Buyrun Eşkiya Işaretlerinden Biri

hORİZOn

Kullanıcı

Bu işaret kara kütük mıntıkası horo tepesi dağarcık değirmeni diye geçer kayıtlarda.

hORİZOn

Kullanıcı
Ustam doğruluk payı olabilir çünkü parası alınmıs ama velakin benım internetten okuduğum kadarıyla eşkiya işareti olarakta geçiyor kayıtlarda kayıtlar bende olmadığı için tam olarak idda edemiyorum.Bu mıntıka kayıtlarda geçtiğini çok iyi biliyorum at kaydı mıntıkası olarak geçiyor tam adı.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
SEVGİLİ KARDEŞİM HORA TEPESİ
her bölgede olur.ama çokları bilmez. çevre arazilere göre bölgenin nispeten düzgün olan bir tepe görünümlü yeridir.
bölgede çeşitli dönemler de farklı medeniyetler yaşamış olacağı ihtimali, ayrıca bir bölgede bir eşkiyaların yaptığı bir işçilikten başka ,her hangi bir gizemin yapılamayacağı bir kural da yoktur.
bazen ayni alanın bir kaç ayrı kişilerce bile kullanmış olabileceği bilinmeli. biri döneminde bir işlem yapmış,belli süre sonra ayni yer başkalarınca da kullanılmış olabilir. bu kısa bilgilerden sonra, konuya vermek istediğim mesaj;
ersan usta gibi bende eşkiya değil,normal kişilerce yapılmış bir çalışma olduğu kanatindeyim.

üstte kanalla birlikte haç işlenmiş. sağdaki oyma odayı veren bulgudur.
kayanın sadece tek resimde dar bir görünümde olması ,yerin önemine göre yetersiz kalmış. eğer varsa bilhassa ok yönünün toprakla birleştiği yerleri de gösteren geniş açılı resimler paylaşıver ki,açılıp açılmadığını anlayalım. sağlıcakla.

