Eski Yapı Kilise Hamam | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Eski Yapı Kilise Hamam

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
şahsi fikrim burada yapılacak işlem müzeye bilgi vermek. kurtarma kazıları ile güzel bir tarih ortaya çıkabilir. bunun dışında @Kaangirgin gibi düşünüyorum, zeminde mozaik ile karşılaşma olasılığı çok yüksek. bu nedenle müzeye bildirmek çok yararlı olacaktır.

TRUVA

Admin
Kilise değil. iki duvar arasından çizdiğin güzergahtan hedefin işaret ettiğim alandır. iyi bir test yaparsan hedefteki alana ulaşırsın. diğer resimde çizdiğim yönde 40 adım civarı alan hedefindir. incele test yap.

Ekli dosyalar

• 18115EF4-64C1-41BD-9887-7189A84626D4.jpeg
    18115EF4-64C1-41BD-9887-7189A84626D4.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
  • DF79382D-257D-49B9-9F9E-C2AB567D9D86.jpeg
    DF79382D-257D-49B9-9F9E-C2AB567D9D86.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 22
  • 68262548-D9EE-4125-B1F5-741EFE2F0A64.jpeg
    68262548-D9EE-4125-B1F5-741EFE2F0A64.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 21

Kaangirgin

Kullanıcı
Kilise ihtimali daha yuksek.

Irili ufakli belki 30 dan fazla degisik yapida kilise gordum. Ise yarayani yani mal olani henuz goremedim. Bostu hepsi.

Sizin yapacaginiz;
Iyi bir cubukcu bul. Alani gezip krokii cikarsin. Kilise mi hamam mi baska birsey mi bu sekilde anlasilir. Sonra metal tespiti yapsin. Sinyal alirsa makina ile de teyit edin.
Artik kaldiysa birsey buda nasibiniz.

Kolay Gelsin.
Kader ustam hürmetler

Benim kendi tapulu arazimde su bulmak için iyi bir Çubukçu’ya ihtiyacım var alınteri emeğinin maddi karşılığı verilecek Çubukçu ihtiyatını nasıl karşılarız bu konuda yardımcı olmanı ısrarla rica ediyorum
Selametle

deLLy

Kullanıcı
Kilise değil. iki duvar arasından çizdiğin güzergahtan hedefin işaret ettiğim alandır. iyi bir test yaparsan hedefteki alana ulaşırsın. diğer resimde çizdiğim yönde 40 adım civarı alan hedefindir. incele test yap.
Ustam o sarı ile tünel şeklinde işaretlediğiniz yerdede çökme var çökmeden dolayı oradada istinat duvarı gibi bir duvar görünüyor. video ekliyorum bir adet bakıp aydınlatırsanız çok memnun olurum bu arada tüm cevaplarınız için sağolun

deLLy

Kullanıcı
Gardaşım bu haliyle ne desek yanıltıcı olur yanlız son yüklediğin kırmızı renkli kayanın olduğu yer mezarlık alanı ve tahminimce o tarlaların geneli üçgen şeklinde doğrumu
ona farklı bir konu açmam gerekecek gibi ustam. o kayadan bir çok kaya ve kayada oyuklar mevcut. ve evet yakın tarlalar çapraz yada üçgen

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Öncelikle Selamûn Aleykûm. Beni konuya etiketlemişsiniz geç gördüm sanırım. Hakkınızı helal edin. Görünen yerin hamam olma ihtimali kilise olma ihtimalinden daha yüksek. Bu bir han da olabilir, rakım olarak yüksekte ise savunma kaleside olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu çıkan duvarın üst kısmında yani ağacın olduğu istikamette arka tarafta daire oda şeklinde çökme olup olmadığına dikkat etmenizdir. Şayet çökme var ise haman olup olmadığını anlamak için titizlikle izinli resmi bir çalışma yaparak zemini bulacak şekilde işlem yapınız. Zeminde künleme olup olmadığına dikkat ediniz. Hassas ve dikkatli olunuz. Zeminde şayet mozaik ile karşılaşırsanız veya duvarlarında motif desen kalıntısına raslarsanız bu hamam olduğuna delalettir. Zemin döşeme ve duvar sadece renkli işleme motif ise bu kiliseye delalettir. Hem zemin hem duvar dediklerim dışında ise burası sadece bir han veya savunma kalesi görevi gören bir yapıdır. Bir diğer ihtimal de şayet eski yaşam alanına yani tarihi yaşam alanı olan antik şehre yakın mesefade iseniz burası bir soylu haneside olabilir. Dilim taş ve pişmiş dilim tuğlalar roma ve bizans döneminde çok kullanılmıştır. Özellikle bizanslılarda çok yaygındı. İçerisinden ne çıkacağı hiç belli olmayacağı gibi hiçbirşey çıkmamasıda normaldir. Siz iyisi mi yer altı görüntüleme veya işin ehli bir usta ile zemin altında boşluk bakarak krokinizi netleştirin. Olurda kendiniz ilerlerseniz şayet süs kirişleri gördüğünüzde duraksayın. Resmi işlem yapmanızı öneririm. Selametle 🤚

