Iki Tekerlekli At Arabası Işareti

tayyar

Kullanıcı
Ustalarım iki tekerlekli at arabası işareti ne demek? Engebeli bir arazide tümsek bir tepe. Arazi engebeli olduğu için tepe çok da düzgün ve de bariz değil. Tepenin etrafında 3 tane (Sayısından emin değilim.) sandık gibi düzgün biçimli kaya. Kayalar çok düzgün. Masa gibi. Kayaların üstünde huni gibi çıkıntı. o da çok düzgün. (Üçünde de var mı bilmiyorum.) Tepenin bir kenarından açılmış kümes gibi ufak bir oda. Odanın zemininde kapak. (Tahmin ediyor çünkü kırık taş parçaları var. Şu an açık. Kapak falan yok.) Kapağın altından 12 basamak ile aşağıya inilen bir koridorda aşağıya inerken kırmızı boya ile yapılmış iki tekerlekli at arabası bulunuyor. At yok. Karşısında da kabartma şeklinde ok işareti. Basamakların bitimindeki kapıyı gösteriyor.Basamakların bitiminden sonra yaklaşık 2-3 metre kadar bir koridor, sonra bir kapı. Kapıdan sonra bir oda. Odanın devamında yaklaşık 100 metre kadar tünel. 100 metre sonrası çökmüş. Çöküntüden sonrasının kaç metre olduğu belli değil. Tünelin genişliği yanyana iki insan sığacak kadar. Kapıdan sonraki odanın zemininde döşeme taşlar. Bölge İç Anadolu.

Ustalarım yukarıda saydıklarımı vakti zamanında birisi bana anlatmıştı. Ben şahit değilim. Hatırladığım kadarını yazdım. Emin olmadıklarımı yazmadım. At arabası işareti aklıma takıldı. Bir araştırayım dedim. Hiç bir şey bulamadım. Sanırsam at arabası işaretinin bir örneği yok. Bunu bana aktaran kişiyle doğrudan irtibatım yok. Sizce burası nedir? Yukarıda anlattığım bilgiler çerçevesinde burasını yorumlar mısınız? Bilmem doğru mudur ama benim aklıma odanın zeminindeki döşeme taşların altında birşeyler olabileceği ihtimali geliyor. Sizin vereceğiniz bilgilere göre uğraşmaya değer bir yer ise ve halen anlattığı şekliyle duruyorsa imkanım da olursa buraya bir bakmayı düşünüyorum.

Not: Burası yakın zamanda açılmış. 2000 li yılların başında kapalıymış. Bunu bana anlatan yaklaşık 3 ya da 4 yıl önce anlattı. Ne zaman açıldığını o da bilmiyor. Tahmini 2000 ile 2012 yılları arasında açılmış. Edindiği izlenime göre burayla uğraşanlar tünel göçmüş olduğu için işi yarım bırakıp gitmişler. Ben ise tünelde değil de odanın zeminideki döşeme taşların altında birşeyler olabilir diye düşünüyorum. Ustalarım yazı biraz uzun oldu. Kusura bakmayın. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

KERİM40

k!R$EH!R
Kullanıcı
Ustam yeralti sehri veya siginma yeri olabilir resim olursa daha iyi olur

tayyar

Kullanıcı
resim olsaydı görseydik özellikle at arabasını
Ustam şu anda resim yükleme imkanım yok. Anlatan kişiyle doğrudan irtibatım yok. Şu anda irtibata geçerek kimseyi bir beklentiye de sokmak istemiyorum. Daha önce de başıma geldi. İnsanlar önce ümitleniyor. Arkasından bir şey çıkmayınca üzülüyorlar. Onlar üzülünce ben de üzülüyorum. İrtibata geçsem de resim hemen gelir mi/resim çekme imkanı var mı onu da bilmiyorum. At arabası işaretinin nadir bir işaret olduğunu düşünerek (belki bir belgede/haritada geçiyor olabilir diye düşünmüştüm) konuyu açmıştım. Eğer yukarıdaki anlattıklarıma göre Ustalarımız önemli bir yer olduğuna kanaat getirerek yönlendirmede bulunurlarsa benim de imkanım olursa burasını incelemeyi düşünüyorum. Soracağınız bir şey olursa yazdıklarım dışında hatırladığım kadarını cevaplarım. Hatırlayıp da emin olmadıklarımı yazmadım. Sizin sorduklarınızla benim emin olmadıklarım örtüşürse cevaplamaya çalışırım.