Definecilikte neden 1 cm bir adım yapıyor | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Definecilikte neden 1 cm bir adım yapıyor

Serdengecti

Yasaklı
Yasaklı
Cevap: Definecilikte neden 1 cm bir adım yapıyor

ALLAHÜTEALA bi denge koymuş. adem aleyhisselam 26 metre imiş. ibrahim aleyhisselam 10 metre kücülerk geliyor. yecüc mecüc 40 ile 60 cm. sonucta o parmağa göre ayak . bu işin temeli insan ve tasavvuftur. şer olanları dünyevi defineye bakmiştır.

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

burda ağa haklı...

ikinci bir konu: definecilikte özellikle define saklayıp yerini gösteren işaretler için söylüyorum en fazla birkaç yıl sonra alınacak eşkiya malıysa biraz daha uzun...yoksa öyle şimdi saklayıp iaşret koyayım 1000 yıl sonra erzurumlu gelsin işaretimi çözsün paramı alsın diye işaret yapmıyorlar.. önce bu konuda bir anlaşalım.. sonra devam ederiz.. değilmi ağam.. selam..dua...

mezarlar için konuşmuyoruz mezar işi farklı zaten işaret dediklerimiz ya odaya su girmesin diye yapılmış kanal yada sunu ateş vs için oyulmuş oyuk kare felan.. yada kişiyi tanıtan yazı veya şekiller.. yoksa onlarda da işarete göre mezarın yerini göstermek diye birşey yok adamlar deli mi buraya mezar yaptım gelin ölümü alın hediyelerini alın desinler..

Son düzenleme:

star21

Kullanıcı

bu işaretin olduğu mevkinin zemin yapısıyla doğa olayları ile alakalı ama şunu da söyleyeyim
mesela aynı ağa ustamızın örneği üzerinden gidelim. zemin biraz eğimli kayma yapmaya müsait bir yapısı var. (ama heyelan değil ufak oynamalar gibi) bu durumda işaret ile son noktanın arasında ufak sapmalar oluşabilir. ama bu sapma ne kadar olur? bunu yine zemin yapısı ve gelişen doğa olayının oradaki hedefe etkisi belirler.

yine ağa ustamızın 5 cm lik işaret örneğine dönelim : 1 yılda 1 milimetre sapma olsun.

1000 yılda 1000 mm yapar. 1000 mm : 1 metre sapma olur.

1 adım yaklaşık 65-75 cm olursa (ortalama 70 cm diyelim) 1 metre yaklaşık 1.5 adım eder.

1.5 adım kadar işaretin son noktası değişebilir.

bu soyledigin yine orada olacak doga olaylarina gore degisecektir...ama degil mi dostum

light_celal1

Kullanıcı

bence mantık yanlış çünki dağların yer değiştirdiğini düşünürsek işsrette malda aynı şekilde kalır oda da çünki işaretle mal ın arasında ayrılma olmaz mantık dışı ama işaret bi dağda mal diğer dağda ise zaten ozamanda dağ baz alınır diye düşünüyoğum;)

star21

Kullanıcı

biz toprak yuzeyindekinden bahsediyoruz degerli dostum ama katkindan ve yakinligindan dolayi cok minnettarlik duydum varol pasa

star21

Kullanıcı

guncel

star21

Kullanıcı

Değirmen taşı: Taşın altı araştırılır,değirmen taşının ortasında ki deliğin uzunluğu ölçülür. Çıkan santim metre olarak hesaplanmış olabilir. Kazıya değirmen taşının bulunduğu yerden başlanmalıdır.Toprağın durumu size yön verecektir. Gömüyü simgeleyen değirmen taşları, toprak altında olup son nokta işarettir. Değirmen taşının olduğu yeri gösteren tamamlayıcı işareti çözmek bunun için çok önemlidir. Toprak üstünde olan değirmen taşları gömüyü ifade etmemektedir.

simdi soyle bisey var degerli arkadaslar simdi burada degirmen tasinin mali altinda deniyor ve tasin uzerindeki delik kac cm derinse okadar mt asagi inilecek denir...simdi burada topragin cokme yada bin yillar sonra o tasin oradan kayma ihtimali yok mu...bence bu cm hesabi bir adim falan degil degerli dostlarim...

star21

Kullanıcı

simdi diyorki toprak uzerinde olan degirmn taslari define ifade etmemektedir....yani bu toprak asinilmaz degil ki belki toprak kaydi belki sel geldi o toprak altindan yuzeyde gorundu..o yuzden her gordugun sakalliyi deden sanma yani her toprak uzerinde gordugun degirmen tasini boş sanma arastir...

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

ağa zamanın birinde erzurum dağ mahallesinde vatandaşın biri kuş besliyor ve kafesin önünü her gün derin derin temiz temiz süpürüyor yine birgün süpürüyor ve bakıyor bir demir az uğraşıyor bakıyor kulp az daha kazıyor bakır küçük kazan bizim buralarda bakraç deniyor içi altın dolu...
arkadaşların dediği gibi olsa değişim olmasa bu nasıl ortaya çıkacaktı değil mi..

star21

Kullanıcı

aynen oyle degerli dostum...