Cami bahçesinde. | Define işaretleri ve anlamları

Cami bahçesinde.

SEVALİ

Kullanıcı
Büyük bir ihtimal ile başka bir yerden sökülüp getirilmiş bu taşın daha küçükleri olan 2 adet daha mevcut fakat başka bir yerde ve bahçe içinde olduğu için resim çekme fırsatım olmadı bu taşa mesafeleri 150 metre civarında yorumlarınız için teşekkür ederim.

Değişik açılardan çekilen resimler.

1.

2.

3.

4.

5.

star21

Kullanıcı
Cevap: Cami bahçesinde.

biraz sallamasyon olacak ama bu eskiden camilerin onunde fakirlere yardim icin bir tas koyalarkardi uzerine para konulurdu o mu acaba.....ula ne salladim beeeee....bak gulene kizarim haa....

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

üstad bak bakalım çizim ile senin caminin benzerliği varmı?

KANAS_USTA

Admin

anaitis;
bu caminin tarihini bilmek lazım
sonradan mı camiye cevrıldı tarıhı nedır ne derece degıstı oncesını bılmek lazım.

diyelimki bu cami çok eskı ve bu taş hep burada olmuş olsun o vakit bakılması gereken yerler;
*cami giriş kapısının kemerinde bulunan delik taş(içi)
*8-10 adım ötesinde avlunun batı köşesinde büyük bir çam ağacının dibindeki kesme taşın içinde ağaç yoksa bile taş duruyordur
* resımde gorulen cami duvarı caminin güney duvarı ise güney duvarının dış yüzünde duvara yerleştirilmiş en iri taşın altında yok o duvar batı duvarı ise kırmızıya calık o taşın altındaki taşın içinde

Mekandan bağımsız olarak sadece kendisini değerlendirecek olur isek;
*dikili taşın 14-30 adım adım güneydeki tek kaya yahut yaşlı ağacın köküne dayanmış kayanın içinde
*kemerin sağ tarafına yerleştirilen kitabenin arkasında(kemer var ise kemerde iş var unutma)
*duvardaki o resimde görülen değişik kırmızıya çalık taşın arkasında.

bu yazdıklarımız çevre hariç dar alan için geçerlidir.
taş buranın taşı değilse yazdıklarımı kale alma.

Moderatör tarafında düzenlendi:

SEVALİ

Kullanıcı

anaitis;
bu caminin tarihini bilmek lazım
sonradan mı camiye cevrıldı tarıhı nedır ne derece degıstı oncesını bılmek lazım.

diyelimki bu cami çok eskı ve bu taş hep burada olmuş olsun o vakit bakılması gereken yerler;
*cami giriş kapısının kemerinde bulunan delik taş(içi)
*8-10 adım ötesinde avlunun batı köşesinde büyük bir çam ağacının dibindeki kesme taşın içinde ağaç yoksa bile taş duruyordur
* resımde gorulen cami duvarı caminin güney duvarı ise güney duvarının dış yüzünde duvara yerleştirilmiş en iri taşın altında yok o duvar batı duvarı ise kırmızıya calık o taşın altındaki taşın içinde

Mekandan bağımsız olarak sadece kendisini değerlendirecek olur isek;
*dikili taşın 14-30 adım adım güneydeki tek kaya yahut yaşlı ağacın köküne dayanmış kayanın içinde
*kemerin sağ tarafına yerleştirilen kitabenin arkasında(kemer var ise kemerde iş var unutma)
*duvardaki o resimde görülen değişik kırmızıya çalık taşın arkasında.

bu yazdıklarımız çevre hariç dar alan için geçerlidir.
taş buranın taşı değilse yazdıklarımı kale alma.

Kanas kardeşim siz burayı zaten biliyorsunuz köy adını göz kırp cami 1967 yılı yapılmış taş iki veya iki buçuk kilometre aşağısındaki eski köyden getirilmiş yani bu köy dördüncü yerleşim yeri 1.700 lü yılların başında yerleşilmiş eski köylerin yerleşim yerleride bilinmektedir.

Son düzenleme:

SEVALİ

Kullanıcı

Peki bu taş ne işe yarar ne anlam taşır hangi medeniyet tarafından yapılmıştır ?

Veya akıl ararsan başta altın ararsan kara taştamı demişler göz kırpgöz kırpgöz kırp

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

star21

Kullanıcı

bu tas namı deger karacadağ taşı derler...yani volkanik ve cok saglam ve dayanikli bir taş..bu tasi ermeniler cok kullandilar zamaninda....

KANAS_USTA

Admin

Kardeş
O caminin girişi bahçe girişine bakıyor ise resımde gorulen camı duvarı batı duvarı olur ve o caminin şuanki hali ermeni dönemine dayanıyor ise zaten cevabı vermiştim... Gözünün önünde

Moderatör tarafında düzenlendi:

SEVALİ

Kullanıcı

Kardeş
O caminin girişi bahçe girişine bakıyor ise resımde gorulen camı duvarı batı duvarı olur ve o caminin şuanki hali ermeni dönemine dayanıyor ise zaten cevabı vermiştim... Gözünün önünde

Kanas kardeşim

Caminin 2 girişi var biri burada görülen bahçe girişi diğeri tam yönünü bilmemekle batı yönünde bu duvar güney tarafı eskiden türk ve ermeni halk bir arada yaşarmış 2 tane fırın mevcut biri ermenilere ait diğeri TÜRK lere ait şu an ikiside harabe 3 yunaklık 3 kuyu biri acısu .