Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Halkalı Kaya | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Halkalı Kaya

balaban66

Kullanıcı
Herkes bir yerlerde halka görmüş olabilir önemli olan belgeyle uyum halkalı kayanın altında mağara var mı koltuk var mı karşısında , arkasında alnı kesik kaya var mı ve en belirgini 6-7 mt boyunda kayadan haç var mı burada ... Şunu unutmayalım bütün eşkiya gömülerinde işaretleri okuyan biri için belgeyi bilmeseler dahi bulacağı işaretler vardır.
Selam ustalarım.Magra dediginiz yer Alnı kesik kayanın üstten ileri çıkıntısı dır .Burada 36 kişi barına bilir dediği yerdir bu kayanın hemen dininden yol geçer ve şu ile yol bu dereden ki dar bir dere dır.ilerledigin zaman orada solda bir oturak taşı var makyaj masasının önünde sadece kurulabilen oturak gibidir üstü dar altı biraz geniş bu taşa otutupderede dere içine doğru batı tarafa doğru bakdıgınızda ki zaten başka bakış açısı yok işte orada ana kayadan yan yana gözlük camı gibi bir görüntü görürsünüz halkalı bir diğer adı gözlük kayadır. Magra demişler magra değil kayanın çıkıntısıdır Koltuk denmiş koltuk değil habere diyebilirsiniz .Magra dediginiz yer çok korunaklı yerdir,Burada çok önemli bir işaret daha olacak malesef kimse bahsetmemiş,BURADA 2 ADET PİŞTOV TABANCA olacak ,da buraya çıkıp bu tabancayı görmedim çünki çok zor bir iştir.Zaten öyle bir şansım olsaydı zahmetsiz bir hediyesi var idi oraya tırmanmayı gözüm kesmedi. Saygılar

balaban66

Kullanıcı
Selam üstatların.Bir ayrıntıyı daha ilave etmekde yarar var.alnıkesik kayanın doğu yüzü yerden yukarıya doğru diklenerek çıkar burası sergen kaya,Bana verilen bilgiye göre buradan zirveye doğru Tavuk ve civcivler olacak sen bulamazsın ,bulursan beni ara demişdi gercekden bulamadım,Ben orda olsam sana tek tek gösteririm derdi.Ben bulamadım.saygılar

gıral

Vip Üye
Selam üstatların.Bir ayrıntıyı daha ilave etmekde yarar var.alnıkesik kayanın doğu yüzü yerden yukarıya doğru diklenerek çıkar burası sergen kaya,Bana verilen bilgiye göre buradan zirveye doğru Tavuk ve civcivler olacak sen bulamazsın ,bulursan beni ara demişdi gercekden bulamadım,Ben orda olsam sana tek tek gösteririm derdi.Ben bulamadım.saygılar
Aleykümselam ustam senin bilgiler benimbulgularımla örtüşmeye başladı kesikkayanın özellikleri nelerdir yani bukaya nasıldır nasıl olmadır. Kuş ve koltuk var şapka gibi yervar. Bunların konumları biraz farklı

balaban66

Kullanıcı
Slm ustam.Ben gördüklerimi yazdım.Aradıklarımı değil.Şuan üzerinde yazışdıgımız konuya ait sadece bir kısmıdır,Tümünü yazsam çok zaman alır bunlar anlatmakla bitmez ,Baş değirmenden bakıldığında, Alnıkesikkaya baş değirmen ve PAPAZ Sarsamkanın kilisesi ip çekmiş gibi aynı hizaya düşer.Burda.bitmiyor buiş,Yeniden başlıyor.Balkaya,Çukurcambaz köyü,Sinekli magra,Suyu ayakda içilen çeşme,Alnı kesik kaya,Değirmen arkı olan ve adına Karahasan köprüsü dediği köprü,Baş değirmen Yanındaki kaya bu kayada at izi Köpek izi Tavuk izi,Kaz izi ve Çıplak ayakizi,diğerlerini zaten 2 günden beri yazıyoruz.Bu anlatmaya çalıştığım aln 2 kilometre gibi mesafede arazi yapısı zor bir arazi.Daha yazmadığım işaret ler var. Şunu bilmenizi isterimki İç anadolu bölgesine ait yerdeyim bunu 30 yılda buldum ,Kimsenin bulduğuna gördüğüne asla bir itirazım yokdur Allah yardımcımız olsun.

gıral

Vip Üye
Slm ustam.Ben gördüklerimi yazdım.Aradıklarımı değil.Şuan üzerinde yazışdıgımız konuya ait sadece bir kısmıdır,Tümünü yazsam çok zaman alır bunlar anlatmakla bitmez ,Baş değirmenden bakıldığında, Alnıkesikkaya baş değirmen ve PAPAZ Sarsamkanın kilisesi ip çekmiş gibi aynı hizaya düşer.Burda.bitmiyor buiş,Yeniden başlıyor.Balkaya,Çukurcambaz köyü,Sinekli magra,Suyu ayakda içilen çeşme,Alnı kesik kaya,Değirmen arkı olan ve adına Karahasan köprüsü dediği köprü,Baş değirmen Yanındaki kaya bu kayada at izi Köpek izi Tavuk izi,Kaz izi ve Çıplak ayakizi,diğerlerini zaten 2 günden beri yazıyoruz.Bu anlatmaya çalıştığım aln 2 kilometre gibi mesafede arazi yapısı zor bir arazi.Daha yazmadığım işaret ler var. Şunu bilmenizi isterimki İç anadolu bölgesine ait yerdeyim bunu 30 yılda buldum ,Kimsenin bulduğuna gördüğüne asla bir itirazım yokdur Allah yardımcımız olsun.
Amin ustam Allahrazıolsun.

