ermeni evleri | Define işaretleri ve anlamları

ermeni evleri

celo

Kullanıcı
selam herkese! ben ailemin bana verdiği evin eski ermeni evi olduğunu bilirdim ama zamanla tamir edilen ve değişen taraflarına rağmen hala ilk hali gibi duran kısımlarına dikkat çeken karşılaşmalardan sonra ermeni gömüleri evde nerede olur sormak istedim? bunun dışında ilginç olan bir durum var: bana verilen mal paylaşımından birde elli km uzaklıktaki bahçede yıkıntı başka bir ermeni evi olduğunu öğrendim. bu yıkıntı haldeki evin yukarısından üç yüz metre ilerlediğinizde tapınak duvarları görürsünüz. bu tapusu bana ait mekanlarda daha önce tamir yapılırken on iki on üç tane altın rengi para çıkmış ve o dönem ben çocuktum babamda sahte diye çalışan işçiye vermişti. yıllar sonra öğrendiğime göre satıp harcamış ve çok sahte gibi duran ince tenekeye benzeyenler saf altınmış.
bilgisi olanlar lütfen yardım?

son olarak ev avlulu ve su kuyusu olan bir evdi üç büyük akasya ağacı vardı ancak değişti eve ekleme yapılsada zemin kazılmadı. evin ocaklığı kaldırıldı. odalar ve odalarda ki duvar dolapları duruyor. nedense bir odanın penceresini kapatan dış bölüm sadece dört metre kare kadar olsa da burası alt kata dahil edilip kiracılara tuvalet bölümü olmuştur. evin değişmeden önceki halini biliyorum ve su kuyusu sadece kapatıldı hala dursada ona bakamam onun dışında neresi derseniz kontrol edebilirim.
makinam yok bunu dikkate alırsınız umarım?

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
selam herkese! ben ailemin bana verdiği evin eski ermeni evi olduğunu bilirdim ama zamanla tamir edilen ve değişen taraflarına rağmen hala ilk hali gibi duran kısımlarına dikkat çeken karşılaşmalardan sonra ermeni gömüleri evde nerede olur sormak istedim? bunun dışında ilginç olan bir durum var: bana verilen mal paylaşımından birde elli km uzaklıktaki bahçede yıkıntı başka bir ermeni evi olduğunu öğrendim. bu yıkıntı haldeki evin yukarısından üç yüz metre ilerlediğinizde tapınak duvarları görürsünüz. bu tapusu bana ait mekanlarda daha önce tamir yapılırken on iki on üç tane altın rengi para çıkmış ve o dönem ben çocuktum babamda sahte diye çalışan işçiye vermişti. yıllar sonra öğrendiğime göre satıp harcamış ve çok sahte gibi duran ince tenekeye benzeyenler saf altınmış.
bilgisi olanlar lütfen yardım?

son olarak ev avlulu ve su kuyusu olan bir evdi üç büyük akasya ağacı vardı ancak değişti eve ekleme yapılsada zemin kazılmadı. evin ocaklığı kaldırıldı. odalar ve odalarda ki duvar dolapları duruyor. nedense bir odanın penceresini kapatan dış bölüm sadece dört metre kare kadar olsa da burası alt kata dahil edilip kiracılara tuvalet bölümü olmuştur. evin değişmeden önceki halini biliyorum ve su kuyusu sadece kapatıldı hala dursada ona bakamam onun dışında neresi derseniz kontrol edebilirim.
makinam yok bunu dikkate alırsınız umarım?
Aleykûm Selâm. Öncelikle tüm mekân ailesi adına aramıza hoşgeldiniz.
Konunuza gelince şayet dediğiniz derecede eminseniz ve sizden başkası sahiplik yapmamış veya göçen geri gelip kalanı almadıysa sırasıyla tecrübeye dayanarak malzemelerinizin olacağı yerler
1 Giriş kapısının üst kısmında (hac,incil,el yazması dua, şifa veya büyü kitabı
2 güneye bakan duvarın sağına doğru kapatılmış yalancı sandık penceresi
3 ocak şömine bacası ve dibi
4 evin batı köşe veya kuzey batı köşe temel dibi
5 kapı eşiği
6 kapı eşiğinde var ise loğ taşı
7 kapı istikameti bahçede dut nar incir
8 evin güney istikameti dut ve incir
Yine evin dereye bakan istikameti ceviz ağacı
9 merdiven basamağı
10 eşikteki ahır duvarı
11 su kuyusu
12 süs havuzu
13 çeşme
Bunlar dışındaki her ihtimaliniz ki bunlar benim tecrübe ettiklerim bınun dışındakiler nasiben karşınıza çıkanlardır. Buna ek olarak ana yerleşkeye tabii bir konumda ise o zaman mıh olan ağaç aranır ki buda ayrı bir uğraştır. Manastır kilise var ise koordineli hareket etmeniz icab eder buda tünel ile sizi önemli noktalara bağlar. Papazın evine mezarına kilisesine ve kale barınağına. Diğer ustalarda görüşlerini bildirecektir. Selametle

celo

Kullanıcı
teşekkür ederim kuyu alt katta var evet, ev iki katlı zaten ayrıca avlu kısmını balkonun altı olarak kalmıştır. babam evi kırk yıla yakın bir süre önce zemin kazısı yapmadan sütunlarla ekleme yaptığı için üst kata, evin ocaklığı ve su kuyusu örtüldü. su kuyusu her zaman çöküyor gerçi ama ağzı kapatıldı. alt katın samanlık olarak kullanılmış odası mantıksız biçimde karanlık ve amacına ters bir halde görünüyor. samanlığın tek penceresi sonradan eklenen tuvalet ile tuvaletin içine alınarak ışıksız bırakılmış, zaten ışık değil odanın penceresinden direk tuvaletin içi görünüyor. bu pencere oldukça kalın bir duvara yapılmış. fotoğraf çeksem zaten kimse ikamet etmiyor üstelik samanlık zaten siz dikkatinizi çeken noktaları söyleyebilirmisiniz? şu ayrıntı önemli: yan evde ve az uzaktaki evde ermeni evi olduğu için biri yıkıldığında diğeri oda eklemek için temel kazıldığında ustaların kavgasına toplandığımızda gömü çıktığını anlamıştık. sadece bir kaç ev kaldı biri bizim ev bir şey çıkarılmadan duran. ermeni olaylarında hayatta kalanlar tecrit edilmiş ve kayıtlara bakılırsa çoğu sarraf olarak sanatkarlık yapıyormuş. hatta bir torunu gelip köyde gezdi durdu. en son dönerken dedesinin bıraktığı işaretin ağaç olduğunu ama ağacın kesilmiş olduğu için bölgeden emin olsa bile tam notayı asla tespit edemeyeceğinden yakınmıştı. kendisine yardımcı olsun diye bir köylü eşlik etmiş hatta bizans darp hanesi bulup iki avuç sikke çıkardıkları halde kendi dedesinin mirasını bulamamıştı.

celo

Kullanıcı
gitmeden önce bulamayacağını ama bulan kişi kim olursa olsun kendisine helal ettiğini dile getirmişti. uzun yıllar sonra bu şahsı yakınlarım istanbulda görmüş ve sohbet ettiklerinde yine aynı şekilde en ayrıntılı biçimde tarif ediyor ve helal edip bulana bağışladığını eklediği biliniyor. bu doğru olmasa dahi önemli olan kısım onun dedesinden önce bahçemde bir sofra taşı bir koltuk taşı bir ermeni harabesi ve harabede sonradan filizlenmiş bir çam ağacı olması. bu sofra taşı ise tam harman yerinde olan ardıç ağacının yanına yerleştirilmiş. bu mevkiyi tapınaktan bakınca görebileceğin kadar yakın ve alaka olduğu açık bir yakınlıkta.

celo

Kullanıcı
karşısında kaya mezarı ve kayalık bir dağda olsa üzüm ezme oyması yapılmış. iyi olan nokta ise: burası bakir bir bölge defineciler talan edememiş henüz. ayrıca bahçenin arka kısmından dört yüz metre ilerlerseniz eskiden yangın çıkmış ve boşaltılmış bir ermeni köyünün tüm yerleşke şeklini anlayabilirsiniz.

celo

Kullanıcı
bu kalıntı için tapınak olduğu bilgisi çok sonradan öğrendiğim ve çevre kiliselerin bağlı bulunduğu bir yer olduğuna dair şaşırmama neden oldu. ayrıca tapınağın duvarları insan gücüyle kaldırılmayacak boyutta ve ağırlıkta bu nedenle duvarları hala ayakta duruyor ama duvarların yıkılan kısımlarından nasıl koca kaya bloklarını düşürebildiler anlamak imkansız. bir uzun salon ve iki yan oda şeklinde bir yapıymış. bu yapının tam zirve tepede olmasından dolayı bölgeye hakim bir manzarası olsada kendi yüksekliğine eşit tek tepede şehit mezarları var. bu tepeye çıkarken yol üstünde kayalığa dahil bir incir ağacı bulunuyor. ben küçükken şuan yaşamayan bir amca diyeyim orada avuç büyüklüğünde altın para benzeri obje bulmuştı. kayalığın ara kısmında görmüştü. aradığı falan yoktu. bu açıklama sonrası asıl önemli noktaya geleyim çok uzattım: benim bahçemin alt tarafında ve arazi sınırından aşağı bir bayırda iki büyük kayayı yaslamışlar birbirine. ama bu yaslanmış kaya aralığından geçilmeyeceğine göre o aralığa giden bir dikili taşlardan yol yapılmış açıkça. bu nedemek? fotoğrafı var...

GÜLBAHÇELi

USTA
Super Moderatör
fotolar varsa yükle ustalar bakıp yorumlarını daha net yapabilir selametle

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
teşekkür ederim kuyu alt katta var evet, ev iki katlı zaten ayrıca avlu kısmını balkonun altı olarak kalmıştır. babam evi kırk yıla yakın bir süre önce zemin kazısı yapmadan sütunlarla ekleme yaptığı için üst kata, evin ocaklığı ve su kuyusu örtüldü. su kuyusu her zaman çöküyor gerçi ama ağzı kapatıldı. alt katın samanlık olarak kullanılmış odası mantıksız biçimde karanlık ve amacına ters bir halde görünüyor. samanlığın tek penceresi sonradan eklenen tuvalet ile tuvaletin içine alınarak ışıksız bırakılmış, zaten ışık değil odanın penceresinden direk tuvaletin içi görünüyor. bu pencere oldukça kalın bir duvara yapılmış. fotoğraf çeksem zaten kimse ikamet etmiyor üstelik samanlık zaten siz dikkatinizi çeken noktaları söyleyebilirmisiniz? şu ayrıntı önemli: yan evde ve az uzaktaki evde ermeni evi olduğu için biri yıkıldığında diğeri oda eklemek için temel kazıldığında ustaların kavgasına toplandığımızda gömü çıktığını anlamıştık. sadece bir kaç ev kaldı biri bizim ev bir şey çıkarılmadan duran. ermeni olaylarında hayatta kalanlar tecrit edilmiş ve kayıtlara bakılırsa çoğu sarraf olarak sanatkarlık yapıyormuş. hatta bir torunu gelip köyde gezdi durdu. en son dönerken dedesinin bıraktığı işaretin ağaç olduğunu ama ağacın kesilmiş olduğu için bölgeden emin olsa bile tam notayı asla tespit edemeyeceğinden yakınmıştı. kendisine yardımcı olsun diye bir köylü eşlik etmiş hatta bizans darp hanesi bulup iki avuç sikke çıkardıkları halde kendi dedesinin mirasını bulamamıştı.
Bu ağaç selvi ağacı olsa gerek. Ağacın eteğinde çakıla karışık toprak olsa gerek. Şayet böyle ise ana işaretlerden biri bu selvi ağacı diğeri ise nar, nar yoksa ardıç yakını. Sizin bu yapıların çevresinde menengiç ağacı veya simgeleşmiş bir zeytin yada zeytinlik var mı? Siz iyisimi görsellerinizi sunun biz bi göz atalım. İnş’ALLAH hakkınızda da hayırlısı olur.