Evveet nerede kalmıştık 🤓 | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
@Lacivert24 ustam tebence sevmiiyy..
Yakın döğuşı seviyy.
Aaaah.. ah... Eskiden insanlarımız bir başka idi. Edep vardı haya vardı,küçüge sevgi, büyüğe saygı vardı.
Eskiden insanlar şekeri çuvalla, yağı teneke ile, peyniri de tulum tulum alıyormuş. Şimdi ise peyniri kilo ile, yağı bir kaç litre, şekeri de bir kaç kilo zor alıyormuş...
Deliveli kafası işte bırakacan millete bulaşsın.
Doğru. Eskiden böyleydi. Çünkü eskiden insanların kafası çalışıyordu. Kafalarının için de beyin vardı.
Eskiden insanlar, yağ, peynir, un, şeker gibi temel gıda maddelerine öncelik verirdi. Adı üstünde temel gıda maddeleri. En çok önem verilmesi gereken şeyler bunlardı.
Eskiden insanlar, 3 kilo şeker parasına, gidip 1 bardak kahve içmezlerdi. 1 kg et parasına, oturup bir hamburger menü yemezlerdi. Öğrenciler, evde 3 günlük makarna yiyip, dışarda cafelerde, nargileye, wayt çaklıt mokkaya 30 lira vermezlerdi. Sırf bir kaç fotoğraf çekip sosyal medyada ben sınıf atladım hissi veren, ucube fotoğraflar paylaşmazlardı. Evlerde LCD ekran internet bağlantılı televizyonlar yoktu. İnternet de yoktu.
Eskiden insanlar, ihtiyacı kadar elbise, ayakkabı alırdı. Sırf marka diye, sırf birilerine hava atacağım diye, tonla para harcamazlardı.
Eskiden insanlar, 15 bin liralık telefonu ilk alanlardan olmak için, gece yarısından mağaza kuyruğuna girmez, mağaza açılır açılmaz da, yem zamanı gelmiş sığır gibi içeri dalmazlardı.
Eskiden insanlar, arabalarının taksidine, yakıtına, bakımına, kaskosuna, sigortasına para harcamazlardı. Çünkü arabaları yoktu.
Eskiden insanlar, çocuklarına en fazla bir kaç adet oyuncak alırlardı. Oyuncaklarla dolu odalar olmazdı.
Babalarda savaş baltası olurdu, analarda terliğin tabanı.
Dostlar ben bu zalımı şimdi haşlamazsam , o beni itin önüne atacak allah sizi inandısın..
Eskiden insanlar, yemeklerini dışarda yemezdi. Dışarda kahvaltı filan hiç yoktu. Kimse 1 aylık kahvaltılık parasına, gidip dışarda kahvaltı yapmazdı. Dışardan eve yemek söylemek ayıptı. Eşşek kadar kızlar, eve pizza söylemez, eşşek kadar erkekler, akşama kadar odalarına kapanıp bilgisayar oyunu oynamazdı. Yetişkinlik çağına gelmiş her kız ve erkek, kendi evini çevirecek şekilde davranırdı. Erkekler dışarda çalışır para kazanır, çubuk elinde kazma belinde dolaşmazdı, kızlar ev işi yapardı.
Sırf aileden uzak, rahat takılmak, uyduruk üniversitelerde okumak için şehir dışına çıkılmazdı. Okuyorum diyerek, annenin babanın iliği kemiği kurutulmazdı.
En azından insanlar, 1000 liraya kablosuz kulaklık almaktansa, 3 çuval şeker alayım diye düşünecek kadar akıllıydı. Eskimeyen çöpe attığı pahalı marka ayakkabıları giymeye devam edip, ona vereceği 300 lirayı, yağa, peynire verirdi.
Eskiden böyleydi işte..
Ama şimdi, bazı Vicdan insaf ölçüsünü kaçırmış, gözü gömüden başka bir şey görmek istemeyen delivelinin ve evanelerinin merhametsizce ve hunharca saldırılarına maruz kalıyoruz...
Yoo artık şurama geldi, birde erzincanı yakacakmış... Hey yarebbim yaresul allah.. nerdeydi ulen şu benim baltam...🥵

Son düzenleme: