Hergün Bir Ayet

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mirkut

Vip Üye
Buyuk ihtimalle yazdigi meallar mealci tayfasi varya onlarindir kuranda iki ayeti fazla gorenler. Edipyuksel gibi dede ile torunun evliligini mesru sayanlar veya kuranda gecen 4 haram yuyeceklerin disindaki butun yiyecekleri helal sayanlar (fare, hasereler vs. vs gibi) oysaki allah azze ve cell peygamberin sallalahu teala aleyhi vesellem yasaklarina uyun diyor. Kuran bana sana gore yasanmaz ilki nasilsa simdikide ayni teknoloji hayat sartlari allah subhane ve teala nin seriatini degistirmez. Bize kuran nasil sahabelerden gelmisse hadislerde onlardan gelmis allah c.c onlardan razi olsun. zayif hadisler olabilir zan olabilir illaki ictihatda olacak allah teala ve resulunun sallalahu teala aleyhi vesellem yasakladiklari disinda.

Mirkut

Vip Üye
Ben cesur58 kardesimin butur seylere tamah etmedigini dusunuyorum Allah celle celaluhu bizleri hidayet etsin ihlas versin ihlasimizi eksiltmesin

Moderatör tarafında düzenlendi:

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Kıymetli kardeşlerim Kurandan hüküm çıkarmak müçtehit imamları bile zorlamıştırki bizim kıt bilgi ve donanımımızla bir çok şeyin altından kalkamayacağımız açıktır dolayısıyla hiç bir kardeşimizin yanlış kanaatlere kapılmaması için islam alimlerimizin açıklamalarına sımsıkı sarılmalarını peygamberimiz s.a.v. in sünneti seniyyesine sımsıkı sarılmaları asırlardır bu güzelim dinimübini bizlere ulaştıran büyüklerimize saygıda kusur etmememiz biz cahil müslümanlar için elzemdir içinde bulunduğumuz çağımızda inanılmaz bir saldırı altında olduğumuz malumunuzdur siz değerli kardeşlerimizden bu tarz tartışma ortamından uzak durmanız hayata dair müslüman kardeşlerimizin günlük yaşamında ihtiyaç duyduğu peygamber s.a.v. efendimizin güzel ahlakıyla ilgili konular bir müslüman nasıl olmalıdır nelere dikkat etmelidir çevresine nasıl örnek olmalıdır kul hakkı ana baba hakkı akrabaya karşı sorumluluklarımız gibi insanın yaşamına katacağı değerler nelerdir tarzında konular paylaşırsak çok daha isabetli olacağı kanaatindeyim bu gibi tartışmalı ortamlar mümin kardeşlerimize iyilik yerine zarar vermekte kardeşlik dostluk bağlarımızı zedelemektedir lütfen ayet meali gibi bizim tefsir edebilme imkanımızın olmadığı bu hususta tartışma yapabilecek kadar alim ve ulama olmadığımız gerçeğiyle uzak durmamız doğru olacaktır sevgilerimle Allah cc. emanet olunuz...

Mirkut

Vip Üye
Guzel abim haklisin iyi dileklerine cani gonulden katiliyorum. Simdi mesele suki bir alim yada muctehit eger kuran sunete muhalefet birsey soylerse bizler bunun allah c.c ve rasulune s.v.s muhalefet oldugunu bilsek soyleyen alimdir yada mustehittir bir bildigi varki biyle dedi desek ve bizde onun pesine takilirsak beraber atese gider onu rab ediniriz velevki bilmesek bile aynidir degismez. Kul hadisinde bile alimler ictihada dusmusken ki.. mumin supheli seylerden uzak durmali. O yuzden herseyi alime mustehide birakmamak lazim okumak olene kadar ilim talebesi olmak onla amel etmek lazim. Allah azze ve cellede bilir ben tartisma yaratmak icin yazmadim nefside yazmadim. Fitneden allah a azze ve celle ye siginirim.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Mirkkut kardeşim ilim öğrenmek isteniyorsa dini konuları işleyen bir sürü yayın organı ve siteler mevcut oralardan dini konularda hizmet veren çok değerli bu işin ilmini almış çok değerli hocalarımız var istifade edebilirler bizim sitemiz malumunuz define sitesidir dini konular bölümümüzde karınca kararınca kardeşlerimizle dini konularda paylaşımlar yapıyoruz bu hususlarda alleme değiliz haddimizi biliriz duracağımız noktayı biliriz işi ehline bırakırız burada hiç kimse kalkıpta dini konularda ahkam kesmeye kurandan hüküm çıkarmaya müçtehitlere dil uzatmaya girmemelidir bu tarz tartışma ortamından uzak durulmasının önemini anladığınızı umuyorum kendimizden dini hususlarda tek kelam etme selahiyetini görmüyoruz bu konularda ehli sünnet itikatine uygun yayın yapan site ve yazarlardan istifadeyle paylaşımlar yapıyoruz yüce Mevlam sizleride bizleride tüm mümin kardeşlerimizi hataya ve yanlışa düşmekten muhafaza buyursun dosdoğru yolunda bulunabilmeyi cümlemize nasip ve ihsan eylesin inşAllah...

