Işaret Ve Yaşam Odası | Define işaretleri ve anlamları

Işaret Ve Yaşam Odası

ECE07

Kullanıcı
Konu resimleri; Yazılı belge ve kayıtlarda ASAR Krallığının yaşam bölgesinin 2 km. yukarısında bölgeye hakim bir tepe üzerinde, yine ASAR Kalesi olarak geçen bölgeden çekilmiştir. Odanın çatı kısmı alnında 40x40 cm. çapında tıraşlanmış yerde bir işaret mevcut.
Tepenin yamaç kısımları ile zirve noktasına yakın yamaçlarda bu tür yaşam odasına benzeyen birçok odalar mevcut. Odaların hepsinin açık kısımları oda genişliklerinde olup, bildiğimiz mezar odalarının girişi ile benzerlik taşımamaktadır.
Odanın zemin kısmında tahminen 20x20 cm. ebatlarında yuvarlak oyma mevcut.
İşaretten nasıl bir anlam çıkarabiliriz. Araştırmam gereken detaylar neler olabilir, Zemin veya yan yüzeylerde Mahsen yada mezar odaları olup olamayacağı hususunda fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Saygılar.

Açık alandan oda zemini (Çimlenmedeki farklılık; Çobanlar bazen burasını ağıl olarak kullanmaktadır. Haliyle fazlasıyla hayvan gübresi kalıyor)

karanar

Kullanıcı
ben bu tip bir çalışmayı haymana'da görmüştüm yıllar önce. doğal bir mağara, yaşam alanına dönüştürülmüş 3000 yıl önce. adamlar süzülen suları bir havuzda toplayıp içme suyu temin etmişler. yalnız; yapılan araştırmalarda zeminde sadece boş odalara rastladır. tahıl ambarı olarak kullanılan. fakat duvarlar; tıpkı şimdiki morglar gibi. üst üste ve yanyana mezarlarla doluydu. tabiki horasanla işleyip mağara yüzeyi görüntüsü verilmiş.
senin odalar daha bir el işçiliğiyle yapılmış, oradaki işarette bizans alfabesindeki ''nun'' harfine benziyor.nun'un anlamı balık demek ama senni orada balıkla ilgili dere, göl, deniz yani yakınlarda birşey var mı?

osi

Kullanıcı
ece07 ustam yasam alanı şeklın goruluyor ortadakı resım oturrma yerı gıbı kenarlarında kana şeklı verılmıs duvarda horasanlanmıs gıbı yerleri kontrol etdınızmı ne varsa kanalların bıtdıgı yerve ortadakı bos alanda var ustaların dedıgı gıbı en ıyısı boşluk tespıtıyle konu netlesır bırde etrafın da neler var ustam yan taraflarında

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Çok güzel görseller ustam
Elinize sağlık
Ben böyle bir yerde
Kuru dere
Zirve
Çeşme
Ulu ağaç
Çevresinde araştırma yapardım ve
Üçlemeye dikkat ederdim

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
emeğine sağlık ece kardeşim.
karanar ustamızın ifade ettiği gibi yaşanmış bir yer. lakin mihraplar ve diğer bulgular ,bir çok gizeme gebe olma ihtimalini verir görünümde. sağlıcakla.

ECE07

Kullanıcı
ben bu tip bir çalışmayı haymana'da görmüştüm yıllar önce. doğal bir mağara, yaşam alanına dönüştürülmüş 3000 yıl önce. adamlar süzülen suları bir havuzda toplayıp içme suyu temin etmişler. yalnız; yapılan araştırmalarda zeminde sadece boş odalara rastladır. tahıl ambarı olarak kullanılan. fakat duvarlar; tıpkı şimdiki morglar gibi. üst üste ve yanyana mezarlarla doluydu. tabiki horasanla işleyip mağara yüzeyi görüntüsü verilmiş.
senin odalar daha bir el işçiliğiyle yapılmış, oradaki işarette bizans alfabesindeki ''nun'' harfine benziyor.nun'un anlamı balık demek ama senni orada balıkla ilgili dere, göl, deniz yani yakınlarda birşey var mı?
Karanar Ustam bu işareti nasıl yorumlayabiliriz

Zeminde boşluk testi yapabileceğime inanıyorum fakat Mihrapların olduğu YAN YÜZEYLERDE boşluk testini nasıl yapabilirim? Kısaca bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleme: