deyirmen tasi

impossibleman

Kullanıcı
Cevap: deyirmen tasi

Sevgili ustam. Bu işaretle ilgili almış olduğum yorum ve notları sırasıyla beraber araştıralım istersen.
1. not: İşaretimiz genelde denize veya yöreye hakim oyması kolay kayalarda olur inanılmıyacak kadar büyüktür. İşaretin olduğu kayanın yapısı çatlak olmamalıdır. Çatlak olan kayalarda mezara su sızacağı için tercih edilmez. Oda tarzı mezarlar için kullanılır her mezarda 2 yahut 3 ceset olabilir. Kapı girişi orjinal kayadan kesilen bir taşla kapatılır ve doğasına uydurulur. Bazı durumlarda girişin olduğu kısım topraklada doldurulabilir. Oymanın açık olan kısmı genelde batıya bakar ve önünde bir kanal mezar girişine doğru gider. Kanal takip edilip kanal bitiminden giriş aranmalıdır.

Şimdi bu notlara göre resimleri incelersek aşağıdaki sonuçlar doğrumudur acaba önce ona bakalım.

ersan

Admin

merhaba impossibleman usta bu 1-2-3 resim isaretledin yerler ucude batiya bakiyor ve derenin karsisinda az bir tepede kaya mezarlar var bu birinci ve 4cu isaretylerin etrafinda bosluk almadim cubuklarlan biliyorum ustam yarim ay isaretin yanda tek mezar oldunu birde cok zor acilan bir mezar buralrda onlardan cok var sirali hepsi cok buyuk ploca taslarlan kapali buyuk kapak taslarlan .
bu ikinci tas resimdeki bikere 1mt kadar buyuk var .
ustam bunlar sade burasinin mezarlarini simgeliyor acan deyirmen tasi deyiler.

ustam tam cizdiyim gibi kaliyor bu yer.
1,2,3ve 5 yazdim yerlerde bu taslar .
karsida mezar yazdi dyerde kaya mezarli .
yesilen cizdiyim bu cuzi basetim eski yol yukariya roma yasam yerine cikiyor.
,,roma ,,yazdim yer de eski roma yasam yeri.
6 yazdim yerde sana basetim mahzen tam orada kaliyor .
bu harita bu fotografzis isaretler sitedeki yerin tam yani ,,nal isaretin nin yani guneyi.,,

Son düzenleme:

impossibleman

Kullanıcı

notlar 2 : hilal oymalarin baktigi tepe mezarlik,güney e bakan tarafina dogru iniyor mezarlar.yeni acilan yok,
ama taslar yüzeyden belli oluyor.bu tepenin güneyinde müzenin 2 adet papaz mezari var dedigi,tümülüs e
benzeyen ama çok ugrasılmasına rağmen bir sonuç alınamayan yer var.

Ayrıca ustam hatırladıkça yazıyorum. Bu işaretten aşağı dereye doğru inerken fakir mezarlarıda vardı. Karşı tepedeki mezarlar yine biraz daha zengindir. Dikkkat edilirse nottaki gibi karşı tepe hafif güneye doğru meyilli. Yani karşıdan güneye doğru gidersen yığma tepelere denk gelebilirsin. Benim tahminim bu yığmalar yine derenin omega yaptığı yerde olacak ama notlarımda henüz rastlayamadım.

ersan

Admin

merhaba impossibleman usta saten bu senin anlatin yerlere hepsine not tutuyorum o tarafa yolum duserse cubuklarlan bir yoklayacam ama cok filizlik icin gezemiyorum bu mezarli.

impossibleman

Kullanıcı

Sarıyla çizdiğim yerin üstünde bulacağın 2. işarette bu çizilmiş tepede bulacağın para mezarının yerini bulmanda yardımcı olablir ersan ustam. Bu 2. işaret bir oyuk, kanal yada kabartma olabilir.
Yine bu işarete denk gelen bir arkadaş burada işaretin dibinde 3 basamaklı merdiven olduğunu ve merdivenin bitiminde hediyesinin bırakıldığına şahit olmuş.
Başka bir arkadaşda bu işaretin olduğu yerde 13 adet farklı işarete denk geldiğini ve akan çift şelalenin burada önemli olduğundan bahsetmiş.

impossibleman

Kullanıcı

Başka bir açıdan bu işaretlerin ölü gömme geleneklerinde kullanılan ayin halkası olabileceğinide düşünüyorum ama ben kendi bölgemde şu an yazdıklarıma daha denk gelmedim. Bilgi amaçlı yinede yazayım ersan ustam bunlarıda kontrol edersin gttiğinde.
İşarete yakın 2 adet çok derin kuyu olacak. Kuyuların arası 2 metre ancadır. Biri boşdur kuyuların diğerinde ise hediyelikler bulunur. İşarete yada ona yakın açık mağara varsa onun yakınında olacak bu kuyular. Açık mağara var ise mağaranın içinde kabartma bir yer olacak duvarda. Eğer bu kabartmayıda bulursanız üzerine biraz su dökün ve abdestsiz gitmeyin. Dua etmeyide eksik etmeyin bu tarz dini bölgelerde. olabilirliği düşük gibi görünüyor ama bolca mezarların olduğu yerlerde mutlaka dini literatürler ve tılsım mutlaka olur. Saygılarımla.

ersan

Admin

cok tesekurler impossibleman usta bu deyerli bilgiler icin satende nerelere baksan mezarlik ..bu yerin adida ,,,,cinler kula,,ustam ama bu tepeleri bir yoklayacam bilesin bakalim biyerden bisey ucurabilece mi.

impossibleman

Kullanıcı

Ersan ustam bu yönü arkadaşım söyledi. uçurum gibi yüksek yer veya kayalık varmı bu yönde.

impossibleman

Kullanıcı

Yüksek, uçurum gibimi. Öyle bir yer ise bir dahaki sefere resimlerinide çek ustam. Mahseniin orada olacak sanırım. Büyük mahsen olacak o yönde. Arkadaşın dediği bu. Nedeni ise bu yuvarlak aslında yarım bırakılmış. Bilerek böyle yapılmış. Aslında Bu Bildiğimiz D oyması. Bu şekilde ölçümlerini yaparsanız sonuca gideriz sanırım. D nin açık ağzı yönünde gidilecek. Ustalarım daha iyi bilirler İnşaAllah yazarlar. Bu konuda Sanırım Anatis ustanın 30 odalı bir yer ile ilgili bir konusu vardı. Sizde yorum atmıştınız. Çalkaya üstadımında bilgisi var. Biraz oraya benzettim. Tam değirmen taşı ile başlar yarım değirmen taşı ile biter demişti çalkaya üstad. Bu yarım değirmen taşının yakınından bir taş çekilmiş ve havalandırma deliği açılmış diye yazmıştı Anatis Usta. Diğer yazdıklarımda aynen devam. Oraları zaten not almıştınız. Saygılarımla.