gıral

Vip Üye
Usta belgelerde 40basamaklı merdivenden bahseder bunun hakkında bir bilgin varmı yada duyumun

balaban66

Kullanıcı
Usta belgelerde 40basamaklı merdivenden bahseder bunun hakkında bir bilgin varmı yada duyumun
Slm. 40 basamak benim bildiğimize bu kara tepenin üstündeki meşhur mermer tekneden bahsederler burayı1960 yıllarda 30 'ün üstünde bir merdivene kadar gelindiginde Ankaradan gelen ve devletin görevlendirdigi bir memur bu şahsı jandarmayla karakola alırlar. Ve orada sabaha kadar konuşurlar ve orada bu kişi den yeminle birdaha burayı kazmayacagına söz alırlar ve orayı doldururlar.Bu şahıs bursaya göçmüşdü orada yakın zamanda vefat etti. 40 basamak konusu budur.Bukara tepede alnı kesik kayanın tam dogu üstüdür hep aynı yerler.Saygılar

drapeta

Kullanıcı
Şimdi ustalarım burasını belgelerden yola çıkarak buldum fakat bitakımşeyler yazılanlar gibi değil şimdikafamda şusoruda oluştu buhalka ohalka ama başkabi amaçlada yapılmış olabilirmi yani eşkiyadan önce bimedeniyet bunu yaptı budingiller de üstüne çöktü. Zaten onların işibu değilmi haklısınız @KANAS_USTA
sLm giral ustam.. bi cok bölgesinde bölesi halkaları var.. çok özel bi günden söz eder teşhir ayının 28ci günü benim bütük işaretlerim acılır der.. o gün güneş o halka olan delikten girer ve tek bir yere vurur bu yerde o günün o saati gölgede kaldığı için ısık süzmesi direk kapının üstüne vurur çok deyil 5 yada on dkka kalır ve kaybolur=)) hatta bi cok yerde özelliklede bu halkaların olduğu yerlerde muhakkak saat resmi vardır hep ceyrek kala yada ceyrek geceyi gösteren saatler bu saatlerde o güneşin o satte süzülüp kapıya vurucanı delalet eder.. buda benim fikrim çok sevgili giral ustam =)

gıral

Vip Üye
sLm giral ustam.. bi cok bölgesinde bölesi halkaları var.. çok özel bi günden söz eder teşhir ayının 28ci günü benim bütük işaretlerim acılır der.. o gün güneş o halka olan delikten girer ve tek bir yere vurur bu yerde o günün o saati gölgede kaldığı için ısık süzmesi direk kapının üstüne vurur çok deyil 5 yada on dkka kalır ve kaybolur=)) hatta bi cok yerde özelliklede bu halkaların olduğu yerlerde muhakkak saat resmi vardır hep ceyrek kala yada ceyrek geceyi gösteren saatler bu saatlerde o güneşin o satte süzülüp kapıya vurucanı delalet eder.. buda benim fikrim çok sevgili giral ustam =)
Ustam saati halkayı bilmemde dediğinizgibi
Bizaman dilimine denk geldim vaktiyle altınheykeli gördüm ertesigün aynıyere aynı saatte baktım göremedim gördüğüm yeri karış karış aradım bişebulamadım bugüneş gölge oyunlarını bilmiyordum ovakitler tesadüfen gördüm ve gitti
Gördüğüm insankafası idi altından
Tabiki doğuya bakıyordu sabah 8civarı idi
Saygılar ustam

drapeta

Kullanıcı
aynen giral ustam bölesi gizem dolu yerler var benimde başımdan geçti yasadığım yere yeni taşınmıştım definecilik kanda olunca ister istemez cabuk zamanda definecilerle ahbab oluyorsuun neyse bi arkadasım denizden ayrı bi kaya olduğunu ve falez gibi yuksek olduğunu söledi daldıkları zaman yılın bazı zamanlarında suyun altında mağara olduğundan söz etti tesadüf bi gün ordayız daldık 2 arkadasız daldıktan 3 boy sonra duvardan içeri doğru giden mührap ceklinde 80e 1.30 bi giriş gördüm içerisi zifiri karanlık çıktık sudan arkadas girip babalım diyor ama ne kadar gidicek tünel ucunda ne var hiç bir takım teşkilatımız olmadığından ayrıldık ordan bi kaç gün sonra takımlarla geri geldik ustam 2 saat aynı yerden daldım öle bi tünel öle bi karartı yok şaştım kaldım insan yasadıkca anlıyor neyyin ne olduğunu.. araçtırdım bisonraki senenın aynı ayı aynı gününde tekrar açılr diyorlar hadi farzedelim aacıldı ya ben içerdeyken tekrar kapanırsa =)) bir yıl acılmasınımı beklicem =)) bölesi yerlerden kesinlikşle uzak durulması taraftarıyım giral ustam =)