Dinden Çıkan Alimler | Define işaretleri ve anlamları

Dinden Çıkan Alimler

beytanya

Kullanıcı
Mezheb imamı, muhaddis, mübarek, sevimli, muhterem zât Ahmed İbn-i Hanbel Hazretleri ve İmam Müslim ve Buhârî Hazretleri tarafından kaydedilmiş bir hadis-i şerif. Ebû Said RA Hazretleri'nden rivayet olunmuş. Buyuruyor ki Peygamber SAS Efendimiz:
re141h7.gif

RE. 141/7 (İnnehû yahrucu min dı'dıi hâzâ kavmün yetlûne kitâballàhi ratben lâ yücâvizü hanâcirahüm yemrukùne mined-dîni kemâ yemrukus-sehmü miner-remiyyeh, lein edrektühüm leaktülennehüm katle semûd)
Kaynakları İmam Buhàrî, Müslim, Ahmed ibn-i Hanbel olmasaydı okumayacaktım. Yâni zayıf bir hadis okuyup da, münakaşa mevzuu açmak istemediğim için okumayacaktım ama, kaynakları kesin. Efendimiz buyuruyor ki:
(İnnehû yahrucu min dı'dıi hâzâ) "Bunun arkasından, bu kaynaktan bir takım insanlar türeyecek, tipler türeyecek ki; (yetlûne kitâballàh) Allah'ın kitabını, yâni Kur'an-ı Kerim'i okuyacaklar. (Ratben) Böyle tatlı tatlı, ter ü taze Allah'ın kitabını okuyacaklar. (Lâ yücâvîzü hânâcirahüm) Ama, Kur'an-ı Kerim gırtlaklarından öteye geçmeden, yâni kalplerine inmeden, kalplerini nurlandırmadan, imanlarını sağlamlaştırmadan okuyacaklar."
Gırtlaklarına kadar iniyor, sadece ses tellerinde... Ses nerde teşekkül ediyor?.. Akciğerden hava geliyor, gırtlaktaki ses tellerini çırpındırıyor, kıpırdatıyor. Ondan sonra boğazdaki, dildeki, dişlerdeki bir takım etkilerden harfler, kelimeler oluşuyor, sesler çıkıyor. Konuşma oluyor, şarkı oluyor, Kur'an-ı Kerim tilâveti oluyor... Ağızdan çıkan şeyler, ama aşağıdan değil. Yâni Allah'ın kitabını ter ü taze, sevimli, çok hoş okuyorlar ama, gırtlaklarından öteye gitmiyor.
(Yemrukùne mined-dîn) "Dinden çıkar bu adamlar... Kur'an okudukları halde, dinden çıkarlar. (Kemâ yemrukus-sehmü miner-remiyyeh) Okun gerilmiş olan yaydan fırt diye çıkıp gittiği gibi, dinden cıvvv diye çıkıp giderler."
Demek ki Kur'an-ı Kerim kalplerine inmediği, gönüllerine tesir etmediğinden; okuduğu Kur'an güzel ama, hareketleri yamuk, zihniyetleri yamuk, kalpleri kara, taşlaşmış, yaptıkları iş ters olduğundan böyle oluyor.
(Lein edrektühüm) "Ah, onları bir yakalasaydım, ulaşsaydım bir onlara..." diyor Peygamber Efendimiz, (leaktülennehüm) "Onları öldürürdüm muhakkak, (katle semûd) Semûd'u öldürür gibi..." Hani Sâlih AS'ın kavmi Semud kavmi helâk edilmişti. Semûd'u öldürür gibi onları öldürürdüm!" diyor.
Bu ne demek?.. Kur'an-ı Kerim'i kullanarak, dini kullanarak, dine aykırı işler yapanların, Rasûlüllah tarafından buğz edilen, ne kadar sevimsiz, kötü, günahkâr insan olduklarını gösteren bir delil bu. Onların yaptıkları çok kötü demek oluyor. Yâni Kur'an okuyorlar ama, yaptıkları iş dinin temeline dinamit koymak... Yaptıkları iş dinin, Kuran'ın özüne aykırı...
Bunun niçin söylüyorum?.. Bunu söyleyişimin sebebi şu: Bir insan bir lâfı söyler. Hırsız da, yankesici de, dolandırıcı da bazen karşısındakini dolandırmak için, aldatmak için düzgün söz söyler. Ama yaptığı iş, hırsızlık, dolandırıcılık, sömürme vs... Müslümanlar böylelerine kanmasınlar diye; unvanlara, isimlere, gönle kadar inmeyen dildeki sahte sözlere müslümanlar aldanmasınlar diye söylüyorum.
--Pekiyi nasıl anlaşılır bu insanlar? Yâni, Kur'an da okuyorlar...
