Dere yatagına işlenen taş | Define işaretleri ve anlamları

Dere yatagına işlenen taş

ahmtdvrk

Kullanıcı
Kuzey batı yönunde akan derenın içine düşenmiş bu taşların esrarı sırrı nedir?

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: Dere yatagına işlenen taş

hoşgeldin , daha cok resim eklemelisin. dere yatağını görelim, yakınında değirmen, şelale varmı, adacık yapan yatak, 2-3 derenin birleşimi yada ayrılışı varmı duyalım

ahmtdvrk

Kullanıcı

20-30 metre aşağısında yukardan gelen bır dere ile birleşiyor. iki derenin kesistiği yerin kezey batı yönününe 15-20 mtree mesafede sahte değirmen yeri var. bu değirmen yerine yukarıdan akan 2. dereye yaklasık 15 metre mesafe ile dere boyunca paralel olucak şekilde kuru bir su kanalı var ancak bu kanldan yaz kış su akmıyor. kazılarak yapıldığı bariz belli.. yine bu işaretin bulunduğu bölgeden yukarıya doğru 200 metre cıktığımızda bir kuru su kanalı yine var buda tepenın zirve noktasına 20 metre kala falan bitiyor.. detylı resim bölgeye tekrar gittiğimde çeker yüklerim.. yardınız için teşekkr ederim şimdiden

KANAS_USTA

Admin

değerli arkadaşım aramıza hoş geldiniz zenginlik kattınız,
herşeyden önce belirtmeliyimki çevreyi ifade tarzınız anlatımınız çok hoşuma gitti
senden ricam aynı tarz anlatımla bu konuyu çevre emareleri açısından zenginleştir
bir çıkış noktası ver gerisine karışma inşallah.
çıkış noktası olarak resimde görülen yer incildeki yeri itibariyle manalı ancak işimizi garantiye alalım.
şu durumda yetersiz görüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ahmtdvrk

Kullanıcı

Bölge ormanlık alanda bulunmaktadır. daha öncesinden 2 inci drenin tepe noktasında eski köy yerleşim varmıştı bu herkez bilmekte ve hala kalıntıları bulunmaktadır. 2 inci dereye paralel olan kuru kanalın doğusuna doğru yukarıya çıkıldığında bir ev temelii gibi bir alan var ancak sağı solu zamanında çok kurcalanmış aranana ulaşılmamış sanırım. kuru kanal aşağıya doğru inerken sahte değirmen var dediğim yere geliyor bu değirmene gelmeden 20 metre mesafede bassettiğim temelin kuzeyimde bir kaynak mevcut bu kaynaktan yaz kış su çıkıyor sahte değirmene 5-10 metre kala kuru kanala birleşip değirmen yerine su akıyor daha snra bu dereye birleşiyor.. Bölge hakkında başka bilmek istediklerinz varsa bildiğim kadaryla aydınlatırm sizleri.. bizim merk etttiğimiz bu bölgede bu şekilde 10 larca dere yatağına işlenmiş işaret var bunlar ne anlamı gelıyor bu kuru kanallar bariz zamanla kavma kürekle yapılmış ne ifade ediyor ?

KANAS_USTA

Admin

değerli üyemiz
sitemiz kuralları gereği emek verilmemiş konuya yorum yazmak yasak,
çünkü yoruma muhtaç olan konu sahibi konusuna hiç bir emek vermemişken karşı taraf neden kafa patlatsın değilmi! biz bunu çok gördük, konular iki aydınlatıcı kelime dahi etmeden açılıyor hiç açılmasın dahi iyi.
fakat sizin anlatımınız ve kavrayışınız çok hoşuma gittiği için size yardımcı olacağım inşallah.... tabii bundan sonraki konularda daha bir itina göstermeniz şartı ile...

