evet mutluluktaki süreklilikten bahsediyorum ; bu günümüzde neden imkansız ? | Define işaretleri ve anlamları

evet mutluluktaki süreklilikten bahsediyorum ; bu günümüzde neden imkansız ?

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
evet mutluluktaki süreklilikten bahsediyorum ; bu günümüzde neden imkansız ?

çok istediğimiz bir şeyi elde ettiğimizde mutlu oluruz evet. ama fazla zaman geçmeden tekrar mutlu olmanın başka yollarını ararız. Aanki mutluluğun kaynağını ve menbaaını arıyor gibiyiz ! sanki zaten bizde olanı arıyoruz gibi...!

benim kendi şahsi yorumum şudur ; adem ve havva kıssasını herkes bilir sanırım ! önce cennettelerdi, sonra atıldılar dünyaya. işin özeti bu, peki cennet nasıl bir yerdi ?

bize anlatılan ve yazılanlardan öğrendiklerimiz şunlar değilmi ; her istediğimiz hemen yanımızda bitiveriyor, saraylarımız var, hizmetçilerimiz var ! erkekler adına söylüyorum huriler vs. ler. yine kadınlarında gılmanları vs. ve tabi seçme hakkı var. sevdiğinle beraber olabilirsin gibisinden ! yani yediğin önünde yemediğin arkada !

peki dünyaya dönersek tekrar , bütün çabalarımız bunun için değilmi ? dürüstçe baktığımızda bir erkek bir kadınla tatmin olamıyor ! herkes sahipolduğu imkanları daha da genişletme çabasında, yani bir nevi cenneti arıyoruz ! oralara (cennete) karşı içimizde dizginlenemez bir iştiyak ve istek var !!! ÖYLEYSE AHİRETİNİZE CİDDİ ÇALIŞINIZ !

maddeye asıl değerini manası verir kanaatindeyim !

manasız madde ise hiç bir şeydir ! fakat maddeye bakana göre değişir !

kör bir hurdacı 1 kilo altına sadece 1 kilo demirin alış tutarına göre değer verir !

Yani aslında 250 gram yağlı boyadan ibaret olan bir Pablo Picasso tablosuna milyarlar verdiren o tablonun taşıdığı mânâdır ! diyorum.

Maddeyi, taşıdığı mânâdan uzaklaştıran bir görüş , yukarıda örneğini verdiğim altın ve hurdacı ilişkisi gibi körlükten ibarettir !

maddeci zihniyet kainatı değersiz bir met'a görüp duygudan yoksun bir yorum çıkartmaktadır !

peki insan duygudan yoksun bir görüşü benimlerse ne olur ? duygusuz , merahametsiz biyolojik bir et - kemik yığınından başka bir şey olmaz !

bana öyle geliyorki ; yanlız manayı anlayabilsek ve manayı yaşayabilsek , yeryüzünde kötülük sayılabilecek hiçbir şeyle karşılaşmayız !!!

madde, mânâ ile hayatlanmakta ve bitişik ! mânâsız hayat zaten cehennem ve karmakarışık !

bir çiçek madde itibariyle sadece bir organizma ! fakat onu sevgilinin elinden alınca bir ömür boyu güzel bir aşk romanının sayfaları arasında saklanabilecek bir gözyaşı sebebi !

insanda hür irade vardır diyorum çünkü ;

çünkü insan akıllıdır ! sonunun zarara çıkacağı bir yola girmez ! ve hür iradesini doğru amaçla ve güzele ulaşmak için kullanır !

mesela elinize bir bıçak verilmiş (bu aklı temsil etsin )

bu bıçakla ekmekte kesebilirsiniz ! adamda kesebilirsiniz !

yani size verilen akılla atomu parçalayıp bir bombada yapabilirsiniz ! ampulüde keşfedebilirsiniz !

bir insanın neler yapıp neler yapamayacağını öğrenmek ve öğretmek isterseniz ! ona imkan sağlamalısınız !

onu iyiyide , kötüyüde işlemekte özgür bırakmalısınız !

mesela ; hiç bir kötülüğe müsade etmeden ve hiç bir kötülük için imkan vermeden yaşama imkanı sunduğunuz birinin , iyi biri olduğunu düşünmezsiniz ! neden ? çünkü kötülük yapıp yapmayacağını öğrenmedinizde ondan ! onu sadece bir şeye mecbur bıraktınız ! başka seçeneği yoktu onun !

evet genelde allah ve din konularını düşünmek ve kabul etmek istemeyen insanların yaptıkları şeyler ; aslında tamda yapmak zorunda oldukları şeylerdir !

