Eşkiya Belgelerinde Yer Alıyor Mu? | Define işaretleri ve anlamları

Eşkiya Belgelerinde Yer Alıyor Mu?

ECE07

Kullanıcı
Konu içindeki yerler benim yöremde bilindik yerlerdir.
Dinek Kulesi (Kalesi),
halen yörenin sembolü olmuş en ünlü ve görüş alanı en geniş olan gözetleme yeriydi. Bu yerin bir alternatifi de Kayağıl tapesindeki (Öreğenli Kayağıl) Kudret Kalesiydi. Bu kale yıkıntısı ve çevresindeki oyulmuş inler ziyaretçi beklemektedir. Kürtlü tepesindeki kale ve mezar inler ile İlabadının İn ve girişindeki kaya mezarlar da defineciler tarafından en sık ziyaret edilen yerlerdir. Kartal tepesindeki Kartal Kalesi de çıkılması en zor olan yerlerdendir. Kuşaklı mevkisindeki Davullu Kale, Art Beleni (At Beleni) çevresindeki oyulmuş (Kayacık inleri) inler, Uçurum altında Hocaini (Hocini), Maşat deresi (Hristiyan mezarlığı), Önges pınarı adı, Alain ve çevresi yörenin Türkler öncesi devirlere ait tarihi izlerdir. Popas Kuyusu (Papazın kuyu), hayırsever bir papazın, orada bir kuyu açtırması ve gelip geçen canlılara su vermesiyle bu adla anılmıştır.

Körkuyu yaylası civarındaki Kürtlü tepesinde bulunan “ Kürtlü Kalesi” ve bu dağın batısında kalan Kartal tepesindeki “ Kartal Kalesi” de çıkılması en zor olan yerlerdendir. Bu kalenin bulunduğu tepeye doğudan bakıldığı zaman şaşılacak derecede kartal başına benzediğini belirterek resimleriyle birlikte okuyuculara sunuyoruz. Kuşaklı mevkisindeki Davullu Kale ve yanındaki “Sivri Kale” görülmesi gereken yerlerdendir. Popas mevkisindeki Yüksek Eğrik tepesinde bulunan “ Çoban Kalesi” ile Kırkkuyu yöresindeki “Buzluca Kalesi” anılması gereken tarihi miraslardandır.

Asar kalesinin batısında ve Pınarönü köyünün üzerindeki tepede bulunan “Guz Kalesi” diğer bir deyişle “ Kız Kalesi” de tarihi izlerden biridir. Türk Tarih Dergisinin inceleme yazılarında, Anadolu’da 30 civarında Kız Kalesi adıyla anılan kale olduğu yer almıştır. Bu kalenin kuzey batısında, bölgenin ünü kalelerinden Şahanlar Kalesi bulunmaktadır. Bu üç kalenin birbirini çok iyi gözetlediği ve bölgeyi de kontrol altında tutmaya imkan verecek konumlarda inşa edildiği söylenmektedir. Guz Kalesinin, Asar kalesine bakan yönünde, kayaya oyulmuş çıplak bir kız (prenses) resmi (kabartma) olduğu, Asar kalesinin batı cephesinde tam bu resme bakar şekilde yapılmış çıplak bir erkek (prens) resmi olduğu söyleniyor. Defineciler bu resimlerin altında veya çevresinde altın olacağı düşüncesiyle her tarafı tahrip ettiklerinden gözlem yapılamamaktadır.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
@ECE07 ustam
Eşkıya belgeleri ile ilgilenen
Saygı değer ustalarımız
Gerekli cevap ve açıklamaları yapacaklardır
@karanar ustam
Ben bizim forumda yayınlanan belgelere inanıyorum
Doğruluğundan şüphe edilen belgeler
Mekanda yayınlanmıyor

karanar

Kullanıcı
@ECE07 ustam
Saygı değer ustalarımız
@karanar ustam
Mekanda yayınlanmıyor

doksanların başında bana bu belgeleri getirdiler.okudum. uzun uzun anlatmış adamlar. o günden beri biraz temkinli yaklaşırım.