deLLy

Kullanıcı
Öncelikle Selamûn Aleykûm. Beni konuya etiketlemişsiniz geç gördüm sanırım. Hakkınızı helal edin. Görünen yerin hamam olma ihtimali kilise olma ihtimalinden daha yüksek. Bu bir han da olabilir, rakım olarak yüksekte ise savunma kaleside olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu çıkan duvarın üst kısmında yani ağacın olduğu istikamette arka tarafta daire oda şeklinde çökme olup olmadığına dikkat etmenizdir. Şayet çökme var ise haman olup olmadığını anlamak için titizlikle izinli resmi bir çalışma yaparak zemini bulacak şekilde işlem yapınız. Zeminde künleme olup olmadığına dikkat ediniz. Hassas ve dikkatli olunuz. Zeminde şayet mozaik ile karşılaşırsanız veya duvarlarında motif desen kalıntısına raslarsanız bu hamam olduğuna delalettir. Zemin döşeme ve duvar sadece renkli işleme motif ise bu kiliseye delalettir. Hem zemin hem duvar dediklerim dışında ise burası sadece bir han veya savunma kalesi görevi gören bir yapıdır. Bir diğer ihtimal de şayet eski yaşam alanına yani tarihi yaşam alanı olan antik şehre yakın mesefade iseniz burası bir soylu haneside olabilir. Dilim taş ve pişmiş dilim tuğlalar roma ve bizans döneminde çok kullanılmıştır. Özellikle bizanslılarda çok yaygındı. İçerisinden ne çıkacağı hiç belli olmayacağı gibi hiçbirşey çıkmamasıda normaldir. Siz iyisi mi yer altı görüntüleme veya işin ehli bir usta ile zemin altında boşluk bakarak krokinizi netleştirin. Olurda kendiniz ilerlerseniz şayet süs kirişleri gördüğünüzde duraksayın. Resmi işlem yapmanızı öneririm. Selametle 🤚
Aleyküm selam estafrllah problem yok gardaşım işinizi gücünüzü bırakıp vaktinizi bizlere harcayıp yardımcı oluyorsunuz allah razı olsun. Dediğiniz ağaç kendisiyle birlikte 1 metreye yakın çökmüş durumda üstte eklediğim videoyu izlerseniz ağacın oradaki çökme ve çevresindeki çökmeler rahat görünmektedir benim burada anlamadığım direk kiriş sutunmu artık pişmiş toprak ile örülü olan yer 1,5 metre uzunluğu hatta yok bile dibi yani bitişi görünüyor yanındaki istinaf duvarıda boyu o kadar diye düşünüyorum hamam kilise yada artık neyse 1,5 metreyi baza aldığımızda bu yapılar için bu uzunluk kısa kalmazmı. birde en çok dikkatimi çeken bu yapının hep üst tarftan çökme yapması

Mono

Kullanıcı
Herhangi bir yapı olabilir. Deprem veya savaş, bulaşıcı hastalık v.b gibi afetler ile yıkılmış, terkedilmiş olabilir. Detaylı kazılar ile birçok tarihi obje, eşya bulunabilir. Bunun için yasal izin almak cok zor, kaçak kazı yapmakta çok risklidir. Burada yapılacak en basit şey dedektör ile tek tek yapmak. Fakat en fazla 40 cm derinliği görürsünüz. Büyük objelerde yaklaşık bir metre.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Aleyküm selam estafrllah problem yok gardaşım işinizi gücünüzü bırakıp vaktinizi bizlere harcayıp yardımcı oluyorsunuz allah razı olsun. Dediğiniz ağaç kendisiyle birlikte 1 metreye yakın çökmüş durumda üstte eklediğim videoyu izlerseniz ağacın oradaki çökme ve çevresindeki çökmeler rahat görünmektedir benim burada anlamadığım direk kiriş sutunmu artık pişmiş toprak ile örülü olan yer 1,5 metre uzunluğu hatta yok bile dibi yani bitişi görünüyor yanındaki istinaf duvarıda boyu o kadar diye düşünüyorum hamam kilise yada artık neyse 1,5 metreyi baza aldığımızda bu yapılar için bu uzunluk kısa kalmazmı. birde en çok dikkatimi çeken bu yapının hep üst tarftan çökme yapması
Evet video eklemişsiniz şimdi baktım. Ben dediğim de sabit görüşteyim. Bu arada duvarın görünen kısmı sizi aldatmasın. Zemini bulmadığınız sürece yapıya ne olduğunu anlayamayız. Evvela zemini bulmak gerek sonrasında top gülle veya deprem afet ile yıkılıp yıkılmadığına fikir yürütmek gerek. Şayet tüm yapı dediğiniz boydan ibaret ise bu mezardan öte birşey değildir. Pek sanmam ama yinede ihtimal var.