dev bir derin oyma bir insan . | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

dev bir derin oyma bir insan .

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Cevap: dev bir derin oyma bir insan .

selamün aleyküm ersan ustam.senin konun olurda ben vaktim olunca bakmazmıyım güzel kardeşim.
ama sen her şeyi bir bir yazmış,bize yorumlayacak pek bir şey bırakmamışsın. bir kaç ilave yapacak olursak;
bazı arkadaşlarımız bu kadar geniş bir alanın altına nasıl bu kadar oda yapılabilir diye düşünebilir. bu medeniyetin,sıralı ve bir birine bağlı ,burdan daha uzun bir alanı mahzenler olarak kullandığını gördüm. tesbit ederken dikkat ettinmi bilmiyorum.burda birden fazla girişle bir birine yakın ama ayrı bölümler halinde işlendiği kanaatindeyim.
birinci fotodaki oymalar ile ,diğer bölümdekilerin girişleri ayrı ayrı değilmi. resminin göründüğü yerde,sağında dikine inen kanalımsı yer ile sol kısımda zemine yakın oymanın giriş karşılığı ikili oymanadan ayrı olmalı.
boşluk aldığın yerin üzerinden gerek yatay gerek dikey olarak dikkatlice geçerek,kısada olsa boşluk olmayan veya odaları ayıran bir duvar almadınmı. yoksa üzerlerinden hızlımı geçtin.
sevgili ersan,hititler veya yakın dönemi diye düşünüyorum.bunlar genelde aranılanı vermeyen türden,depo vs.gibiamaçlı kullanılmış. bulgular üzerinde ,insan vb. bir figür olursa amenna.öncelikle, taşın üzerinde horasan testi yaptığın ve kasa olarak düşündüğün yerler, hem zamanını fazla almaz ,hemde bak ne verecek.ilk tavsiyem budur.
sağlıcakla sevgiyle kal kardeşim.

MaRCuSS

Yasaklı
Yasaklı

Selamlar ersan usta,gorebıldıgım net olan sag tarafta kalan yuz ve oyma,oymanın altında kanal seklınde traslama var,kasanın yerını bulmuşsun,2.odanın gırısıde tamam,gerıyede pek bırsey kalmıyor sanırım,hayırlı olsun rastgelsın..

ersan

Admin

merhaba kizceli ustam burada 3 tane giiris yerio noktaladim bundan baska ama bu giris yeri ta cok buyuk bensade bukadar actim bunu da eleveren senin dedin gibi bu kanal
bu yunu butevi horasan bu ustam yukardan 7 yerden buldum cubuklarlan ayri bir oda alamadim benda en bastan mara sanetim ama dikatlen inceledimi beli olduki mahzen oldu ama bilmezdim depo gibi kulanildi .

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı

ersan usta merak ettim horosan testi yaptım derken hangi testi uyguluyosun birde ikizceli ustamın söylediğine aynen katılıyorum benimde cahilane aklımdan geçenler bu idi

ersan

Admin

merhaba zebun usta saten baktimi horasan gusteriyor kendini ta dikatli baktimi .
ben tuz ruhu puskurtuyorum supe tuti horasanli yere ta emin olem deye.

ikizceli

Vip Üye

sevgili ersan,senin vasıfların,özlediğimiz,bir Anadolu gencinin bütün insani değerlerini taşıyor.seni öz kardeşimiz kadar seviyoruz.
boşluk konusunda sana bir iki detay daha yazarak, küçükte olsa tesbitte bir noksanlığın olsun istemiyorum. ama , var anlamında söylemiyorum,sadece bir acaba şüphesine istinaden. ilk zamanlarda bende yaşamıştım.
1. olarak,gümüş değilde ya bakır yada krom olanları tercih et.en ideali uzayıp kısalan anten tipi. bunlar boşlukta ,iyi bir kullanıcıda ,en küçük ayrıntıyı bile kaçırmayacaktır.gümüşleride maden tesbitinde uygularsın.
2.ilk zamanlar boşluğu boydan boya geçer ve bir oda olarak alırdım. sonradan bir kayıtlı yerin tesbitinde iki oda olduğunu,üzerinden ağır ağır geçerek 40 cm duvarla ayrıldığını gördüm. duvarın fazla kalın olmayışı,canlı yüründüğünde ,çubuklar tepki veremeden geçilebildiğini ve kaçırdığımı anladım.çok önemli bir ayrıntı.
3.bir boşluk alınan alanın mutlaka,önlü arkalı ve sağlı sollu,üzerinden çok dikkatli geçmek,alttaki yapılanları net olarak almayı verecektir,ve zaruridir.
.4. bu işlemden sonrada ,boşluk alınan alanın dışından geçmek gerekiyor. gerek oda
larda gerek mezarlarda,içten dışa doğru gizli bölmeler yapılır. bunlar doğu ve batı yönler ve oda bitim noktalarında olur. bunuda asla unutmayalım ve her oda ve mezarlarda olabileceği ihtimaliyle kontrol edelim. elbette bazılarında yoktur.
birde son olarak,aldığımız noktalarda ayrı ayrı derinlik alarak,alttaki yapıyı canlı görür bir konum sağlayacağından, ben sana ve okuyan bütün üyelerimize tavsiye ediyor,gözlerinden öpüyorum.
not:bir yer tesbitine gittiğin zaman ,bu güne kadar bütün birikimlerini kenara bırak ve dediğim şekilde ilk defa tesbit yapıyor gibi dene . sonrada izlenimlerini paylaş. hiç bir şey kaybetmezsin. girişlerini zaten alıyorsun diye değinmedim.

ikizceli

Vip Üye

merhaba zebun usta saten baktimi horasan gusteriyor kendini ta dikatli baktimi .
ben tuz ruhu puskurtuyorum supe tuti horasanli yere ta emin olem deye.

kireç çözücü kullan ersan ustam,birde lütfen öyle deneyiniz.