gıral

Vip Üye
Gıralım bizim aradığımız kayaya çakılı demir halka halka yoksa başka emerelere bakalım hani olurya zamanla halka bir şekilde kaybolmuştur mekanın güzel mutlaka bir şey vardır sana şöyle diyeyim araziyi iyi biliyorsan derenin diğer tarafında kömür karası bir kaya dikkatini çektimi varmı 🤔
usta demirden halkaya raslamadım
o halka kapalı biyerdeyse bilmiyorum
dediğin diğer emarelerden derenin diğer tarafında ve bayabi yukarda var karataş
otaşı yıllarönce çok inceledim üzerinde biiz işaret aradım yoktu
kendiside biyerden yuvarlanıp gelmişgibiydi
dörtbeşkişi delifırat gibi birileri butaşı anca oynatabilir
butaş bu tepenin doğusunda kalır
dere içinde yada yamasında karadaş yoktur ustam

A21MEDLi

Admin
usta halkalı kaya diye aranan mevzuyu duymuşsundur
meşur belgelerden
nehikmetse kiminin adı var kendiyok
kiminin kendivar malıyok
bakalım @Deli Fırat ustam bize nasıl biyol çizecek
nasip diyelim
buhalkalı kaya obelgedekilerdenmidir yoksabaşka bir sistemin parçasımıdır bilemiyorum usta
ustam böylesi büyük deliklere Ruh deliği denir ve bu delikler genellikle Mezarlık bölgesini temsil eder...
yanii burası bu alan mezarlık bölgesidir..
inançlara göre Ruhlar bu delikten geçer ve günahlarındsan arınırlar...

A21MEDLi

Admin
arazide delikli taşlar olur ve bu deliğe at bağlama adıyla anılır,aslında o at bağlama yeri değil,böylesi 5-10 cm.çapındaki delikler genellikle mezara yakın yapılır o delik sadece 1 mezarı temsil eder..
özetlersem,Yüksek bir yere yapılan ve her yerden görünebilen genişçe delik Tüm mezarlığı temsil eder,ufak delikler tekli mezarı temsil eder...halk dilinde ruh deliğidir..

A21MEDLi

Admin
bu küçük delikler her bir mezar başında yapılmayabilir,

-ve bazen kayaların üstüne bakarız kahverengi veya kırmızıya çalan lekeler olur.böyle kayalaın olduğu yerlerde mezarlık bölgesini ifade eder.,
şöyleki soğan kabuğunu suda haşlayıp boya çıkartıp,bu boyalı suya süpürgeyi batırıp kayaların üzerine serpiştirirler..
bazen buna kayanın lekesi adını veririz o soğan kabuğundan yapılan boyadır..buda mezarlık bölgesini temsil eder..

balkaya34

Kullanıcı
arazide delikli taşlar olur ve bu deliğe at bağlama adıyla anılır,aslında o at bağlama yeri değil,böylesi 5-10 cm.çapındaki delikler genellikle mezara yakın yapılır o delik sadece 1 mezarı temsil eder..
özetlersem,Yüksek bir yere yapılan ve her yerden görünebilen genişçe delik Tüm mezarlığı temsil eder,ufak delikler tekli mezarı temsil eder...halk dilinde ruh deliğidir..

At veya eşek , veya kurban bağladıkları halka ,,
Bu halka Ambar kayada.
Sadece örnek vermek isdedim

Ekli dosyalar

• Goruntu(264).jpg
    Goruntu(264).jpg
    296.3 KB · Görüntüleme: 8

A21MEDLi

Admin
At veya eşek , veya kurban bağladıkları halka ,,
Bu halka Ambar kayada.
Sadece örnek vermek isdedim
Benim bölgem Nekrepol ve Ermeni Mezarlarının çok yoğun olduğu ve 33 Medeniyetin yaşadığı bir bölgedir,ve böylesi At baglama delikleri çokça var,Gittigim ilçelerimizde at baglamaya ait bir püf noktası,Standart bi ölçu bulurmuyum diye çok inceledim,bulamadım herbir mezar degisik yerlerine denk geldi.
Ama şunu kesin diyebilirim,Diyarbakır ve Mardin bölgesine göre,Mezarı temsil ediyor..
Sizin yöreye göre Neyi temsil ediyor bilemem incelemen lazım.
Bence bu kayanın dibinde Tünel olma ihtimalinide göz ardı etmeyin derim..

