Çeşmeler Hk."bilgi" | Define işaretleri ve anlamları

Çeşmeler Hk."bilgi"

Meltun

Kullanıcı
Çeşmeler öncelikle araştırılması gereken yerler olarak bilinir.
Kurumuş da olsa çevresi mutlaka iyice araştırılmalıdır.

Çeşme üzerinde işaret olup-olmadığı araştırıldıktan sonra çeşmenin arkasında ve yanlarında farklı bir taş aranmalıdır.
Sabit kaya varsa bu önem taşımaktadır.

Çeşme taşının üstünde Horasanlı bölge varsa buraya da dikkat edilmelidir. Çeşmenin yalağı da önem arz eder. Bir görüşe göre çeşmeler Yunan veya Ermeni oluşlarına göre özellik gösterirler.

Kubbeli çeşmeler Yunan yapımı olup mal veya para depodadır.Çeşmeye de yakındır. Oysa Ermeni çeşmelerinde gömü mezar içerisinde olur.

Ayrıca mezar dereye yakındır.

Bir diğer konuda çeşmelerin hedef teşkil ediyor olması; her hangi bir işaret koyulmadan çeşmeler hedef alınarak gömü yapıldığı görülmüştür. Saygılarımla

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
emeğinize ve gönlünüze sağlık MELTUN USTA.
KUBBELİYE işaret ettiğinizi görünce, pınarlarıda izninizle ilave etmek istiyorum. kubbeli pınarlar helede içinde sola ve öne cep şekline depolu ise,yüksek statülü yerlere haizdir. çevresindeki bir çok gizemin habercisidir.rum yapıtlarıdır. günümüzde kalan veya bilinen varmıdır bilmiyorum. bilenler ayrı bir konu halinde yazabilir. saygı ve sevgi bizlerden.

Meltun

Kullanıcı
emeğinize ve gönlünüze sağlık MELTUN USTA.
KUBBELİYE işaret ettiğinizi görünce, pınarlarıda izninizle ilave etmek istiyorum. kubbeli pınarlar helede içinde sola ve öne cep şekline depolu ise,yüksek statülü yerlere haizdir. çevresindeki bir çok gizemin habercisidir.rum yapıtlarıdır. günümüzde kalan veya bilinen varmıdır bilmiyorum. bilenler ayrı bir konu halinde yazabilir. saygı ve sevgi bizlerden.
Sn;ikizceli
Tamamlayıcı bir ilave olmuş teşekkür ederim.Saygılarımla

Meltun

Kullanıcı
kubbeli çeşme bukadar önemlimiydi @ikizceli usta alın buda bizim oradan şimdi yıkılmıştır iyice... bi önemi varmıydı bilmiyorum

Sn;sempatik_6
Bu kubbeli çeşme Osmanlı dönemi çeşmelerinden, bu tür Hayratların herhangi yerine hayratın devamlılığı açısından yapılış bedeli kadar meydana gelebilecek tamiratında kullanılmak üzere para konulduğu ifade edilegelmektedir.Saygılarımla

İRON

Kullanıcı
hiç bir çeşmeyi es geçmeyin.
bizim burda yaklaşık 3--5 yıl önce çeşmeinin hemen yukarı kısmından yani doğu tarafından 1 metreden para alındı ve onun gibi bir çok çeşme bulunmakta yeni yeni farkına vardırm.
birisi elimin altında syılrı diğerleride kısmet meselesii.
güzel bi konu açmışsınız meltun kardeş.
elinize sağlık...evinize ocağınıza bereket.
kolay gelsinn.....

Meltun

Kullanıcı
hiç bir çeşmeyi es geçmeyin.
bizim burda yaklaşık 3--5 yıl önce çeşmeinin hemen yukarı kısmından yani doğu tarafından 1 metreden para alındı ve onun gibi bir çok çeşme bulunmakta yeni yeni farkına vardırm.
birisi elimin altında syılrı diğerleride kısmet meselesii.
güzel bi konu açmışsınız meltun kardeş.
elinize sağlık...evinize ocağınıza bereket.
kolay gelsinn.....
Sn;İRON
Amin..
Dualarınız ve temennileriniz için teşekkür ederim. Allah c.c. cümlemizin evine,ocağına bereket içinde yaşayanlarına da sağlık ve afiyet versin. Saygılarımla