Define işareti resimlerken nelere dikkat etmeliyiz,önemli ! | Define işaretleri ve anlamları

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
selamunaleykum,

bu konuda birkaç bilgi paylaşalım dedik,el elden üstündür,unuttugumuz atladıgımız bir unsur olursa onuda dikkatli üyelerimiz tamamlar inş.

• 1- öncelikle buldugumuz işareti güzel bir foroğraf makinası ile objektife sığacak ve anlaşılır bir şekilde çekiyoruz,image(işaret dik duruyordur yan çektiğinizde anlamı değişmesin bu sebeple resim çekmeye korkmıyalım resim bol olsun.)
  • 2- bulduğumuz işareti 2-3 metre geriden bulunduğu kaya,zemin,duvar vb.. bulguları içine alacak şekilde fotoluyoruz,image(mümkün olursa bunu işaretin 4 yanından yapmanız faydalı olacaktır.)
  • 3- Daha geriyere giderek işaretinizi kapsayan tüm çevre bulgularını resimleyiniz.resimlere bakan ustalar çevre etütünü izleyebilsinler(çökmeler,yığmalar,kaya kesim parçaları vb.. bulgular için gerekli.)
  • 4- Daha sonra işaretinizi anlatacak durumları fotolayın buna imkan bulamaz iseniz işaretinizi anlatın.(örneğin;kare oyma var,doğusunda dere,güneyinde düz alan kuzeyinde farklı ağaçlar,önünde veya arkasında dikkat çekecek bulgular gibi bilgiler sonuca daha çabuk ulaşmanızda fayda sağlıyacaktır.bu anlatımları fotolayarak yaparsanız dahada yararlı olur.)
  • 5-İşaretin bulunduğu bölge hakkında bilgi vermekten çekinmeyelimki aradığımız unsurun dönemsel niteliklerinden yola çıkalım.(Örneğin;yaşam yerine göre ölü gömme gelenekleri vb..)
  • 6- Resimlerinizi konuya ekler iken boyutlarınıda ayarlarsanız konunuz forumda daha çabuk açılır konuya bakan üyeler konu açılırken beklemekten sıkılmazlar.bu durum internet erişimi yavaş olanlar için geçerlidir,bunu göz ardı etmiyelim.

Not: Bazı durumlarda fotoğraf çekmek mümkün olmuyor,işaretin etrafı çalılık olabiliyor,uçurum olabiliyor,bu tür durumlarda yine aynı şekilde çalılık veya uçurum var dıye belirterek bu durumlarıda fotolamanızda fayda sağlıyacaktır.

önemli;konu açarken konu başlığında işaretinizi anlatan ifadeler kullanalım lütfen.daha dikkat çekici olur .

Bu konuyu anlatacak şekilde uygun fotolu işaret bulursam arşivimden paylaşıcam inş.

kolay gelsin.

Son düzenleme:

naftabar

Kullanıcı
Cevap: Define işareti resimlerken nelere dikkat etmeliyiz,önemli !

Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkürler:cool:

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

ustama ilaveten;
resimleri, güneşin dik vurduğu saatlerde değilde yatay olduğu erken veya akşama yakın saatlerde çekerseniz,ışınların etkisi olmaz ve net görünür.
üstte olan işaretlerin, üst kısımlarını ve düz alanları inceleyerek, dikkatinizi çeken kısımları
kayaların yan yüzeylerinde olanları ise,baktığı istikameti,genellikle meyillidir,bir kaç metreye kadar mutlaka inceleyerek , resimlemeniz,çözümü kolaylaştırır.
silik,zor görünen işaretlerde görürseniz,ısladıktan kısa bir müddet sonra çekerseniz,görünümüde biraz netleşecektir.
resimleme ,çözümde büyük önem taşıdığı için BOZKURT ustamızın tavsiyelerine mutlak uyulmasını bende tavsiye ederken ,kendilerine teşekkürler ediyorum.

ozgur06

Kullanıcı

slm ben biryerde kaya gördüm kaya üstünde 11 adet oka benzer kayaya işaret vermişler tam olarak bilemedim ney belki anlatamadım ama profil resimlerim açıktır bir anlamı var yok bilemiyorum face adresim özgür*****gan

Moderatör tarafında düzenlendi:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

slm ben biryerde kaya gördüm kaya üstünde 11 adet oka benzer kayaya işaret vermişler tam olarak bilemedim ney belki anlatamadım ama profil resimlerim açıktır bir anlamı var yok bilemiyorum face adresim özg******gan

sitenin işleyişi bu şekilde değil özgür. lütfen forum kurallarını oku. kural ihlali olmasın. paylaşmak istediğin çözüm aradığın bir yerin varsa bunu ÇÖZÜMÜNÜ İSTEDİĞİNİZ İŞARETLER bölümünde paylaş. resimlerin varsa resimlerini de buraya ekle.

hoş sefa geldin demeyi de unutmayaym bu arada.

demirkıran

Kullanıcı

bilgi için teşekkürler

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
üyelerimiz bu tavsiyeleri sanırım hiç okumuyor.
bir resimle açılan konular olduğu gibi, kayada sadece işaretli kısmı dar bir şekilde alarakta paylaşanlar var.farklı bölümde açanlarda.
bu durum konuların yeterince yorum almasını engelleyen en büyük etken.
konusunun aydınlanmasını isteyen arkadaşlarımız ,fotolamayı istenilen seviyede yapmalı.aksi durumda şikayetçi olmaya haklarıda yoktur. müsebbibide kendileridir.

ECE07

Kullanıcı
Konu sahipleri öncelikle kendi yapması gereken hususları (Açıklandığı şekilde işaret ve arazi resimlemesi) yerine getirmeli sonrasında konu paylaşıp yardım istemeli. İyi bir işaret ve arazi resimlemesi konunun %40 çözüme kavuşması demektir.