dönemde Antoninler Çeşmesinin her iki yanında yer alan Dionysos (şarap tanrısı) heykellerinden çeşmenin sol yanında yer alanın Burdur Müzesi'ndeki heykel olduğu sanat tarihçiler ve arkeologlar tarafından kabul edilmiştir. Heykel, Ağlasun ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sagalassos Antik Kenti'nde Prof. Dr. Marc Waelkens’in tarafınan 1989'dan beri sürdürülmekte olan kazı çalışmaları sırasında gün ışığına çıkarıldı. Ağlasun İlçesi Sagalassos antik kentinde Dans Eden Kızlar frizleri, Roma İmparatoru Valerianus’a ait olduğu tahmin edilen Bronz torso (bu torso’nun başının Amerika’da Poul Getty Müzesinde, ayağının Danimarka’da bir koleksiyonerde olduğu tahmin edilmektedir) Burdur Müzesi'nde görülebilecek eserlerdendir.
 

aliveli44

"Rüştü"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
12 Haziran 2012
Mesajlar
10,794
Beğeni
19,912
Konum
Malatya
Cevap: Burdur Müzesi

Çok güzel
Elinize sağlık
 
Üst