balkaya34

Kullanıcı
Benim bölgem Nekrepol ve Ermeni Mezarlarının çok yoğun olduğu ve 33 Medeniyetin yaşadığı bir bölgedir,ve böylesi At baglama delikleri çokça var,Gittigim ilçelerimizde at baglamaya ait bir püf noktası,Standart bi ölçu bulurmuyum diye çok inceledim,bulamadım herbir mezar degisik yerlerine denk geldi.
Ama şunu kesin diyebilirim,Diyarbakır ve Mardin bölgesine göre,Mezarı temsil ediyor..
Sizin yöreye göre Neyi temsil ediyor bilemem incelemen lazım.
Bence bu kayanın dibinde Tünel olma ihtimalinide göz ardı etmeyin derim..
Bu bir taşın bir yandan diğer bir yana delinmesiyle yapılır hatta ben es giden atlarında ahırda musulun altından bu şekilde delip Başlık zincirini bu delilden geçirdiğimi iyi bilirim Zincirin ucunda ( T ) vardır T yi o delikden geçirip bırakırsınız artık orda bağlı olan hayvanın ordan çıkması mümkün değil.
Gelelim orda mezar konusuna , Zaten var kaya diye 3 basamak la üsdüne çıkılan yer mezar , ve bu mezarın yan tarafinda Nöbetçi yeri var Eğer bunun belgesini okursanız orda bir Çeşmeden bahseder , ( orda bir çeşme var Suyu yatarak içilir ) der tepenin başında esgi medeniyet lerden kalma 2 küçük tümülüs var tümulüsü önünde durduğunda soldaki tümülüsün 8 veya 10 adım önünde taş örme Tahmini 50 cm çapında suyu hiç taşmayan ve yaz kış suyu hiç bitmeyen ve sadece kaplunbagnın düşebilecegi genişlikdeki bu kuyu halen durur.
Benim orda tesbitim , Bu su Tümülüsün içinden çıkmış bunu da Tümülüsün sahibi bu suyu kuyu yaparak tutmuş ,
Bunu da eşkiya kullanmış ve burdaki Taş ocağına ambar kaya demiş

balkaya34

Kullanıcı
Kuyu ( suyu yatarak içir, ) Dedigi su kuyusu.

Ekli dosyalar

• Goruntu(266).jpg
    Goruntu(266).jpg
    193.1 KB · Görüntüleme: 5

gıral

Vip Üye
bu küçük delikler her bir mezar başında yapılmayabilir,

-ve bazen kayaların üstüne bakarız kahverengi veya kırmızıya çalan lekeler olur.böyle kayalaın olduğu yerlerde mezarlık bölgesini ifade eder.,
şöyleki soğan kabuğunu suda haşlayıp boya çıkartıp,bu boyalı suya süpürgeyi batırıp kayaların üzerine serpiştirirler..
bazen buna kayanın lekesi adını veririz o soğan kabuğundan yapılan boyadır..buda mezarlık bölgesini temsil eder..
Allah razıolsun ustam
konuya renk katıyorsunuz elbet birileri açıp okuyup bilgilenecektir

buradaki ruh deliği diye tabirlediğimiz delik
bence başkabimaksatla yapılmıştır ustam
neden derseniz doğuda bitane güneş işaretimiz var
ve bu merdivene gündönümünde bişeyler gösteriyor sabahın ilk ışıklarında
ayrıca öylegeçimindede doğuda belirginleşen silüetler var
emininki bu delikten biyere ışık düşüyor oda merdivenin buralarda biyere düşer

balkaya34

Kullanıcı
Allah razıolsun ustam
konuya renk katıyorsunuz elbet birileri açıp okuyup bilgilenecektir

buradaki ruh deliği diye tabirlediğimiz delik
bence başkabimaksatla yapılmıştır ustam
neden derseniz doğuda bitane güneş işaretimiz var
ve bu merdivene gündönümünde bişeyler gösteriyor sabahın ilk ışıklarında
ayrıca öylegeçimindede doğuda belirginleşen silüetler var
emininki bu delikten biyere ışık düşüyor oda merdivenin buralarda biyere düşer
Ruh deligdeliği kürek sapı , yada küçük çay bardağı genisliginde olur , ben birine 120 cm uzunlukta bir sopa sokdum ucu bitmedi , yani delik sen içeriye girdiğini sanıyorum