Definecilikte Her İşaret Define Değildir | Define işaretleri ve anlamları

Definecilikte Her İşaret Define Değildir

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Epigrafi sanatı; Eski yunan kavimlerinden Bizans’ın son dönemlerine kadar devam etmişlerdir,
Yunan kavimleri ayak bastıkları her yerde bu sanatın gelişmesine devam etmişler, bu sanatla uğraşan sanatkarlar; kaya,mermer seramik gibi cisimlerin üzerine çeşitli şekiller resimler semboller yaparlardı, İslam tarihindeki hattatlar gibi… Epigrafi sanatı sadece define şifrelemekle meşgul olmamışlardır.Genel olarak süsleme yazma gibi işlerle meşgul olmuşlardır.
Mezar taşlarına ve mezar yakınlarda bulunan ana kayalara yazılan yazılar, yapılan şekiller semboller genelde mezarda yatan insan hakkında bilgi vermektedir. Buna benzer bir kavim hakkında, inanç ve mezhepleri hakkında bilgi verilirken yazı işle değil de bir şekille izaha çalışıldığı görülmektedir.
Maalesef definecilik yapan insanlar, bilgi noksanlığı içerisinde olduklarından her gördükleri işaretleri, sembolleri define olarak yorumlamaktadırlar,
Resmi yolla yapılan kazı çalışmalarında nerdeyse tüm çalışmaların boşa çıkması bize taşlar,kayalar seramik ve mermer gibi cisimlerin üzerine yapılan her şekil, her sembol defineyi ifade etmediğini öğretmektedir.

ardayla52

Kullanıcı
GÜZELDE NASIL ÇÖZECEGİZ USTAM
MİSAL BEN Bİ KONU AÇTIM VE YARDIM İSTEDİM KAYALARIN ÜSTÜNDEKİ İŞARETLERE ANLAM VEREMEDİM İLERİSİNDEYSE ÖRME TAŞLAR VARDI ???

KAYALAR VE İŞARET ANLAMLARIYLA İLGİLİ KONU BAŞLIGIM BU İNÇELER VE FİKİR VERİRSENİZ AYRIYETTEN ÇOK MEMNUN OLURUM TŞK LER

sihirlisiyah

Kullanıcı
%100 define işaretleri şunlardır.
1. Yılan
2. tavuk civciv
3. Topal ayı
4. Kaplumbağa
5. Haç tek başına bir anlam ifade etmez ama o haç yuvarlak içindeyse o yakınlarda bir kilise kesin vardır ve kilisenin parası vardır.
6. El işareti yanında haç var ise yemin parasıdır.
7. Kartal (genelde kral ve kraliçe veya önemli şahsiyetlerin yerlerini belirler)
8. oyuklu kare işareti orada bir oda olduğunu belirtir.

tabi bunlarda kendi aralarında yer belirler. Kaç yılan var birbirlerine sarılımı dilleri veya kuyrukları çatallımı, kartalın kanadı açıkmı kapalımı sağamı bakıyor solamı bakıyor gagası kaç cm. Tavuk tavuğun altında ciciv varmı ayakları ne tarafa bakıyor uuu vs vs bi ton detay anlayacağınız:)