TEVFiK

Vip Üye
Mirkkut kardeşim ilim öğrenmek isteniyorsa dini konuları işleyen bir sürü yayın organı ve siteler mevcut oralardan dini konularda hizmet veren çok değerli bu işin ilmini almış çok değerli hocalarımız var istifade edebilirler bizim sitemiz malumunuz define sitesidir dini konular bölümümüzde karınca kararınca kardeşlerimizle dini konularda paylaşımlar yapıyoruz bu hususlarda alleme değiliz haddimizi biliriz duracağımız noktayı biliriz işi ehline bırakırız burada hiç kimse kalkıpta dini konularda ahkam kesmeye kurandan hüküm çıkarmaya müçtehitlere dil uzatmaya girmemelidir bu tarz tartışma ortamından uzak durulmasının önemini anladığınızı umuyorum kendimizden dini hususlarda tek kelam etme selahiyetini görmüyoruz bu konularda ehli sünnet itikatine uygun yayın yapan site ve yazarlardan istifadeyle paylaşımlar yapıyoruz yüce Mevlam sizleride bizleride tüm mümin kardeşlerimizi hataya ve yanlışa düşmekten muhafaza buyursun dosdoğru yolunda bulunabilmeyi cümlemize nasip ve ihsan eylesin inşAllah...
Amin İnşallah sayın usam

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
O yuzden herseyi alime mustehide birakmamak lazim

Sözünüz ne anlama geliyor... neyse kardeşim sizi seviyorum kırılmanızı asla arzu etmem dini konuların ağırlığı malumunuz mümkün mertebe tartışma zemininden beri paylaşımlarımız olursa saygı ve sevgi çerçevesinde hoşca vakit geçirebileceğimiz inancındayım olgun duruşunuzdan dolayı teşekkür ederim gönlümüzce güzel seviyeli paylaşımlarda buluşmak dileklerimle inşAllah...

Mirkut

Vip Üye
O yuzden herseyi alime muctehide birakmamak lazim
Bundan siz ne mana cikardiniz bilmem ama gunun 24 saati alim yada muctehid yanimizda olmuyor o yuzden okuyup kurani tefsirini sunneti bilmek ve anlamak lazim o yazidaki kastim bu. Kimsenin cebine dinimi sokmam alim dahi olsa ne detse desin bana bir kanit gostermesi lazim ki.. Onlar benim basimin tacidirlar yeri gelir paspas olurum onlara. Neyse abim yazdiklarimi belki farkli anlamissin bidaha goz gezdir istersen abim.

Kafkaslı

Vip Üye
esselamünaleykum
cesur 58 senin kopya yaptığın tevsirci 21 tefsirci peygamber diye başlarken tefsirine
senin edsip yüksel ali bulaç her nedense peygamber diyememiş elçi demiş
dili varmamış her halde
e
: Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kur'an'ı terkedilmiş (bir kitap) olarak bıraktılar."
2 - : Elçi de, 'Rabbim, halkım Kuran'ı terketti,' der.

peki kimdir bu edip yüksel ve ali bulaç bin size yazayım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...