Su kanalı: rampa yukarı çıkmanı ifade eder akabinde tepeye götürür. kanalın batı başını araştır.
Ev yeri: kardeş buradaki en önemli yer ev yeri bunu aklından cıkarma. Evin siyah zeminli tabanından odaya geçiş var. Ev iki odalı ilki mezar ikincisi mal odası. harçsız taş dizili örme duvarın ortasında muhtemeln iki renkli mermer örtü taşı veya siyah bir taş var altında ilk oda ve bu odanın kuzey tarafında tek noktalı duvar aksi halde odanın batı yönündeki duvar geçit duvarıdır batı duvarında geçiti bulur ise para boş odanın tavanında olacaktır. evin doğu duvarının güney köşesindeki taşın dibinide es geçme. evin güney duvarının batı ucunda bir açıklık yakalar isen üç adım karşısını, ev temelinin batı duvarının güney alt köşesi dibini, ev temelinin güney duvarının batı alt köşesi dibini es geçme. Sana bütün teknikleri yazıyorum ki eli boş dönmeyesin.
Tepe: kuyunun batısına, dedenin hemen kuzeyine, kilisenin gerisine düşer.
Dere: mutemelen tepenin kuzey doğusundan gelip kuzey batıya akan bu mevcut derenin, öteki tarafı asıl mal yeridir.
Dere içindeki taş: dere ortasındaki suyu bölen tombul küp şeklinde bir tarafından çok bir tarafından az su akan taşın içinde malzeme var.
Kaynak: patika yoldan kağnı yoluna inerken sağ taraftaki kaynak olup kaynağın kuzeydoğusundaki yamaç önemlidir
Çeşme: kilisenin kuzeyindeki kaldırım yoldaki çeşmenin iki adım kuzey arkasında, eğerki çeşme kilisenin kuzeybatısındaki yol kenarında bulunan çeşme ise altında . pınarın doğu duvarının güney köşesine bitişik kaya var ise dibini es geçme.
Çeşme başında dikili çınar ağacı var ise; çeşmenin doğusundaki ağacın içinde,
Çeşme başında dikili incir ağacı var ise ; çeşmenin güneyindeki mağarada
Çeşme başında dikili ahlat ağacı var ise; çeşmenin kuzeyindeki yaşlı ağacın altında
Çeşmemiz düzde ise; çeşmenin doğu yamacındaki çatal taşın altında
Çeşme çift havuzlu kayaya oyma çeşme ise; en büyük havuzunun altında
İşaretli taş: bu taş derenin doğusunda kalır, ön cephesi doğuya bakan işaret bu taştadır. işaret sapı olan bir işaret ise sap ölçüsünde (muhtemelen bu işaret üç asma yaprağı) yan yana duran üç mağara olacak yakınındadır unutmayasın. Bu mağara patika yoldan dağ yoluna inerken solda kalan mağara olup kayanın mağaraya bakan cephesindeki çıkıntılı kısmın sağ yan tarafında acep ne var tıkla. Bu dikili taştan birbirinden uzak olmak üzere iki adet var. Diğeride tarlaya yakın.
Kuyu: köprü varsa yakınındadır. para kuyuya sekiz adım mesafede köprü yoksa ziyaret vardır ve ziyaretin yanındaki kuyunun yirmi dört adım batısında mebla var.
Köprü: iki ihtimallidir birincisi doğu batı doğrultusunda beşinci kemer ayağının doğu yüzünde, ikincisi köprünün kuzey ucunda dikili sütunun dibinde .
Tarla: kiliseye giriş kapısının karşısındaki tarla olup tarlanın güney yamaca doğru düşüşe geçtiği köşede dikili taştan tarla içine doğru yedinci adımda ağacın altında(incir yahut başka bir ağaç olabilir). Ayrıca ağacın kökünden dikili taşa doğru altıncı adımda da mebla var. Tarlamız şayet üçgen ise tam ortasına bakılacak unutmayasın ! bu tarla işi inşallah banko.
Diyelimki yukarıdaki tarife uygun tarlamız olmasın o vakıt: 1.evin güneyinde bulunan tepenin altındaki üçgen tarlanın ortasında
2. dağın batısındaki tepenin altında bulunan üçgen tarlanın ortasında
3.ardıç ağacının kuzeyindeki tepenin altında bulunan üçgen tarlanın ortasında mebla olur.
Mezarlık: kıyısında erik ağacı olan mezarlık, mezarlığın içinde batı tarafta yahut mezarlığın içinde güneydoğu tarafta birinci mezarın hemen altında, mezarlıkta türbe varsa türbenin batısında türbeden on bir adım uzakta mezar baş taşı içinde mebla var.
Türbe: anayola çıkarken sağ taraftaki türbe, varsa türbenin yanındaki çınar ağacının altı yahut yirmi iki adım batısı,, varsa türbenin yanında bulunan ceviz ağacının yirmi dört adım kuzeyi,
Ağaç: patika yoldan dağ yoluna çıkarken sağ taraftaki ağaç önemli.
KARIŞIK NOTLAR: çevrede olası karşılaşabileceğin işaretler bir kaçı ve varyansları
Yavrulu domuz; yavru adedince domuzun baktığı istikamette doğuya
yavru adedince domuzun gittiği yönde batıya
domuzun bulunduğu kayanın yedi adım doğusunda
erkek cinsel organının bulunduğu kayanın altı
kaplumbağanın bulunduğu kayanın üç adım kuzeyinde
güneşin bulunduğu taşın altında
sarmal iki yılanın altı

