Dere yatagına işlenen taş | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Dere yatagına işlenen taş

ahmtdvrk

Kullanıcı
Cevap: Dere yatagına işlenen taş

ustam şimdi bölgeyi kuş bakışı sana kroki çizerek anlatmak istedim. bölgeyi çok iyi biliyorum krokide tek yanılma payı dere yataklarının yaptığı dönüşlerdir. öncelikle bölge hakkında sizlere bilgi vermek istyrm bu bölgenin tarihi çok eski istanbulda bulunan bir bölge burası bizans dönemin önce dahi burada yerleşim varmış hatta köyde osmanlı dönemine ait bir camii varmış zamnla yenisi yapılmak suretyle cahil halk tarfından bu camii yıkılmış. bahsi geçen bu dere boyunca bir çok işaret mevcut ayak izi, v işareti, domuz ayak izi, haç işaretleri, eşşek, at başlı değirmen vs. bunlar suan aklıma gelenler.. ayrıca bölgede bir çok eserde çıkartılmış örneğin yukarıda bahsi geçen kilisenin parası alınmış. çıkartanlarla ben şahsım olarak konuştum.. şehitliğin parası alındı hatta ruhsatlı kazı ile çıkartıkları söyleniyor. dere boyunu aşağıya doğru takip ettiğimizde yaklasık 7-8 km aşağıda şelale var bu şelaleden bir takım eserler çıkartılmış.. kısaca bölge zengin bir yer.. yine bölgede eski yerleşim yerine 4-5 km mesafede bir kilisede mevcut..
gelelim benim elimde bulunan yere bu bölgeyi avlanırkn bulduk taşların nizami bir şekilde dizildğimi gördüğümde ertesi gün kazma küreği alarak ne olduğu anlamak için etrfnı açtım açtıktan sonrada fotoğrfladım. bir anlam veremedm tabiki.. daha sonra hem bölgeyi daha detaylı hemde bu işlenen taşların ne ifade etmek istediğini arştrmak istedim. ruhsat alarak bu bölgede çalışma yapacağız ancak gerekli bilgileri temin edip ruhsat alıp zamn öldürdüğümüze değsin istyrz..

KANAS_USTA

Admin

Ah be kardeşim yazılanları uygulamaya tatbik etsen çok iyi olacak gerçi nasip işi düz yollar o vakit yokuş olur ınsana kal saglıcakla daha ne dıyım ;)

savaş

Kullanıcı

ev yeri dediğin kilisenin şapeli . mezarlar ve tümülüs ve ceşmeler burada . o taşlar sana köprüyü verir. acı suyu bulacan.

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

öncelikle kanas ustanın yardımlarını dikkate almalısın. sana çok güzel bildirmiş. bu yazdıklarını oraya giderek kontrol et varsa var deki devamı gelsin. sonuca gidin. yoksa da sisteminin farklı bir varyasyonu olabilir. sen ona yardım edersen oda sana yardımcı olacaktır.

gelelim benim önceden sorduklarımın devamındaki yorumuma. evet. haklısın sistemli gömülerin olduğu çok güzel bir alandasın. eski rum yada ermeni bölgesindesin. kanas ustanın dediği gibi eşkiya ve ağırlıklı olarakta kilise işi karışmış bir sistemdesin. bir gömüler ve buluntular cennetindesin. bu bölge takribi 150-200 yıl kadar önce gayrimüslimlerden boşaltılmış, sonrasında ise müslüman yerleşimi olmuş olmalı. çakma şehit mezarı bunu destekler. türbelerin devamı olmalı o şehit mezarı tek değildir. başka türbeler olmalı. çevrede yığmalar olmalı. değirmenden bahsettin. değirmen tek değil 1 den fazla olmalı. burada dev bir yığma veya tümülüs olması muhtemeldir. bu yoksa görkemli bir kaya mezarı da olabilme ihtimali vardır. çevrede nişane ağaçlar olmalı. ormanlık bölge olabilir. ormanı kastetmiyorum çok eski ve civarda ender rastlanan ağaçlar olmalı. çoğunlukla 3 yaparlar. bazende 4 yaparlar bazende 7 yaparlar. bunlar sistemli dizilmiş ağaçlardır. içlerinde büyük eski çivi çakılı olanları vardır. buradaki çeşmeler tarihi çeşmeler doludur. bu çeşmelerden sağlam olanlar yokmu? çeşme yakınlarındaki ağaçlar ve çeşmeler bunlar güzeldir vede diğerlerinden kolaydır. değirmenler sağlam olanlarına bak. değirmenin 1 tane para yeri olmaz. define için yapılmış değirmenin en az 5-6 yerinde para olur. kilise için resmi izinli kazı olmaz. kilise gayrı resmi açılabilir. o şehit mezarına kiliseye falan izin muhabbeti samimi değil. izin alamazsınız.

kilisenin 1 yerde parası olmaz. senin bu kilisede para bulan arkadaşların kaç yerini açmış kilisenin? neresini bulmuşlar. neresinden almışlar? mahzenini mi papaz mezarını mı fincanlığını mı? kilisenin üçgen bahçesindekini mi? kilisenin kuyusundakini mi? kilisein üçgen çayırının köşesinde duran ağacın malını mı? kiliseye 50 metre uzaktaki papazın evi ne durumda? kilisieden papazın eve giden yer altı dehlizi ne durumda? kuyudaki dehliz ne durumda? kilisenin 150 200 mt ilerisindeki o civarda görülmeyen ağaçlar eski yaşlı ağaçlar ne durumda? bunları da yazıver kardeşim. senin dere yatağındaki işlenmiş taş belki bir şey ifade eder ama devamını da göz adrı etme. senden ilk isteğim kanas ustanın yorumlarına cevap vermen olacak. sitemiz kuralı gereği konusuna yapılan yoprumlarla ilgilenmeyenlerin konuları silinebilir. saygılar.

KAFKASKARTALI

Kullanıcı

Esselamualeyküm kanas usta abicim. Ben aranıza yeni katılmış defineye yeni merak salmış bi kardeşinizim. Sizin yorumlarınız beni acayip derecede etkiledi ve bi o kadarda bu işe bağladı. Rica etsem seninle tanışma imkanım olabilirmi. Numaram ""İletişim Bilgisi Vermek Yasak"" #######$ çağrı at yeter abi yada ara . Beni kırmazsan sevinirim. O engin bilgilerinden isitfade etmek isterim.

Fatihgfb123

Kullanıcı
Merhaba arkadaslar burda yeniyim 10 yildir ugrastigimiz bir yer var kursun ve komur cikiyor komuru yol olarak biliyoruz kursunu bitirdik komurde bitti kirmizi toprak cikmaya basladi tabana dogru onuda bitirdik sonra pek fazla kup parcasi cikmaya basladi tabanda ve atma yumrugum kadar taslar 1 metre tabanda buyuk bir tasa rast geldik sizce devam etmelimiyiz lutfen cevap