hORİZOn

Kullanıcı
Ustam benim eşkiya işareti dememin amacı bölge olarak kayıtlarda geçiyor ondan dolayı dedim ayrıca başka kavimlerde yaşamış çevresinde.elimde bu resim var sadece ama muhakkak sizler için çekeceğim.Belgelerde kara kütük at kaydı beldesi olarak geçer kara tepe bu mıntıka koca dereye aksu deresine ayran pınarına isli mağraya daha bir çok sayamadığım mıntıkaya yakın şimdi burda mağra girişini biliyorum ben değirmene bakan tarafta giriştende anladıgım kadaryla cok dar bi geçiş yaylı tuzak oldugu söyleniyor kayıtlara göre eğer ben bunu yaparım dıyen varsa gelsin buyursun götüreyim yer altında duracagına vatana millete faydası olsun.Benım okudugum belge aşağıda yer almaktadır.
Çatalca köyü monik çiftliği buradan 12 saat geriye ali bey köyü – şahin kaya buranda şam kasabası karşı tarafında hora tepesi selvili mağara simyee boğazı simye krallığının kalesi vardır. Sakaaya yeşildağ son merkezimiz olup iskele kasabası denizden merkezimize Kara tepe güneyden batıya kalır. 31 saat kara tepe kara kütük beldesi at kayrı mıntıkası içinde sarı meşelik birlik değrimenine büyük dereye ve dikenli boğaza 6 saat mesafede olup Kuzey doğusu deniz sahilinden 3 saat mesafede Dikmen tepe ve kırcali köyleri vardır. Kırcali köyü karşısında vezir köyü vezir tepe küçük vezir tepsi vezir han ile ayran pınarı vardır. Ayran pınarı vezir tepededir. Ayran pınarı karşısında yalçın kaya üzerinde istavroz yapılmış olup bir adet mahmudiye altını mevcuttur. Yörenin doğruluğunu gösterir. Burada ayazma evlerinin temelleri be bir kuyu mevcuttur. Kuyu ile ev temelleri arasında be tam ortasında bir mahzen var. Yukarıdaki haçtan 10 adım sayarsan buradan mahsene giden yolun kapısını bulursun. Vezirhandan 20 dk. İleride manuk çiftliği ile mihali karaca çiftliği ve manastırı bir adacık tepesi şeklinde burada eşkıya devleti askeriyeyi sardı ve katletti. Buradan şam a giden yol karşı tepede olup bu tepede 18 adet dikili taş mevcuttur. Çok sarp olan bu yerde atlarımızın be katırlarımızın kayışlarını birbirine bağlayarak indik elde ettiğimiz ganimetleri burada kütüklük içerisine ve taş içerisine oyarak yaptığımız yere sakladık. Ve doğasına uydurduk ardından yukarı çıkaramadığımız katırları burada kesip uçruma yuvarladık. Bu 18 taşın ortasındaki delik olup yörenin doğruluğunu belirten nişandır. Delik taşın altında bir haç resmi vardır. Bu haçlı taşın altıda doludur. Bu tepenin üzerinde bulunan bir mağara daha var bu mağarada bir kız omzunda bakraç kızın yan baktığı yerde bir mağra daha burada bir adam ayakları dolalı elleri sarılı ve yine bir yeniçeri çıkmaz vaziyette resimler vardır. Bu mağaranın karşısında 1 kurşun atımı mesafede kızın güney tarafında bir kuyu 200 metre yukarısından şaraphane yolu ve yazılı kaya doğusunda bir tava resmi batısında 3 köşeli bir taş üzerinden elini yüzüne koymuş vaziyette bir kız resmi var. Boynunda istavroz resmi vardır. Taşın üst tarafından batıya 40 adım uzaklıkta 3 metre boyunda bir çakıl yığma var. Taşların birisinde istavroz olup yine bir taş üzerinde de 40 okka kantar resmi vardır. Bu kantar resminin orta çengeli kırıktır. Çakıl yığının yanında eski Bağdat yolu geçer. Doğusundaki sıra dağların arazisi dalgalı bir şekildedir.bu dalgalı arazi karşısında 3 tepe olup buraya 3 tepeler mevkisi denir. Burada bulunan suyun başı 3 tepelerin ortasındaki tepenin dibinden çıkar. Ortadaki tepe dar tepe olup üstünde batı tarafından ot yığını benzeri yığma vardır. Buraya tuna tepe dedik. Yığmanın kapısı batıdadır. Yüne bu tepenin dibinde bir yarık kaya vardır. Sağında ve solunda kıymetli heykeller ve paralar vardır. Buranın kapısını açtığımızda içerisinin çok değerli odluğunu gördük çete başı manuk bizdeki ufak emanetleri de buraya koydu ve mezarı kapadı. buradan Göksu deresi istikametinde 3 kuyu var birinci kuyu derenin sağ tarafında ikincisi yukarda solda 3. sü yine ilerde soldadır. Yukarıda solda karşı sol yakadaki kuyudan 100 metre ilerde bir taşın altında bir asker matarası para ve şişe içerisinde bölgenin haritasını koyduk . Buranın doğruluğunu gösterir. Kuyunun içerisinde ayrı odalar olup bu odalardan birisi sarı kızın odasıdır. İçerisinde çok kıymetli eşyalar ve kitaplar vardır. Burası üç kuyular mevkisidir. Burada taş üzerinde bir istavroz ve altında malı ardır. İlerde bir dikili taş üzerinde incir ağacı bu incir ağacı altında malımız vardır. Bu değirmenin tam karşısına gelen yerde bir küçük tepe var tepenin 6 adım arkasında emin ağanın mezarı var mezar taşında bulgari eminağa yazar. Ve altında bir haç var. Burada hem yerin doğruluğunu hemde mezarın olduğuna bir işaret ile yemin edildi. Mezarın altında kapalı mağra vardır. Mağra tuzaklı olup girişinde bir taş altında dişli Razel yay var ondan sakının. Mağraya girildiğinde sağ tarafta eminağanın kanlı elbiseleri bir çiviye asılıdır. Mağranın tavanında at karığı ve kesik baş çakılıdır. Mağara içinde merdiven olup küçük dar olduğu için kolay çıkılmaz. Merdivenin tam karşısında bir nişan balkayasına benzer dikkat edilir ise yaylı tuzak olduğu görülür. Bu mağra en tehlikeli mağralardan biridir.mağra içinde yerde de işaretlerimiz vardır bu mağradaki tuzaklara dikkat etmek gerekir.

ersan

Admin
ustam er kayitlara ve belgelere inanmaya gelmez 1000 de 1 doruluk payi olsa yine iyidir cok yasli arkadaslar rahmete kavustular buyle belge arkasinda ve mara temizlemekte ta cok arkadaslar var maralarda bosa urasiyorlar allah uruna kaziyorlar uylemesiye bir yerden bir laf isidilmis onlarda o lafi 1000 yapik kaziyorlar