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
@ECE07 ustam
Saygı değer ustalarımız
@karanar ustam
Mekanda yayınlanmıyor
Ülkemiz sınırları içinde onlarca kudret kale vardır.Önemli olan bulduğun yerde aranacak ,bakılacak yerleri iyi bilmelisin.Belgelerde geçen rakamlar çok önemlidir,yirmi küsür olan rakamlar zaten bozkurt güzel bir çalışmayla açıklamış.Bunun için çoklu rakamlamanın çözümünüde öğrenmen gerekir.ECE07 Ustam örnek pontus kralı mıhradates ,, savaş kaybetmiş roma imp. buna 70 ton külçe altın ve kastamonu ormanlarından olmak kaydı ile 100 gemi omurgası ....kestane ağacından.....kral olması için parası olması lazım bu paralar(altın)kudret kalelerinde saklanır ve tekrar güçlenip savaşmak için.Hem para lazım hem asker buda para ile olur.
Not;Direk belge ile iş yaparsan seni tılsıma götürür,çözümünü yaparsan ,bilirsen veya öğrenirsen ,,,,,Buradan nacizane fikrim çok okuyun,çok öğrenin.

SEVALİ

Kullanıcı
Ülkemiz sınırları içinde onlarca kudret kale vardır.Önemli olan bulduğun yerde aranacak ,bakılacak yerleri iyi bilmelisin.Belgelerde geçen rakamlar çok önemlidir,yirmi küsür olan rakamlar zaten bozkurt güzel bir çalışmayla açıklamış.Bunun için çoklu rakamlamanın çözümünüde öğrenmen gerekir.ECE07 Ustam örnek pontus kralı mıhradates ,, savaş kaybetmiş roma imp. buna 70 ton külçe altın ve kastamonu ormanlarından olmak kaydı ile 100 gemi omurgası ....kestane ağacından.....kral olması için parası olması lazım bu paralar(altın)kudret kalelerinde saklanır ve tekrar güçlenip savaşmak için.Hem para lazım hem asker buda para ile olur.
Not;Direk belge ile iş yaparsan seni tılsıma götürür,çözümünü yaparsan ,bilirsen veya öğrenirsen ,,,,,Buradan nacizane fikrim çok okuyun,çok öğrenin.
Not;Ali veli ustam sözüm söz merak etme,anlayışın için teşekkürler.

Fenerli Ağabey bu pontus a kendimce çok zaman harcadım ama maalesef sonuç 0 roma ile yapılan savaş mevkisi altıağaç diye geçer mesafesi bana 5 km..

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
Fenerli Ağabey bu pontus a kendimce çok zaman harcadım ama maalesef sonuç 0 roma ile yapılan savaş mevkisi altıağaç diye geçer mesafesi bana 5 km..
Yukarda yazdığım savaş masrafları olarak tazminat 70 ton külçe ceza doğrudur kesin.Bizler bu gibi konuları çözmek ancak rüya ,,,ne o kadar gücümüz ne o kadar imkanımız var.
Bence 2023 'te bütün kale mahsenlerini devlet boşaltsın derim(antlaşma gereği)eğer 100 seneyi doldurursak,Anlatmak istediğimi mutlaka anlamışındır ustam.Nikinin nerden geldiğinide iyi biliyorum ve araştırmacı kişiliğinide çok beğeniyorum.

SEVALİ

Kullanıcı
Fenerli Ağabey iltifatınız için çok teşekkür ederim..
Ağabey bu define hobisine başlayalı 3 yıl oldu keşke daha önceleri başlasaydım siz gibi değerli ustalarımızdan öğrendikçe değişik kaynaklardanda araştırma ihtiyacı her daim duymuşumdur açlıktan olsa gerek..
1999 yılından 2009 yılına kadar bildiğim bu Pontus Roma ile ilgili Evliya Dede Çeşme Camii Hamam Han Köprü vsvs alakalı o kadar çok şeyler döndüki memlekette sizde anlamışsınızdır..