Dede Mezarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Define işaretleri ve anlamları

Dede Mezarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Farazi

Kullanıcı
S. Aleyküm kıymetli ustalarım ve arkadaşlarım,

Allah’ın izniyle önümüzdeki günlerde gitmeyi planladığım bir dede mezarı var. Bizim burada ziyaret veya şehitlik diyorlar. Ne aramam gerektiği konusunda sizlerden derlediğim bilgileri yazacağım. Bunlar haricinde bilmediğim aranması ve olması gereken bir şey var mı? Veya yanlış bildiğim şeyler neler? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Acı su, kaynak, şelale (değirmeninde olabilir), değirmen, mezarlık, ağaç (kırmızı meyveli, acı meyveli ne var ne yok ayrıca ağaçların cinsi), ağaç veya taşta çivi demir, kuyu, kale, kilise, kuru göl, yollar, dereler...

SEVALİ

Kullanıcı
Dedenin hikayesi ağaçlarda bir dalın kesilmesi çeşme sayısı köyün içindeki yunaklığı kuyuları yunaklıktan çıkan atık suyun aktığı yerdeki kütüğü gerekeni ustalarım yardımcı olur.

Farazi

Kullanıcı
Saygı değer ustalarım öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Söz konusu alana gittim. Bir kaç fotoğraf çektim.

Çubukların ve aletlerin doğusunda (ayak ucu) değerli sinyali verdiği ilk ziyaret. Fotoğrafı güneyinden çektim. Aynı zamanda Kıble.

mamy5ate.jpg

İlk ziyaretin güneyinde kalan ikinci ziyaret.

9anymy3u.jpg

Üçüncü ziyaretin olduğu tepe. Ayrıca bu fotoğrafta bulunan küçük çalı kaynak suyunun olduğu yer. Su ilk ziyaretin güneydoğusunda ikinci ziyaretin kuzey batısında.

nynada3a.jpg

Diğer kaynak suyunun bulunduğu alan. İki kaynak suyu arasında aynı zamanda ilk iki ziyaret arasında üçüncü bir kaynak daha varmış. Kurumuş yeri bilinmiyor.

re4a4a3e.jpg

Şimdi kıymetli ustalarım olay özetle şöyle; Birinci Dünya Savaşı esnasında 3 kardeş şehit oluyorlar. Büyük kardeş 3. ziyaretin bulunduğu tepede. Kopan başını da alarak buraya gelmiş. Bir iki ev büyüklüğünde bir kayalık mevcut. Şehidin naaşının bu kayalığın altında olduğuna inanılıyor. Çevrede traktör büyüklüğünde iki veya üç kaya daha var. Burada çalışma yapan definecilerin başlarına çeşitli felaketler gelmiş. Burada olduğuna inanılan şehit bir tanesinin rüyasına girip bir daha beni rahatsız edersen gözlerini oyarım demiş. Bir tanesinin de çocuğunun üzerine kaynar su dökülmüş.

Şehitlik denilen ve etrafı çevrili ilk iki alanın İslâm'a uygun defin gibi durumları nedeniyle ikilem yaşıyorum. Tepede bulunan ziyarete dokunanların başına felaketler gelirken ilk ziyarette de çalışma yapıldığı halde henüz kimseye yapılan bir uyarı ikaz yok. Burası üzerine yoğunlaşan bir kaç grup var. Çalışma yapanlarla da görüştüm. Ancak herhangi bir olumsuzluktan bahsetmediler. Lütfen beni aydınlatın yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Saygılar.

Not: İlk ziyaretin kuzeyinde açık bir mağara, altında bataklık yakınlarında ise küçük bir şelalesi olan değirmen var. Fakat değirmenin ne kadar eski olduğu bilinmiyor. Ayrıca ilk ziyaretin doğusunda bulunan bir alandan mal alındığı iddia ediliyor. Karşılıklı duran iki ayak izinin ortasından.

Erdem

Vip Üye
Vip Üye
Burda Adana'da bir dayı var babamın arkadaşı bana bir tavsiyede bulundu kendisi 65 yaşında yılların mezarcısı sen sen ol sakın bebek ve İmanlı insanın mezarlarına bakma,Kendisi mezarı açıp kapatamamış felç olmuş,Şahsen ben yerinde olsam bu öğrendiklerimle uğraşmam,Tabii benimki sadece senin için öneri sen karar vereceksin!

Farazi

Kullanıcı
Burda Adana'da bir dayı var babamın arkadaşı bana bir tavsiyede bulundu kendisi 65 yaşında yılların mezarcısı sen sen ol sakın bebek ve İmanlı insanın mezarlarına bakma,Kendisi mezarı açıp kapatamamış felç olmuş,Şahsen ben yerinde olsam bu öğrendiklerimle uğraşmam,Tabii benimki sadece senin için öneri sen karar vereceksin!

Ustam yanlış anlaşıldım galiba. Ben gayrimüslim mezarlarına dahi dokunmuyorum. Ben bu alan gerçek bir ziyaret mi yoksa ermenilere ait sistemli bir gömü yeri mi emin olamadım! Gayem bu olayı netleştirmek. Mezarla işim olmadı olmayacak da. Ben sadece siz kıymetli ustalarımın mevcut bulguları değerlendirmesini istedim. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Erdem

Vip Üye
Vip Üye
Ustam yanlış anlaşıldım galiba. Ben gayrimüslim mezarlarına dahi dokunmuyorum. Ben bu alan gerçek bir ziyaret mi yoksa ermenilere ait sistemli bir gömü yeri mi emin olamadım! Gayem bu olayı netleştirmek. Mezarla işim olmadı olmayacak da. Ben sadece siz kıymetli ustalarımın mevcut bulguları değerlendirmesini istedim. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Bunu anlaman için değerli maden tespiti yapman gerekir,Böyle mezar hikayelerini çok duyduk her şey olabilir