Özü sözüne uymaz. Kur'an okurlar, hareketleri Kur'an-ı Kerime uymaz, sünnet-i seniyyeye uymaz. Kur'an-ı Kerim'in ölçeği çok umûmî olduğu için, orda teferruat görünmediğinden, asıl sünnete bakmak lâzım! Sünnet-i seniyyeye uygun yaşıyor mu? Yaşıyorsa orda teferruat görünüyor. O zaman onun iyi insan olduğu anlaşılır.
Sünnete aykırı yaşıyor... "Niye aykırı yaşıyorsun, senin hiç gâvurdan, gayr-i müslimden bir farkın yok. Yaşam tarzın, yemen, içmen, kazanmak, oturman, kalmak, konuşman, hareketin, niyetin hep kötü senin... Hiç farkın yok ötekilerden. Senin müslümanlığın nerenden belli? Hiçbir şeyin müslümanlığa uymuyor. Yaptığın işler de müslümanlığa zarar veriyor. Sen kendi kalene gol atıyorsun. Kendi arkadaşlarını arkadan hançerliyorsun. İslâm'a zarar veriyorsun..."
Yâni böyle insanları nerden anlayacağız? Hakikati bilirsek, Kur'an'ı bilirsek... "Sen Kur'an diyorsun ama Kur'an'a uymuyorsun..." diye o mi'yarla ölçüp anlayacağız. Hani kuyumcuya bir parça geliyor, altınlı bir mücevher parçası. Onu mihenk taşına vuruyor. Kaç ayar altın olduğunu anlıyor: "Ha, bu sahte..." diyor. Veyahut, "Bunun ayarı düşük" diyor. "Bu iyi bir şey değil. Ben şu kadar para veririm!" veya "Böylelerini almıyorum!" diyor. Sahte olduğu zaman, katışık olduğu zaman almıyor.
Biz de hangi mi'yara vuracağız?.. Kur'an-ı Kerim, hadis-i şerif ve şeriat-ı garrâ mi'yarına vuracağız.
--E hocam, Yirminci Yüzyıl'da Ahmed İbn-i Habel'in ahkâmıyla amel edilir mi?..
Edilir tabii... Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şerife uyan şeyler söylüyor. Kendi başına, Kur'an'ın serbest bıraktığı bir şeyi yasaklayıp, kilit vurmuyor ki mübarek zât. Çok büyük alim, hadis alimi. Hadis-i şerifler ne diyorsa, Kur'an-ı Kerim ne diyorsa, öyle hareket ediyor.
Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şerifleri okuduğunuz zaman, hayret edeceğiniz kadar çağların üstünde. Okumadığı için, millet İslâm'ı gericilik sanıyor. İslâm'ın ahkâmını çağa uygun değil sanıyor.
Biz orta okuldan, ilkokuldan beri görüyoruz. İslâm'ı yaşayan yaşayabilir. Hem ticarî hayatında yaşıyor, hem seyahatinde yaşayabiliyor, hem memuriyet hayatında yaşayabiliyor. Gölge edenler olmasa, daha da kolay olacak bu iş. Yâni hiçbir zorluğu yok, gayet rahat. Her şeyi uygulanabiliyor, çok güzel oluyor.
Zaten uygulansın da, toplum ıslâh olsun diye onlar gelmiş. Ama millet onlara yüz çevirmiş. Ondan sonra, dün televizyon kanallarında vardı. Adamın bir milyon parası bile yok, her birisi, kendisi ve çocuğu ve torunu dahi borçlu. Memleketi, halkımızı zengin etmek idarelerimizin vazifesi ama, herkese yığınla borç yüklenilmiş. Bir taraftan israf, bir taraftan sû istimal, bir taraftan beceriksizlik, bir taraftan iyi iş yapanları tepelemek, kötü iş yapanları başa getirmek, tarafgirlik, menfaatperestlik, insafsızlık, zulüm vs... Allah-u Teàlâ Hazretleri gerçekleri görüp de ona göre hareket etmeyi, eğriyi, doğruyu anlamayı, ayırmayı nasib etsin...
[YOUTUBE]Y_lJlJchRtk[/YOUTUBE]

naftabar

Kullanıcı
Cevap: Dinden Çıkan Alimler

ömer karaoğlunun ezgisi eşliğinde okumak çok güzel oldu Rabbim razı olsun:rolleyes:
[YOUTUBE]zTgeoxEzc0s[/YOUTUBE]

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Allah (c.c.) razı olsun ustam:rolleyes:
[YOUTUBE]Rkl7NZ0ufuE[/YOUTUBE]

TEVFiK

Vip Üye

Selamunaleyküm; Allah (C.C.) Sizden,ve Sizlerden Razı Olsun der. Ellerinize Sağlık derim Saygılar.;)