Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Kızılcık Köyü. | Define işaretleri ve anlamları

Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Kızılcık Köyü.

Apollon

Kullanıcı
Kızılcık Köyü.
1878 yılında Yanis alevci adındaki devşirmenin yunan çeteleri ile yapmış olduğu soygunda adı geçen kızılcık köyü bumu?

Kızılcık, Sakarya ilinin Karasu ilçesine bağlı bir köydür.

===Tarihi===
KIZILCIK Köyünün Adi nerden geldi Ve Köyün tarihi hakkindaki bilgilerAyrica Köye bircok tarihcinin bile bilmediği öylesine ilginc bir tarih vardirki: Bu konudaki bilgilerimide burda 2. Bölüm de paylasmak istiyorum.

(1 BÖLÜM )TARİH: Ve Köyün adini nerden aldiği konusundaki Aciklama
Kızılcık köyü Eski Bir Rum köyüdür. Köyün o yillardaki ismi DERELI Dir Osmanli imparatorluğun hakimiyeti yilarinda köyde ; Rum,Ermeni .Tatar. Laz .Çerkez. Yörük. Ve Gürcü . Halklarindan olusan oldukça kalabalik ve Bilhassa Rumlar ve Ermenilerin Zengin olduğu köylüler yasardi. 1820 li yillardan taki 1920 li yillara kadar köyün başlica gecim kaynaği Kendir cilik ve Hasir cilikti.
1.Dünya savasi yillarinda Osmanli imparatorluğunun cöküsünün baslamasi ile birlikte Ermenilerin Rumlarla isbirliği yaparak zulm ve soykirimi baslatir.
Bu zulme dayanamiyan bircok köylü Komsu köylere kaçmistir . Buköyler, Parali Köyü ,Kurudere köyü . Çoban sayfani ,Çadir düzü . Açma basi köyü . Karapelit Köyü.
O yillarda ;Namideğer İpsiz recep Rus ceteleri ve rum ceteleri ile uğrasmak icin karadenize gitmistir.
Ve ipsiz recep in Oğlu Uzunosman. Ruslara esir düser ve Irak ta bir cezaevine gönderilir. Uzun osman Bu ceza evinden kacar. Tam 6 ayda yaya olarak Sakarya Akyaziya Gelir. Burdanda Saklanmak icin Findiksuyu Köyüne gider .
İpsizrecep ise Sakarya Geyve ye gelmistir yil 1921 Oğlu uzunosman Babasinin Geyvede olduğunu ögrenir ve derhal Yaninagider.
Baboğul hasret bile gidermeden İpsizRecep Derhal Uzunosmani DERELI Ye Gönderir. Ve kendisinden Köyde olup bitenlerin ne olduğunu ögrenmesi ister. Uzun osmanin Yanina 6 Gönüllü Arkadas verilir.
Uzun osman Hordoloş Gaffur Kansiz Rizadayi AltikanVe Kurtulus.Bu 7 Babayiğit Cengaver Dereliye Gelir Öyle bir manzarayala karsilasirlarki; Kanlari donar.Kisa bir arastirma sonucu Katledilen müslümanlarinCesetlerinin Bodrunlara - Ocak Altlarina Ve Kilise bodrumlarina Gömödükleri ortaya cikar.
Bunun üzerine İpsizrecep emiceye Haber ulastirilir. İpsiz Recepemice Derhal köye gelir Ve Tüm yahudu ve Rumlar Aynen sunu der. iki gün icinde Bu köyü terkedeceksiniz Aksi takdirde Ne ettiysenin onu bulacaksiniz.
Rumlar Ve ermeniler bu uyriyi ciddiye almaz .Ve 3. gün 80 civarinda rum ve ermeniye karsi Uzunosman arkadaslari Ve babasi İpsizrecep ve cetesi ile birlikte ; Bir gecelik catisma sonucu Tüm Rum ve ermenileri etkisiz hale getirirler.
Ertesi gün Sağ kalanlarin Köyü terketmesi istenir.Zengin Ermeni ve Rumlar Köyü terkederken Tüm Ziynet esyalarini Köyün Parali Köyü istikameti ;Yanai Kuzey tarafinda Toprak altina gömerler. Bu ganimetlerin bir çoğunu halen Toprak altinda Saklidir. Varliklari Kesin bilinir Ama yerleri hakkinda Bilgi yoktur.
Köyde kalan Müslüman halk Sakarya meydan savasi esnasinda Kendir ipi Ve Hasir yaparak Mustafa kemelin ordusu olup Belli noktalarda idareyi ipsizrecepe verdigi askerlere gönderir.
Oysa Askerin asil ihtiyaci Gidadir. DERELI Köyünde . Kızılcık agaci okadar cokturki her bir dönüm de enaz 5 kızılcık ağaci vardir.
Köylü Kızılıcıkları toplar ve kışın kompostao yapar.
Köy halki Simdiki adi Ferizli Olan bögeden ;Katırlarla şekerpancari getirtilir Şakarya meydan savaşinda gece gündüz kızılıcık kaynatir kompostao yapar.
Öyleki günde 500 Litreden az olmamak üzere Tüm savas süresi boyunca askere Hem gida Hem ilac hem de Su niyetine devamli Kızılcık serbeti gönderilir.
Bu uygulama öylebir önem kazanmistirki ; Rum ve Ermeni zulmunden kacan köylüler ve o köylerdeki komsularida DERELI ye gelir ve askere Kızılcık serbeti hazirlarlar.
Ve Sakarya Meydan savasindanki bu katkidan dolayi Eski adi DERELI Olan Köyün adi KIZILCIK KÖYÜ Olarak degistirilir.
