değirmen taşları yer altı şehirleri kilit kapı taşları

cantar

Vip Üye
degirmentasi.jpg

bu henüz yapım aşamasındaki bir değirmentaşı mıdır...?
bu henüz yapım aşamasındaki bir yer altı şehri galerilerini birbirinden ayıran kilit kapı taşı mıdır...?

evet her ikiside olabilir...
cimg1354g.jpg

cimg1355z.jpg

cimg1360q.jpg

cimg1373c.jpg

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Cevap: değirmen taşları yer altı şehirleri kilit kapı taşları

Güzel paylaşım:rolleyes:

naftabar

Kullanıcı

çok güzel paylaşım elinize sağlık:rolleyes:

star21

Kullanıcı

emeğine sağlık ama bilgi yarım kalmış dostum ne için yapıldığı yani kilit taşı mı yoksa yer altı şehri mi yoksa değirmen mi hangisi için yapılmıştır.saygılar

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

emeğine sağlık ama bilgi yarım kalmış dostum ne için yapıldığı yani kilit taşı mı yoksa yer altı şehri mi yoksa değirmen mi hangisi için yapılmıştır.saygılar

bilgiyi vermiş aga ustam,her ikiside olabilir diye.bölgede yer altı şehri olma olasılıgı yoksa değirmen olarak yorumlayabılırız sanırım.

bu işaretı gorunce aklıma geldı.benım köyde vardı bu,derenın hemen kenarında,köye gittim aradım aradım bulamadım.define işaretidir diye arıyordum.
sonra eskı bır degırmene rastladım,beyağı beyagı eski.taş taş üstünde bitmiş.demekkı degırmen taı kesceklermış.

paylaşım için tesekkurler.

A21MEDLi

Admin

emeğine sağlık usta güzel görseler sunmuşsun,değirmen taşının olduğı yerde illaki suyun olmasına gerek yok,bu değirmen taşları büyük baş hayvanlara bağlanarakta buğday vs.ufalanır.
son resimdeki kapak taşı,bulunduğu arazi puntundan daha yüksek,karşısındaki tepede bir giriş veya kuyuyuda anlatabilir..

cantar

Vip Üye

öncelikle her kese merhaba
Uzun bir zamandır sağlık sorunlarım nedeni ile katılamadığım için açmış olduğum konuları takip edemedim kusura bakmayın.
Bu taşların ortasında delik varsa değirmen taşı amaçlı olarak kullanılır su kenarlarında da (su değirmenlerinde)olabilir rüzgarı bol olan yerlerde(yel değirmenleri)veya düz alanda da(hayvanların veya insanların gücü kullanılarak çevirilen döndürülen değirmenlerde )olabilir neticede değirmen taşı olarak yada yağ çıkarmak amaçlı olarak kullanılmıştır.
Düz bir taş tekerlek görünümünde ve değirmen taşından daha büyük ve daha kalın olanlar ise mağara ve yer altı şehirlerinin içlerindeki galerilerin kapılarda veya mağaranın ana giriş kapısında kullanılmıştır.

Serhat

Kullanıcı

Emeğine sağlık Ustad..

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Güzel bilgi:rolleyes:
Not: Tekrar sağlığınıza kavuşmanıza sevindim, umarım bir daha rahatsızlanmazsınız...

Son düzenleme: