Eski Han | Define işaretleri ve anlamları

Eski Han

aurum

Kullanıcı
usdalar bu handa işaret ettigim kaya yüzünde han giriş kapısının solunda haç işareti var aynen bu şekil anlamı nedir ne yapılması gerekli 4 kolundan biri farklı kapı giriş tarafındaki kol farklı
..

MAVRAN

Super Moderatör
aurum Ustam siz bizden daha iyi bilirsiniz ki tek resimle olmaz ve bu hacı çizmekle de olmaz resimlemek suretiyle yardım istemelisiniz hacın ucunda bulunan bir işareti yanlış çizmeniz bütün yorumları yanlış yöne yapılmasına sebep olur buda sizin boşa zaman harcamanıza neden olur. ALLAH Razı olsun sen farklı acılardan çekilmiş ve hacın yakın resimlerini bizimle paylaş güzel yorumlar alacağına inanıyorum. Bizde bu bölgede evveliyatta yaşamış medeniyetler hakkında bilgin varsa paylaş. Mümkün ise uydu resmini de paylaş.ALLAH Yardımcın olsun.

wolf_52

Kullanıcı
hacın kısa uzun kolunu görebilseydik ve yanında yönlendirici mesafe verici başka 1 ibare si varmı yokmu göremiyoruz, lakin hac varsa ve büyük değilse, yani 7 cm ve dah ufağıysa para mezarıdır, büykse mezadır hediyesi tırnak parası olur... uzakda değil tek resim le olmuyor...hancının hem parası hemde mezarı vardır burda...

esrarengiz2828

Kullanıcı
bu haç değil kaz ayağı bunun bulunduğu yerde ya para yada yine para derim vlf dedektörle duvarları ve olduğu yeri şüpeli geçmeleri bak yeter derin değildir basit işdir alınmadı ise saygı vede sevgilerimle

esrarengiz2828

Kullanıcı
horasan içlerinide cihazla konturol etmeyi unutma derim küpü duvara horasanla koyup sıvıyolar örnekleri var

akrep68

Kullanıcı
Yasaklı
usdalar bu handa işaret ettigim kaya yüzünde han giriş kapısının solunda haç işareti var aynen bu şekil anlamı nedir ne yapılması gerekli 4 kolundan biri farklı kapı giriş tarafındaki kol farklı
..
burasi bos

aurum

Kullanıcı
akrep68 usda buranın boş olduguna nerden kanaat getirdiniz biliyormusunuz burayı

aurum

Kullanıcı
wolf usda haç işaretinin yanını çok araştırdım başka yardımcı işaret göremedim 7 cm den çok daha büyük 15x15 rahat var aslında fotoluyacakdım ama aksilik olurya bi yere giderken kesin bir şey unutulur kameralı teli götürmemişdim eski sistem telefon vardı kamerasız onun için foto yok yardımcı işaret varsada yıkılmış duvarlarda varmıdır yokmudur bilmiyorum

akrep68

Kullanıcı
Yasaklı
wolf usda haç işaretinin yanını çok araştırdım başka yardımcı işaret göremedim 7 cm den çok daha büyük 15x15 rahat var aslında fotoluyacakdım ama aksilik olurya bi yere giderken kesin bir şey unutulur kameralı teli götürmemişdim eski sistem telefon vardı kamerasız onun için foto yok yardımcı işaret varsada yıkılmış duvarlarda varmıdır yokmudur bilmiyorum
orda bir sey yok yinede senbilirsin

aurum

Kullanıcı
mavran usdam burası 800 yıllık bir hanmış azatlı bir köle şemsettin altunba tarafndan 1201 yılında yaptırılmış hanın kitabesi yok..Han dikdörtgen planlı olup, kesme taş ve moloz taştan yapılmıştır. Ayrıca bol miktarda da devşirme antik parçalar kullanılmıştır. Kapalı ve açık kısmı bir arada bulunmaktadır. Her iki bölüm birbiri ile aynı ölçüdedir. Doğu yönündeki giriş kısmı ana duvarlardan öne doğru taşkın değildir. Girişin hemen solunda, dışarıdan ikinci kata çıkan bir merdiven bulunmaktadır. Bu bölüm hanın mescit kısmıdır. Girişten kapalı bir avluya geçilmektedir. Bu avlunun iki yanında mekânlar bulunmakta olup, doğu kanadı boydan boya beşik tonozla örtülüdür. Batı yönü ise revak şeklinde düzenlenmiştir. Buradan kapalı kısma geçişi sağlayan kapı dışarıdakinin aksine öne doğru taşırılmış ve anıtsal bir görünüm kazanmıştır. Kapalı kısım giriş yönünde olduğu gibi üç sahınlıdır. Bunların üzerleri beşik tonozlarla örtülüdür. Bu sahınlardan ortadaki daha geniş ve yüksektir. Her iki bölüm de mazgal pencerelerle aydınlatılmıştır.