müzik bağımlılığı , alkol, veya herhangi bir madde bağımlılığı ! daha deruna inersek şayet ; tüm bu düşüncelerden kurtulma çabaları sadece manevi değerleri görmemezlikten gelmek için değil ! dünyevi yaşanmışlıkları hatırlamamak ve unutmak içinde yapılabiliyor !

mesela ben tanıyorumki ; bütün gün kendini inanılmaz bir şekilde yorup yatağa kendini attığında hemen uyumak zorunda olmak için özel bir çaba sarfeden insanlar var ! veya tv. veya müzik setini açık bırakıp o sahte dünyadan hiç ayrılmayıp kendi şahsi dünyasını hatırına getirmek istemeyen insaların direk kendi itiraflarını dinledim !

alkolle uyuşturur ! müzikle görmemezlikten gelir ve üzerinden öylece geçersiniz düşüncelerinizin !

fakat çözümü ertelenmiş her problem karşınıza ileride dahada büyüyerek çıkacak olduğunu unutmamanız gerekir !

başındaki unutmak istediğin tüm bu gerçekleri unutmak istiyorsan şayet " aklını çıkart at hayvan ol kurtul "

EVET İNSAN ; dünyadaki diğer canlılara nazaran çok değişik farklılıklar gösterir !

mesela insanın dünyaya gelmesi ile bir hayvanın dünyaya gelişini incelersek şu muntazam farkları görürüz , ve anlarızki "insan dünyaya talime ve terbiyeye geliyor! "

öncelikle hayvanlar yaşayacağı dünyanın şartlarını ve yaşam stratejilerini öğrenmiş olarak geliyorlar ! mesela genelinin yavrularını gözlemlersek , doğduğu an itibariyle annesinin memesini bulabilir ve hemen ayağa kalkabilir ! yüzebilir . ve hakeza bir sivrisinek, yumurtadan çıktıktan bir saat sonra uçabilir, tehlikelerden kaçabilir ve en önemlisi lokal anestezi yaparak kanını emdiği canlının farkına varmamasını sağlayabilir ! dişisini , erkeğini nasıl seçeceğini bilir vs.

insan ise bir buçuk senede anca ayağa kalkıyor , 2 senede anca konuşabiliyor vs.

genel manada bakılırsa insan; dünyaya öğrenmek için, hayvan sanki daha önceden öğretilmiş olduğu bilgileri uygulamaya, yani hizmet etmeye geliyor olduğunu ve sadece vazife görmek için geliyor olduğunu kör olmayan gözler görür ve bilir !

buda insanın tamamen dünya için yaratılmadığını anlatıyor düşenebilen insanlara !!!

insanın; sahip olduğu duygusal donanımlar göz önüne alınınca ; ilahi dinlerin varlığını vaadettiği ahiret yurdu için gerekli techizatların ve donanımlarla beraber ; dünyada tatmin olamayan duygularının ve bitmeyen isteklerinin bir nevi tatmin yurdu olan ahiret yurdu için yaratıldığını gösteriyor !

öylede insan ; ölmek istemediği halde ölüyor, yaşlanmak istemediği halde yaşlanıyor ! ve insanın mutluluklarında bir süreklilik mevcut değil !

ve diyorumki hayvanlar gibi o anlık mutlulukların peşinde değilseniz şayet ve duygularınızda süreklilik arıyorsanız , yani fıtratınızı tamamen bozmamışsanız diyorum ! içinizin sesini samimi bir şeklde dinlerseniz ! ilahi dinlerin bize anlattıkları cennet tasavvurlarının bize vaadettiği o yurdu aradığınızı görürsünüz !

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: evet mutluluktaki süreklilikten bahsediyorum ; bu günümüzde neden imkansız ?

paylaşım için teşekkürler sayın son osmanlı. çok kıymetli bilgiler.

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
Cevap: evet mutluluktaki süreklilikten bahsediyorum ; bu günümüzde neden imkansız ?

Paylaşım için teşekkürler emeğine eline sağlık.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

paylaşım ıcın tesekkurler lacıvert ustam,Allah c.c razı olsun

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

mevlam sizlerdende razı olsun inşAllah sevgilidostlar esenlikle...

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Allah (c.c.) razı olsun abi

beytanya

Kullanıcı

Allah razı olsun ustam, paylaşım için teşekkürler:rolleyes:

star21

Kullanıcı

allah cc cümlemizin gönlüne mutluluk nasip etsin emeğine sağlık

TEVFiK

Vip Üye
Selamunaleyküm; Sayın Lacivert Ustam (sonosmanlı) Allah (C.C.) Sizden Razı Olsun
Ellerinize ve Emeklerinize Sağlık.:)
Saygılarımla.;)