definecinin Can Güvenliği | Define işaretleri ve anlamları

definecinin Can Güvenliği

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Buluntuya rastlanıldığından hemen çıplak elle temas edilmemeli, buluntu kapalı alan içinde ise havalandırılmadan içeriye girilmemeli.Kapalı alanlara maskesi girilmemeli,

Gazların çoğu zehirlenmeye yol açabilir.Bu zehirlenmeler Karbonmonoksite bağlıdır. kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur. Organik çürüme ve uzun süre kaaplı alanda kalan define ve yanındaki muhtelif madenler okside olmuş olabilir. Ayrıca bazı mezar ve gömüler zehirle temas ettirilmiş ihtimali unutulmamalı .Can güvenliği açısında her zaman itina gösterilmeli plastik eldiven ve gaz maskesi sürekli yanlarından olmalı, gömüye ulaşılınca heyecana kapılmamalıdır. Herhangi bir durum da kazazede derhal en yakın sağlık kuruluşuna hızlıca ulaştırılmalı.

İlkyardımda yapılması gerene acil müdahaleler:

Küçük dış kanamalar: Kısa süreli basınç uygulama kolayca pıhtılaşmayı sağlar hiçbir zaman yaradaki pıhtı silinmez. Yara kirli ise su ve sabunla yıkanır. Yaranın üzerine mikropsuz sargı bezi ile baskı uygulanır. yara kolda elde veya bacakta ise kalp seviyesinden yukarı kaldırılırsa kanama durması kolaylaşır. Yaraya herhangi bir ilaç vs. sürülmemelidir.

Büyük Dış Kanamalar :

Kanama çok fazla olursa şok gelişebilir. Kanama durdurulmaya çalışılır. Gerekirse turnike uygulanır.
Zehirlenmeler: Kusturulur. Alınan maddenin sulandırılması için bol miktarda su verilir. Bilinç kaybı varsı havale geçiriyorsa yakıcı madde içti ise petrol ürünü içmiş ise kusturulmaz. Gaz zehirlenmelerinde hasta hemen açık havaya çıkarılmalı oksijen verilmelidir.

Böcek ısırmalarında:

- Elinizi kullanmadan böceği uzaklaştırın.
- Yarayı bol sabun ve suyla yıkayın.
- Bölgeye soğuk uygulayın.
- Yara bandı ile kapatın.
- Akrep sokmalarında serum gerekebilir.
- Derhal doktora başvurun.

Yılan ısırmalarında

Belirtiler: Ağrı, ikili diş izi ve yılanın kendisi.
- Yarayı sabun ve bol suyla yıkayın.
- Bölgeyi vücudun aşağısında ve hareketsiz tutun.
- Derhal doktora başvurun.

Önemli: Çalışma alanı tünel gibi kapalı bir alansa yukarıda düşecek her hangi bir kütle parçasına karşı gereken tüm tedbirler alınmalı, ihmali kafaya düşecek bir taş parçası ölümle sonuçlanabilir

MAMİ

Kullanıcı
Cevap: definecinin Can Güvenliği

S.A...
--Yanınızda en azındanlduğunuz riskli malzemeyi yıkamak için1 litre klorak (çamaşır suyu) bulıundurun...
--Araziye çıkacağınızı en yakınlarınıza mutlak bildirin ve belirli aralıklarla telefon irtibatına geçin...
--Yanınızda yüreği bileği sağlam dili sağlam kişiler alın...
--Mevsimine göre yılan çiyan kene gibi zararlı haşarata uygun tedbirleri mutlak alın...(paçalarınızı çorapların içine sokmak gibi)...
--Mümkün mertebe yanınızda görüntülük bişeyler alın...(Av tüfeği,av köpeği,biraz mantar,mevsime göre yemek yapılabilecek otlardan,dağcılık malzemeleri vs vs vs...)
--Yüksek gerilim hatlarının altından yakınından geçerken cep telefonlarınızı ,şemsiyenizi muhakkak kapatın,mümkün olduğunca cihaz açmamaya gayret edin...
---Bazı yöreler için;Çobanlara görünmemeye dikkat edin,kurban bayramı yaklaşınca mümkünse sürülerin yoğun olduğu muhitlere gitmeyin,koyun-keçi-davar hırsızı damgası yemeniz mümkün...
--Kendi muhitiniz dışına çııkacaksanız gidecek olduğunuz çevrenin hatırlı insanlarından birisini muhakkak yanınıza alın,(yani malı bölmemek adına cimrilik yapmayın ki kolluk kuvvetine ihbar edilmeyesiniz)...
Defineden çok çevreyi gözetleyin...

