Dövme Işaret | Define işaretleri ve anlamları

Dövme Işaret

aliömer

Kullanıcı
Ustalarım kabartma ve oyma işaretler üzerine sayısızca yorumlar var ancak dövme işaretler hakında pek fazla bir bilgiye ulaşmadım. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşların bilgi ve terçübelerini paylaşmalarını umuyorum. Bu tarz işaret varmıdır ? Varsa farklı bir anlam ifade edermi. Ikincisi direk toprak üzerine taşlarla yapılan işaretler varmıdır ?

aliömer

Kullanıcı
Hayır ustalarım dövme günümüzde gençler nasıla vuçutlarına türlü şekiller çizyorlarsa buda aynı yöntemlerden biri taşa yapılacak işaret önce oyulur sonra taştan çıkan tozlan içine kök boya katarak tekrardan oyulmuş yer doldurulur. Yere yapılan işaretlerse özellikle haç işareti çok kulanılır peş peşe beli aralıklarla taşlar dizilir bu şekilde fark edilmeyecek şekilde haç çizilir.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
aliömer usta kendin sormuş kendin cevaplamışsın.
hac harici uzunlamasına cizgi halinde olanlarıda gördüm. yalnız sadece kuşak şeklinde renk olarak görülüyor,başka dikkat çekmiyor. çoğumuz doğal olarak görürüz.

aliömer

Kullanıcı
İkizcelî ustam dediğiniz gibi kendim sordum ve yine kendim çevapladım. Amaç burada sadecene bu işlerin kabartma ve oyma işaretlerlen sınırlı olmadığıydı. Görünen o ki bilinen bir şey değil. Ben bir çok dövme işaret gördüm. Yılan haç kuş vb. Öte yandan yere taşlarla V harfi haç işareti vb benzeri şekiller çizilmiş olduğunuda gördüm. Belki bu konuda bilgi sahibi olup yapılış amacını bilen arkadaşlar olur diye böyle bir soru sordum görünen o ki sizden başka bilen yok. Yada konuya ilgi gösteren yok

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Ustam elimde bir kaç tane vardı
Keçi haç hatta
Yemin için kullanılmış olan vardı
Dün PC ye baktım bulamadım
Şu Doğubeyazıt taki halay çeken kızlar dediğin teknik ile yapılmış
Bulabilirsen yükle @aliömer ustum

Mekanı TapaTalk dan Takip Ediyor

aliömer

Kullanıcı
Aliveli ustam halayçeken kızları görmedim ancak doğubayazıta bu teknikle yapılan bazı işaretler var. Aynı zamanda kök boyayalan yapılan işaretler var çoğu kişi boyayalan dövme işaretleri karıştırıyor