KIZILCIK köyünün suanki sakinleri Savaşyilarindan önceki köylüler ve
Uzun Osman. = Osman Köse Mehmet Altikan. Ahmet Hordolos. Hasan Kurtulus. S.Ali Alemdar. Riza Hanci .Sülaleleri ve Köyün ilk sahipleridir. Köye Daha sonraki yillarda Anadolunun Ve Karadenizin Bircok yörelerinde Göç gelmistir.
Suan Kızılcık köyünde Yaklasik 35 Ayri sülale yasamaktadir.1828 Yilinda simdiki adi (Akceabat) ta dogan
İpsizrecep 1928 Yilinda Karsu Yenimahalle köyünde Fevaat etmistir.BU BİLGİLERİ HERHANGİBİR TARİH KİTABINDAN ALMADIM12 YIL ÖNCE VEFAAT EDEN DEDEM MEHMET KÖSEDEN ALDIM:BEN :26:09:1964 KIZILICI KÖYÜ DOGUMLU ZİHNİ KÖSE
2.BÖLÜM
KIZILCIK Köyünde köyün merkezinde; Albay Ismail Deniz'in babasinin tarlasinda adina aslanin Magrasi denilen bir mağra verdir . Bu mağranin Diğer bir ucu Yaklasim 40Km uzaklilta Maden deresindedir.
Maden dersinde sular yükselince Su KIZLCIK KÖyünden cikar.Fakat Dedem bana bu mağara hakkinda bazi şeyler anlatmişti. Ve Bende kişilik olarak Butür konulara cok merakli olduğumdan .
Köyün diğer Yaslilarina. Hep bu konularda soru sorardim.Aldiğim bilgiler hep ayniydi.
1925 li yillardan 1960 yillara kadar Köylü Bilhassa ramazan da Terahviden sonra Savura kadar zaman gecirmek cin mağraya gider gezerleremis.
. Ve Nesini gezerdiniz dediğimde . Derlerdiki Mağarda cok cesitli heykeller var ;Oyma tas heykelleri var. Cok eski yasam izleriver derlerdi
Bu beni cok meraklandirmisti.Bunlari öğrendiğim yillar ise 1970 /1973 Yillari arsi idi. 1976 yilinda. Köyde iki arkadsinla beraber mağaraya girmeye karar verdik. Yanimiza gerekli malzemeleri aldik. 4 saat yürüdük. Ve Magaranin öteki ucundan; Yani Madendesesinden gelen suyum zamanla mağara tavani ile zemini arasindaki mesafeyi azalttiğindan dolayi su ve kum engelleri ile karsilastik. geriye döndük.
1 Hafta sonra Tam techizatli olarak mağaraya girdik.Evet Köy yaslilarinin dediklerini gözlerimizle gördük. Kayanin icine oyulmus biroda da.
Mağrada iskeleti kalmis ve sanki öleceğini bilir birsekilde uzanmis ve ölümü beklemis cesine sirt üsti yatan boyu 2.30.cm olan bir ceset bulduk.
Oda duvarinda cizilmis birtakim sekiller vardi.Ben bu sekilleri bir kağida cizmistim yanimda agötürmek icin.Tam olarak 16 saat yürüdük.Böylesine bir yürüyüsü bize mümkün kilan ise Nefesalma sorunumuz yoktuCünkü KIZILCIK KÖYÜNDE Maden deri istikametinde Bircok yerde göcükler veBu Göcüklerin Bu magardan dolayi oldugunu öğrendikVe bu Göcüklerden Mağaraya Yeterli temiz oksujen geliyorud.Son Göcükten sonra yani 18. saatten sonra yolumuz tikamdi Su zeminden tavana kadar ulasmisti. Suyun altinda yüzerek gecmeye cesaret edemedik Cünkü Uzunlugunu bilmiyorduk
Ve geriye dönükDönüs istikametimizde Gidiste ugramadiğimiz bazi yerlere ugradik.Buralarda gördüklerimiz. 2 m Yakin büüklükte tas heykeller. Kücük boyutta ortalam 30cm Büyüklüğünde erkek ve kadin tas oyma heykelleri.
Cürümemis kirmizi renkte bir deri Takriben 5 cm2 Cinarinda bir deri.Bu bilgilerle Disari ciktik.(TABI KÖYÜN BAZI ILERI GELENLERI VE AILELERIMIZDEN AZAR ISITTIK: NASIL BÖYLE BIR SEY YAPARSINIZ DIYE BIZI HAKLI OLARAK AZARLADILAR)
Gördklerimizi Ve benim duvarda görüpte cizdiğim sembolleri Yaslilara anlattik. Iste beni encok Meraklandiran bir cevabi Kazim Dayi Yani( KAZIM HANCI ) Syöledi.
Aynen söyle dedi.Evladim sizin o gittiginiz yere biz bundan 30 yil önce 5 saatte giderdik. O gördükleriniz varya hic birsey değil.
Demekki Maden deresinden gelen suyum yillar boyu getirdiği kum bircok seyi kapatmis ti ve bizim gidisimizde bundan dolayi uzun sürmüstü.
Cünkü biz Bircok yeri sürünerek gectik.Günümüzde ise Bu Magaraya encok 500 m gidebiliniyor. Tavan ile zemin arasinda yeryer 30cm yer kalmiş. İlerlemek mümkün değil
Ben O mağarada gördüklerimi araştirmiştim. Malesef hicbir ilerleme yapamamiştim.Son 6 yildir kendi capimda internette arastirdim ve. Kesin olmamakla birlikte.Orda gördüğüm o sekillerin LIDYALILAR Tarihindenki bazi sekillerle benzerliklerini farkettim.
Bundan emin degilim. Ama o sekiller hafizamda tam olarak canlanmiyor artik.alıntıdır