Kervan07

Admin

valla ustalarim ben çok tedbirli insanimdir. mami ustanin yazdiklarini aynen uygulardim ama yanimdakiler bana korkak muamelesi yaparlardi! sanki ben çok korktuğum için tedbir aliyormuşum gibi durum ortaya çikardı. nasilki birisinin arabasina bindiğinizde kemer taktiğınızda yanınızdaki size "abi bana güvenmiyormusun neden korkuyorsun,ben acemi şöförmüyüm?" gibi durumlar ortaya cıkıyorsa araziye cıktığımızda da yanımızdakiler aynısı bana söylüyorlar! bence bu bizim büyük sorunlarımızdan bir tanesi! ben yıllarca avrupada yaşadım orda çalıştım. iş ortamında tedbir almayanları uyarir uymayanlari işden çıkarırlardı! bu avrupanın genelinde var! gel gelelim bizimkilere laf anlatmakda! "lan oğlum atın ölümü arpadan olsun, ölüsünden korkanin, dirisini bilmem ne edeyim" gibi bir çok örnek kelimeler yöre yöre kullanılıyor ve bu şekilde tedbirsizlik kültürleşiyor...

umarım bir gün herkes zarar görmeden önce aklını başına toplar! yağmur yağdıktan sonra şemsiye açmanın bi faydası yok!

selamlar hürmetler:)

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Güzel bilgiler
Güzel paylaşım(alkış)

sihirlisiyah

Kullanıcı
Geçen bir olay oldu anlatayım da belki okuyan olur da böyle bir delilik yapmaz. Bilgi bilgidir. Geçenlerde iki delikanlı geldi bir yerde bir çalışma yapıyorlarmış tarif ettiklerine göre metan gazı kokusu alıyorlar. Bizde ee dedik sonra biz dediler iki dalgıç tüpü aldık dalgıç tüpüyle gireceğiz dediler. Eşimde dediki oğlum siz salakmısınız kafanıza sıkın daha iyi aynı şeyi yapırsunuz sonuçta. Dalgıç tüpünü karada açtığınız an havaya uçtunuz demektir. Aaaa akla bak hakkattende almışlar. Allah'dan bize söylediler de hayatlarını kurtardık. Yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim cahil cahil işler yapmayın. Metan gazı varsa rahatsız olup çalışamıyorsanız orada kireç yakacaksınız ve orayı havalandıracaksınız. Maskesiz girmeyeceksiniz. Ayrıca ölmek istemiyorsanız böyle çalışma alanlarına girmeden bir hafta evvel İSVEÇ ŞURUBU için. Bu sizi ölümden koruyacaktır. Gaz yediğinizde birşey olmaz demeyin anında hemen dr gidin. Hemen giderseniz kurtulma ümidiniz var ama geç giderseniz sizin için artık çok geç olur.

sihirlisiyah

Kullanıcı
Bakın metan gazını direk soluyan anında ölüyor. Fakat o direk koku almayan fakat yine de soluyanın ölümü ağır ağır gerçekleşiyor ve çok acılı oluyor. Aman diyeyim dikkat. Yani aa ben ölmedim bana bişey olmadı deyip sonra hastanelere düşen ve hastalığına artık çaresi bulunmayan insanlar var. Zaten en fazla ömrü 4 ay sürüyor. 4 ay içerisinde ölüyor.

osi

Kullanıcı
bozkurt ustam guncel bır konu açmışsın her gun bu tarz konular duyuyoruz sanal alemden ve gorsel medyadan çoğuda üzücü olaylar umarım bu yazılanları okurlar yorum yapan ustalarımda güzel bılgıler vermısler ınsallah okuyupda bunlardan faydalanılır paylasım ıçın sagol bozkurt ustam emege saygı