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

mezarlıkta türbe varsa türbenin batısında türbeden on bir adım uzakta mezar baş taşı içinde mebla var.
Türbe: anayola çıkarken sağ taraftaki türbe, varsa türbenin yanındaki çınar ağacının altı yahut yirmi iki adım batısı,, varsa türbenin yanında bulunan ceviz ağacının yirmi dört adım kuzeyi,
Kanas ustam
Adımları genelde tek rakam üzerine
Bilirdik
Burda çift rakam var
Mahsuru yoksa anlatabilirmisiniz;)
Bence önemli bir bilgi
Konuyu böldüğüm için
Konu sahibi arkadaştan özür dilerim

KANAS_USTA

Admin

Farketmiyor kardeşim örnekleri çok,
Eniştem olsada anlatsa çeşmenin 22 adım güneyinden alındı ama geç kalındı
Demledikleri çayın ateşi hala sıcaktı ;)

ahmtdvrk

Kullanıcı

Ustam anlattıklarınıza göre bölgede bir gezinti yaptım ama istediğimiz sonuçları alabilmek için yetkili kurumlardan izinler alınıcak ve aramalar o zaman başlayacak. benim merak ettiğim şey bu dere yatağına işlenen taşlar anlattıklarınızı mi ifade etmekte ?

Benim temel olarak ifade edip sizin ev yeri olarak bassettiğiniz yerde daha önceden bir kazı yapılmış (bu kazıyı biz yapmadık) bu alana ben baktığımda harçsız bir duvar evet gördüm ancak duvar 50 cm genişliğinde yaklaşıkta 1 metre yukseklıgındedir. belli bir kotta dağın içerisine doğru devam etmekte.. ayrıca bu çalışma alanının ordan geriye dönerken alandan atılan topraklar içerisinde bir kaç küp malezemesine benzer parçalar buldum. acaba emanet anlınmış olabilir mi? veya hut bu harçsız duvar cevresndemi nasıl bir çalışma yapılmalıdır?

KANAS_USTA

Admin

Kardeş yazılanları ıyı okumamıssın
Ev temelınn tabanında olacak bu ıkı oda hattta dahada ılerıye gıdeek olursak bu ıkı oda katlı bile olabılır sen ılkını yakala diğeri kendılıgınden gelır ordaki kup kırıkları yazımda belırttıgım mujde yerlerınden alınmıs emanetlere aıt olabılır.

Buradaki çıkış noktası tek ve asıl olarak ordaki su kanalıdır onlar olmasa tek harf yazamazdım. tabii ikinci bir unsurda illaki vardır ama siz bahsetmemişsiniz.
Resimde gorulen dere içindeki yerin altında ben eminimki lahit var ancak sizi ugrastırır.

Yer ermeni bölgesi kilise gömüsü.