delikli taş

carlone81

Kullanıcı
Cevap: delikli taş

kardeş
kalkerli kireç taşı bu tur bır gomut ıcın uygun, aranması gereken bır taştır dogrudur
hatta o tasın genel goruntusunude gorsek ıyı ıdı
velhasıl hele kuzeyde olması bu tası dahada cazıp kılmaktadır
kuzeyınde derken mesafe max 30 m yı gecmemelı.

kolyelı tasın guneyındekı tarlavari yerınde batı kesmınde tepevari bir yer varmı.....

bu tur bır kolyenın ıncıldekı yerı başlangıçta söz vardı ve soz tanrı ıle bırlıkte ıdı seklınde olup tamamen İSA merkezli bır yaklasımı sımgeler.

halıyle bu kolye her ne kadar yuzeye yakın bır yerde cıkmıs olsa bıle(olumsuz bır durum) gomu mahıyetınde dusunecek olursak bunun genel manası bu sekıldedır mezarı sembolıze eder.

kanasusta evet delikli taşın çıktığı yerin maksimum 30-40 metre kuzeyinde kalıyor bu taş. daha önce dediğim gibi şu an fırsatım olsa da detaylı fotoğraflar yüklesem. ama tarif edebileceğim kadar tarif edeyim. taşın eni yani kalınlığı 6-7 cm ve dümdüz iki tarafı da. taşın ebatı da yaklaşık boy 1mtre (yaklaşık) en 60 cm (yaklaşık) kadar. taş yıllardır orda duruyor gömülü felan değil yani. mir masa gibi yere kapalı bir şekilde kendimi bildim bileli orda. belki ilk defa ben ayağa kaldırıp baktım altına ne var diye baktığımda da fotoğraftaki o parçalanmış kolye şekli çıktı.

carlone81

Kullanıcı

ayrıca söylemeyi unuttum dediğin istikamette dikkat çeken bir tepe yok.

carlone81

Kullanıcı

merhaba karolone81 bu yerde bir anik metfanin mezar var.
1- bir kirmiziylan cizik -zemin alti mezre odasi
2-anik bir metfanin mezar simgesi bu gunes
3 -ortada bir kusak bu da anik bir metfanin mezar simgesi ve mezar temsil ediyor
4- carpi isareti tam bitkinci noktadasin
5- asaya doru istikamet kanal demeki mezari bu tasin altinda .
usta ne oluyor ki mezarin bu tasin altinda kaliyor ..
,,,kacak kazidan uzak ,,hadi iyiy aksamlar usta.

yorum için eyvallah ersan usta. bu taşın altında yani di mi mezarımız özetle

ersan

Admin

slm karlone81 bunlar benim dusuncelerime guree yaziyorum ama ustalarim ne decek bilmiyorum .
necinse ,,x,,isaretin bitkinci noktayi veriyor .
birde ,,v,,isaretin asauya doru istikameti burda bir mahzen yada bir odan var diyor .
bunlar ana isaretler benim dusuncelerime gure.
;)hadi kal salicaklan;)

firtina2121

Kullanıcı

bazı inançlara göre nazardan ve büyüden korumak için ev ve bahçelere delikli taş ve nal asarlar buda onlardan biridir. zamanında topraga karışmış.tel işi yenı zaman işi
eskılerde tel işi yoktu

nişancı

Kullanıcı

slm sitedeki bütün arkadaşlara tel ölçü olabilir diye düşünüyorum ve bu tel bakırmı demir telmi takriben kaç santim gelir kolay gelsin

carlone81

Kullanıcı

slm sitedeki bütün arkadaşlara tel ölçü olabilir diye düşünüyorum ve bu tel bakırmı demir telmi takriben kaç santim gelir kolay gelsin

ustat Tele en başta hiç dikkat etmedim, ama hatırladığım en fazla 20-25 cm uzunluğunda ve demirdi.

carlone81

Kullanıcı

evet duşununce mantıklı geliyor ustad